Jiná podnož než myrobalán



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?) 
11.2.2015 9:43, zobrazeno: 65845x

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli někdo z vás zná školku nebo obchod, kde mají švestky na jiných podnožích než na myrobalánu, děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 11.2.2015 12:11

Výhoda podnože myrobalán je ta, že koření hlouběji a slivoň na něm naštěpovaná je tudíž odolnější proti suchu. Růst slivoně je na myrobalánu také velmi slušný a spolehlivý. A strom také prosperuje dobře v chudčích písčitých půdách. Některé odrůdy na něm snad rostou až příliš, například Domácí švestka, či Toptaste. Do těžkých, jílovitých půd je lepší podnož wangenheimova, nebo St.Julien. V propustnějších půdách musíte dát hlavně v prvních letech po výsadbě pozor na dostatečnou závlahu, jinak stromek na St.Julien má při nedostatečné vlkosti půdy svěšené, povadlé listy, jelikož St.Julien koření mělce. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 51.212 (?), 14.2.2015 11:56

Taky jsem zakládal slívový sad a řešil jsem problém podnoží, nejdřív jsem používal švestkové odkopky, které jsem buď přímo sadil v áleji u cesty nebo některé rouboval, pak mi začaly 20 let staré čačanské odnožovat a tak jsem během tří let postupně narouboval 60 stromků na myrobalánu.Na podzim jsem nakoupil podnože myrobalánu a zelené ryngle, které budu na jaře roubovat.

Zelenou jsem bral pro vysazení v částečné mokřině a menšímu vzrůstu - jak se uvádí, ale pak jsem si uvědomil že dříve jsem jezdil hodně vlakem a vzpomněl jsem si na mokřiny mezi náspy a polnostmi které jsou u trati zaplněné všemi druhy třešňového myrobalánu a je jim jedno jestli rostou v suchém náspu bez ornice nebo mají část kořenů v bažině nebo strouze.

Tak jsem se rozhodl že na mírně podmáčený pozemek na jaře nakoupím další podnože myrobalánu, které nasadím přímo na místo v rozestupech tří metrů a mezi řadami nechám pět metrů  - roubovat je budu až vyroste pořádný kmínek, chci kombinovat různé odrůdy slivoní tak že každou lichou naroubuji odrůdu která vytváří úzké vřeteno tak aby mi slivoně v rozestupu tří metrů netrpěly a nesnažili se růst do velké výšky.

Na zahradě mám zkušenost že i obyčejná domácí švestka zastíněná dalším stromem roste do osmi metrů kdežto nezastíněná své větve ohýbá pod úrodou a maximální výška je 5 metrů a nestíní další v řadě.

Vašek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 219.185 (?), 14.2.2015 12:24
Pane Vašku, taky jsem kdysi vysazoval sad na myrobalánech ve sponu 3m. Ale s tím, že každý druhý strom půjde časem pryč. Takový spon je u vyšších tvarů dlouhodobě neudržitelný. Má to význam jen pro prvních cca 15let, pak z toho vznikne neprostupná neosluněná džungle se všemi negativními důsledky. A pak stejně Vy, nebo Vaší nástupci budou muset kácet. A podle toho co píšete se pak tak "zbavíte" jedné odrůdy... Uvažte to ještě! Rafael.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 51.212 (?), 14.2.2015 13:10

Děkuji moc za názor,

vše zvážím dle odrůd.

Vašek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 253.185 (?), 14.2.2015 13:12
No ten spon 7x5 m se mi zda moc, to by se mi tam toho moc nevlezlo a jelikoz vysokokmeny nechci, tak bych chtel spon mensi, ted teda premyslim o sponu 5x4 m, na to mate jaky nazor, ten by sel ne, takovy kompromis :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 253.185 (?), 14.2.2015 13:13
zapomnel jsem se podepsat, kema83 :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.239 (?), 14.2.2015 13:26

...a mezi na pár let str. bobuloviny-ať se bída vzteknewink. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 104.15 (?), 14.2.2015 15:04

Ked nechcete vysokokmene, tak potom radsej volte St. Julien A.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 80.43 (?), 11.2.2015 12:15

Nevim odkud jste, ale ja na podzim nakupoval ve Fytosu Plzen - podnoz St.Julien, odruda Haganta. Na jare budu pokracovat Hanitou na stejne podnozi, teda pokud bude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika