Jde rozeznat Šárku na dřevě nových sazenic?



host - 139.244 (?) 
30.10.2014 0:46, zobrazeno: 3126x

Právě jsem sehnal dvě nové sazenice slivoní Gabrovskou a Anna Spath. Samozřejmě nemají v této době žádné listy. Předtím než je vysadím, tak se chci zeptat jestli je i tak možné rozeznat, zdali náhodou nejsou napadeny šárkou?

Pavel 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 30.10.2014 0:53

Nepoznáte to, je potřeba udělat testy ELISA. Standardně se dělají z vyzrálých listů (srpen) před odběrem oček/letních roubů. V Holovousích mi jednou dělali ze zimních letorostů. Platí se jako za dva testy, protože výhony se nechají narašit jako Barborky a pak se dělá jeden titr z mladých listů a drutý titr z lýka. Pokud je jeden ze vzorků pozitivní, měly by stromky zůstat v karanténě, dokud není možné výsledek potvrdit/vyvrátit v řádném termínu testování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 30.10.2014 7:02

Pokud jste sazenice koupil v oficiální prodejně, měly by být čisté. U stánkového prodeje tomu tak být nemusí.  Jestliže rostou ve Vašem okolí napadené slivoně, bude otázkou času, kdy se virus přenese i na nové stromky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 139.244 (?), 30.10.2014 7:22

Děkuji za odpovědi. Na zahrađě již mám vzrostlou, velmi plodnou a jen průměrně chutnou odrůdu Stanley. Stromek je zdravý a v perfektní kondici už mnoho let a doufám tedy, že zůstane zdravý i když mu přibudou "nový sousedé".  Nové sazenice mám z kvalitní školky, nicméně jsem zvyklý vše raději prověřovat, proto ten dotaz zde. Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 157.100 (?), 30.10.2014 9:34

Stanley nepochybně zůstane stejně zdravý. Jeho míra tolerance k šarce je vysoká, vyšší než u Anny Späth i Gabrovské.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika