Hálčivec švestkový (Phytoptus similis)



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?)
27.2.2017 18:53

Koho trápí větší množství pupínků na listech a často i plodech, které způsobuje hálčivec švestkový, tak je dobré aplikovat "síru" (Sulka, Kumulus) poprvé už na začátku rašení slivoní. Používám Kumulus. V minulém roce nebylo po dvou postřicích po hálčivci ani stopy. Dobře fungoval i na svilušku, která se ovšem později v létě přece jen objevila. Proto dám ještě jeden postřik po odkvětu. Sulku ve vegetační době používat nelze. Můžete použít i Nissorun. Na hálčivce určite před květem, později na hálčivce švestkového již neučinkuje.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 24.3.2016 20:56

Je potřeba si uvědomit, že Kumulus je především fungicid s vedlejšími akaricidními účinky. Účinek na roztoče tak může někdy být uspokojivý a někdy zase jen minimální.
To záleží také na okolnostech. Doba aplikace, teplota v době aplikace a krátce po ní, jak silný je tlak škůdců a pod.

V peckovinách lze Kumulus použít 3x za vegetaci. Čili první ošetření provést na začátku rašení a za 8-10 ho zopakovat.  Optimální teplota v době aplikace by měla být 16-25°C. Při nižší teplotě může být i účinnost nižší, při vyšších teplotách se významně zkracuje doba působení přípravku a je i vyšší riziko jeho fytotoxicity.

Jinak, já bych přece jen věřil víc akaricidům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 196.17 (?), 24.3.2016 21:10

Děkuji, pane Václave, za upřesnění. Těch slabých 10°C ideálních zrovna moc nebylo. Budu postřik opakovat až se oteplí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 6.4.2016 21:51

Dnes jsem provedl další postřik Kumulusem proti Phytoptus similis a Phytoptus pyri. V minulém roce se postřik proti Phytoptus pyri osvědčil. Jsem zvědavý, jestli zafunguje i ve švestkách. Někde jsem četl, že síra funguje na roztoče pouze při jejich "stěhování", tak snad nejsou už "zavrtaní". Slivoně jsou teď těsně před rozkvetením.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.101 (?), 10.4.2016 9:44

Včera jsem koupil Nissorun, nic jiného mně v prodejně na hálčivce nenabídli. Kdy se mají švestky tímto přípravkem stříkat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 11.4.2016 11:51

Používám Nissorun proti svilušce ovocné. Postřik asi 14 dnů po odkvětu mně spolehlivě svilušky zbavuje. Proti Hálčivci je ale postřik v tomto termínu už neúčinný. Letos zkouším jen "kumulusovat", to znamená, že používám sirnatý Kumulus. Aplikoval jsem už dvakrát, naposledy těsně před rozkvetením. Ještě jednou budu aplikovat Kumulus po odkvětu. Nezapomeňte, že je třeba použít koncentraci proti Hálčivci (v návodu proti hálčivci révovému) - 15g na 1l vody.. Malospotřebitelské balení zde dostupné je 3x15g. Nebo zkuste ten Nissorun použít před rozkvetením, když už jste ho koupil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.101 (?), 11.4.2016 21:00

Děkuji za odpověď, u nás to bude teprve kvést. Předpokládám, že tak za čtyři až pět dnů. Mohlo by to vyjít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 15.4.2016 22:00

Tak kdypak se objevíš Phytopte simile? Je ještě příliš brzo? Zatím je všude "čisto".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 10.5.2016 10:23

Hálčivec švestkový jako by přestal existovat a šlo to i bez Omite nebo Sanmite. Asi to půjde i bez toho posledního postřiku po odkvětu. Hálčivec hrušňový se asi na dvou místech objevil. Mám dojem, že nejúčinnější byl ten postřik Kumulusem těsně před květem. Hrušně jsem stříkal společně se slivoněmi, kdy ale hrušně ještě nebyly před rozkvetením. Příště to bude nutné "doladit". Nejvíce postižená hrušeň Astra je tento rok zcela čistá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.47 (?), 11.6.2016 21:49

Typhlodromus zřejmě začal úřadovat - letos je zatím výskyt hálčivce na slivoních minimální.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 27.2.2017 18:53

Koho trápí větší množství pupínků na listech a často i plodech, které způsobuje hálčivec švestkový, tak je dobré aplikovat "síru" (Sulka, Kumulus) poprvé už na začátku rašení slivoní. Používám Kumulus. V minulém roce nebylo po dvou postřicích po hálčivci ani stopy. Dobře fungoval i na svilušku, která se ovšem později v létě přece jen objevila. Proto dám ještě jeden postřik po odkvětu. Sulku ve vegetační době používat nelze. Můžete použít i Nissorun. Na hálčivce určite před květem, později na hálčivce švestkového již neučinkuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika