Jak prostříhat švestku



Stránky: 1,  2   
Vlkodlak99 - (23) - 10.172 (?) 
30.3.2016 20:54, zobrazeno: 13408x

mám necelé dva roky zahrádku o kterou se nikdo nestaral asi 10-15 let a snažím se zachránit co se dá než odstranit něco co bymělo budoucnost dělat radost při troše péče.. mám na zahradě několik švestek ve stavu kdy podávají jen minimum ovoce ale strom vypadá zdravě dá se mu nějak pomoc prořezáním nebo je to marné.. přikládám foto.. děkuji každé dobréduši co je ochotna podělit se o své zkušenosti 


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Vlkodlak99 - (23) - 10.172 (?), 30.3.2016 20:56

a ještě druhá...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 30.3.2016 21:37

Hlad, problémy s opylováním-sprašnost, opylovači, hmyzí škůdci-sprchávání malých plůdků s typickou černou dírkou, virové choroby-šarka... Cosi se dá řešit hned, něco se lépe čte ze zeleně listové. Na usmrcení stromu je času dost, nepřijde mi ani přehoustlý, nejprve bych ho správně nakrmil. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.181 (?), 30.3.2016 23:22

Ty stromy se mi líbí, i kdyby měly jen dávat stín wink. Těch málo plodů tipuji nejspíš na pilatku, zkuste při dokvétání stromů postříkat aspoň spodní větve (kam dosáhne postřikovač). Jinak domácí švestka je samosprašná, tam by snad problém nemusel být (těžko to je nějaká jiná v téhle velikosti).   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.81 (?), 30.3.2016 23:37

To je divné. Stromy jako věže. A takové „odpočaté“. Já mám švestky „utahané“, s větvemi ohnutými dolů. Švestky na fotkách by měly rodit jako blázen! Švestka je samosprašná. To nejsou šarkou umořené stromy. A jsou to vůbec švestky? Není to myrobalán? Má to švestky?
Kvetou ty stromy? Pokud normálně kvetou, až takový deficit P nebude. Uvádí se, že pilatka dokáže zničit celou úrodu. Že by tedy pilatka? Postříkat takové „věže“, to bude legrace. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 31.3.2016 5:08

Řešením by mohly být bílé lepové desky-sice mají mít signální funkci, ale když se na strom-spodní patro navěsí ve větším množství, zafungují velmi dobře! Jen neváhejte s jejich pořízením a aplikací, nebývají běžně na pultě a čas na použití je blízko.S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 31.3.2016 7:21

U těchto starších neudržovaných stromů se plodnost postupně přesouvá, kvůli světelným podmínkám, na obvod koruny a vnitřek postupně prosychá. Když se k tomu přidá šarka (jako že asi ano - aniž by stromy byly viditělně nějak zdecimované), pilatka, obaleči, pak se úroda může jevit jako malá. Pár domácích švestek jsem, ať už chtě nebo nechtě, seřezal a reagovaly na to povětšinou dobře, zvýšil se výnos i kvalita plodů. U té první švestky nejsou ty tři kolmé větve ještě tak staré, aby neplodily. Přihnojení neuškodí, i když takovéto stromy si ty živiny umí obstarat samy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 31.3.2016 9:51

Tady je těžká rada.
1. Stomy jsou velké - ve srovnání s plotem - a asi i letité. 
2. "Nevypadají na šarku" - já si tedy netroufnu u švestek bez listí poznat, zda mají či nemají. Ale pravé švestky mají šarku prakticky všude.
3. Prořezání citlivé asi trochu pomůže, ale není poznat, kolik větví je suchých a stromy i tak nevypadají přehoustle. Navíc to nebude snadná práce
4. Přihnojení jistě prospějě, ale "staré stromy si umí živiny najít"
5. Postřik proti pilatce by se taky hodil - ale je to technicky vůbec možné?
6. Zdavatel chce  "něco co by mělo budoucnost dělat radost při troše péče". Jsou tím veliké pěkné stromy dávající ovšem jen minimum ovoce? Pro někoho možná ano, pro jiného ne.
   Jestli udělá radost posezení ve stínu pod krásným mohutným stromem, pak je nejlepší stromy ponechat. Dělá-li nám radost sklizeň z vysazených a opečovaných stromků, pak zvažte, zda stromy neposlouží líp v udírně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vlkodlak99 - (23) - 10.172 (?), 31.3.2016 12:44

take se mě líbí tyto stromy mají minimálně 6-7 metru cca ve srovnání semnou určitý druh průklestu se udělat dá houseníkem a staflema jen vědět jak citlivě na to strom je na první pohled vitální ale listy mají jakousi nemoc připomínalo mě to mšici pokud se to bude opakovat i letos dodám foto co mě udivuje je to že hned vedle mám další švestku která je nádherná dominanta zahrady a plodí perfektně spoustu plodů (loni z nich byla super pálenka :-)) evidentně ničím takovým netrpí přidávám foto na ukázku... jinak stromy krásně vykvetly ale pak s plodu nebilo nic a něco zjevně poškozuje listy..


krasně sladké plody byla z něho cela peňka ...
krasně sladké plody byla z něho cela peňka ...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.181 (?), 31.3.2016 13:20

Jestli byly na listech takové hrbolky, tak to může být hálčivec, takhle velké stromy by jste ale těžko stříkal, navíc na úrodu moc velký vliv nemá. Pokud píšete, že kvetly, ale plody opadaly, může to být buď pilatka (opadávají malé zelené plůdky s dírkou, ochranný postřik při 80% odkvetlých květů), nebo obaleč (opadávají větší předčasně zbarvené plody, stříkat podle signalizace -cca nějak po 10.7.). Signalizaci pro vaši polohu můžete sledovat na webu.

Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika