Je to pilatka?



Stránky: 1,  2   
m@rten - (40) - 156.194 (?) 
5.5.2013 19:42, zobrazeno: 11065x

Zdravím přátelé. Dnes jsem na ryngli našel nepříjemně poškozené květy. Odpovídalo by to na květopase, ale nevím, jestli napadá i slivoně, pak tedy jedině pilatka. Co si myslíte, že by to mohlo být?


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 5.5.2013 21:29

Květopas ani pilatka toto nedělá. Připadá mi to jako poškození po postřiku nějakým pesticidem, příp. listovým hnojivem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 79.130 (?), 5.5.2013 23:36

Takhle mi žere květy malý černý brouček, respektive jeho žoužele. Úplně mi likviduje květy na višni Favorit. Na ostatní višně nejde. Dnes jsem ho našel na květech švestky Vlašky.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m@rten - (40) - 78.114 (?), 6.5.2013 11:33

To by mohlo být něco podobného, Na pilatku mi to taky nepřipadá, protože ta vyžírá plůdky, ale já mám úplně ožrané a popadané květy. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 221.3 (?), 6.5.2013 11:59

Hledal jsem biologii pilatky a nejvíce je v Blattný, Starý, Nedomlel: Choroby a škůdci ovocných rostlin. Kousek z toho jsem ofotil. Podle toho žere v době od poupěte až po malé plůdky. Pokud to pilatka není, opravdu bych to shrnul jako saví, žraví. A použil nejspíše Calypso, podle návodu.

O pilatce
O pilatce
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 6.5.2013 13:06

Kontroloval jsem květy po postřiku a v každém třetím je tenhle černý brouk (již mrtvý) "typu blýskáčka". Je jich opravdu hodně. Ztím jsem nedohledal, co je zač.

Na úvodním fotu jsou podle mne příznaky požeru živočišným škůdcem - toho brouka nevylučuju.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 6.5.2013 8:36

Pilatka to může být, ty květy nejsou popálené ale "požrané". Pilatka klade vejce do květu. Malá larvička se na jeho základech poprvé napase a přeleze na další. Obyčejně si toho všimneme, když jsou vyžrané dírky v malinkých plůdcích, na květy se moc nekoukáme. Pilatka by měla být 4,5 mm dlouhá, černá... ale brouček to není. Ten brouček by mohl být klidně blýskáček (cs.wikipedia.org), je jich víc než ty druhy, které se pasou na řepce, pokud ještě nekvete řepka, více hostují i jinde, kde se dá sehnat něco k snědku. Našel jsem něco o biologii, ale to je blýskáček řepkový. Ta larva vypadá jinak, než to co je ve Vašich květech. V každém případě je to z kategorie žraví (saví, žraví).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 6.5.2013 21:21

Stále si myslím, že se nejedná o pilatku švestkovou ani žlutou.
Ta vosička klade vajíčka do kapsiček v kališních lístcích při dokvétání. A trvá, myslím, asi 3-4 dny, kdy se začnou líhnout miniaturní larvičky Na každý květ připadá jedno vajíčko a tudíž jedna larvička.. Ty se potom zavrtávají do dužniny a jádra budoucího plodu a v žádném případě se na květu nepasou. Larvička prodělává několik vývojových stádií (svlékání) než nabude konečné podoby a velikosti. To trvá asi měsíc a přitom napadne několik plodů.

O blýskáčku tady byla diskuse před lety. Blýskáček řepkový je asi 3 mm velký brouček, snadno poznatelný, s vrchu se silně leskne. Napadá všechny brukvovité v době butonizace a škodí tak, že se vžírá do poupat a vykusuje pylové láčky. Na otevřených květech neškodí a stěhuje se a hledá něco jiného.

Tenkrát sem někdo vložil foto blýskáčka na lilii.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 123.189 (?), 22.5.2013 20:52

Domnívám se, že je to důsledek napadení píďalkou podzimní. V tomto případě by měly být "vyžrány" nejenom samotné plůdky, ale i listy v nichž vyžírá poměrně velké díry a je schopna způsobit i holožýr. Bohužel v tomto roce s ní mám osobní zkušenost :-(Loni mráz, letos píďalka...

Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 22.5.2013 21:36

S píďalkou bych souhlasil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika