Durancie



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 64.158 (?) 
19.6.2009 18:13, zobrazeno: 32047x

Dobrý den,

před pěti roky jsem vysadil třicet odkopků durancie, problém je v tom, že nerodí.Jsou to krásné stromky, ale plodů jsem se nedočkal.Původní durancie jsou plné plodů.Poradí mi někdo?Dík za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 19.6.2009 21:08

U Duranzie naprosto normální. Mám je na zahradě a hodně. Dřívější nástup do plodnosti mají nižší tvary (pokud se to podaří) a téměř neřezané. U Duranzie se s výchovním řezem moc nepochodí. Stjně se snaží se růst podle svého a navíc bují do takových šlahounů s dobře vyvinutým postrannými trny a to není dobrý ukazatel. Musí zabrzdit a pak se rozrodí. I tak duranzie není strom dlouhého věku a poměrně brzy zvláště po bohatých úrodách předčasně prosychá, tedy porovnáním se švestkou domácí. Závěrem, určitě bude bude rodit třeba už za rok. Stejně začně rodit nejprve pár plodů na vršku na rozdíl od jiných stromů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jaroslav Gregorec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 102.191 (?), 20.6.2009 23:08

Zdravim. 5 rokov na Duranciu je ešte málo na dosahovanie väčších úrod.  Durancie štepené na myrobaláne začínajú rodiť v pri najlepších podmienkach v 5 roku no môže to byť kľudne aj 7.  Pri odkopkoch t nie je možné presnejšie určiť - variabilita Durancií u vás a u mňa môže byť iná. Ja mám 2 sedemročné odkopky a ešte nerodili. Jedná sa o krásne stromky bez rezu so samovytvorenými pravidelnými korunkami. A s tou krátko vekosťou si dovolím nesúhlasiť. Durancie, predovšetkým odkopky/semenáče mám niekoľko desiatok rokov množstvo v starootcovskej záhrade vo veľmi dobrej kondícii. Práve to preploďovanie vidím ako užitočnú fázu v živote stromu pokiaľ sa jedná o uspokojenie samozásobiteľských požiadaviek, ktoré následne spôsobí vysychanie vetví - vyčerpanie, no podporuje samozmladzovanie!  Na ansledujúci rok neočakávajte obrovskú úrodu, ale bez roboty vám prebehne rez. Možno poviem blbosť, ale vidím to tak že každé preplodenie za jednu sezónu predĺži život stromu o jeden rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 64.158 (?), 22.6.2009 18:46

Dobrý den,

slyšel jsem, že je vhodné stromek přiškrtit drátem nebo narušit kůru

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 22.6.2009 19:14

Taky jsem to slyšel, ale asi bych to neudělal. Vše má svůj čas a stromek by měl být silný, než začne plodit. V dalších letech budete mít úrodu určitě větší, než u mladého (a dnes již plodícího) stromku, který nebude mít přírustky.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 122.179 (?), 23.6.2009 7:34

U durancií hraje velikou roli stanoviště, t.j.půda, terén,výška spodní vody a j. Buďte rád, že starý otec měl šťastnou ruku.Většinou durancie dlouhověkostí netrpí.Alespoň ne ty naše odkopky.Desítky let se dožily jen 2 stromy.Zkusím ještě to přeroubování na myrobalán.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 67.230 (?), 23.6.2009 12:46

Zdravím,

já mám s durkama co se týče životnosti dobré zkušenosti a ještě jsem ani neslyšel, že by někomu v okolí nějak časně odcházely. Mě přijdou jako velice odolné a vděčné stromy, které sice rodívají většinou obrok, ale stojí to za to. Některé stromy můžou mít 30 i více let. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
tkrist - (7) - 57.178 (?), 18.7.2009 16:59

Dobrý den,

také mám durancie asi 22 let staré a rodí velmi pěkně. Dříve mi rodily ob rok ale po zimě je vždy zastřihnu a teď už rodí co rok. Chce to postřik proti pilatce před květem a v malém plůdku a pak se budete mít na co těšit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 188.170 (?), 24.8.2009 14:31

Zdravím, durancie vydržela asi 35 let, bez prořezávání, bez postřiků, každý rok obsypaná až se lámaly větve. Musela se vykopat protože byla úplně ztrouchnivělá. Odkopek z roku 1998 měl trochu trnek loni (jen na ukázku), strom vypadal jak koště a letos je obsypaný, větve se rozevřely a ohnuly. Odhaduju to na minimálně na 1 metrák.    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 202.104 (?), 24.8.2009 19:49
Mě některé durancie z odkopků ukázaly plody už třetím rokem, jiné rostou jak o závod a neplodí po sedmi letech. Odkopky jsou v tomto velice zrádné, protože nikdy nemáte jistotu na co narazíte. Semenáč roste bujně je zdravý, ale plodí až po letech. Vegetativní oddělek může plodit dřív, ale může mít horší zdravotní stav hlavně v těžkých zamokřených půdách. Zkuste řez na plodnost, ale ne vždy to funguje. Honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika