Chci zasadit švestku, poraďte druh



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 217.79 (?) 
30.8.2015 14:42, zobrazeno: 24851x

Ahoj všem, jsem z Vysočiny, Cca 700m nadmořská výška, a na zahradě chci zasadit 2stromy švestek.Chtěl bych strom aby měl v dospělosti tak 3 až 4m.Doba uzrání konec srpna.Švestky vesměs na slivku, pár na knedle.Odrůdu chci odolnou proti šárce a samosprašnou.Volnou plochu pro to mám 6*8m..Na toto místo cca půl dne svítí a bude foukat severní vítr.Miší a hryzců je zde milion tak co nezasadí do pletiva tak sežerou.

Prosím poraďte jakou odrůdu a jak mám upravit půdu před výsadbou.Výsadbu bych nejradši provedl teď po prázdninách.Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.131 (?), 30.8.2015 14:55

Za sebe bych volila část.samosprašnou Gabrovskou a samosprašnou Hanitu. Výška stromu záleží na zapěstování.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
stoupa1980 - (16) - 217.79 (?), 30.8.2015 19:09

Poprosím o vysvětlení část samosprašnou Gabrovskou a samosprašnou Hanitu? 

Co si mám představit pod pojmem zapěstováním?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.131 (?), 30.8.2015 22:19

Vysvětlení : částečně samosprašná Gabrovská má bez jiného opylovače méně plodů (doporučována bývá zvl. odrůda Stanley). U nás roste v blízkosti Oulinské ryngle (někde uváděné jako "univerzální" opylovač) a plody byla obalená stejně jako samosprašná Hanita. Zapěstováním jsem myslela výšku nasazení korunky (třeba čtvrtkmen by podmínky výšky splňoval, vysokokmen už ne).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 239.236 (?), 30.8.2015 20:55

Za sebe bych volila... pani Lido, nejste nahodou z Polabi? Dotaz je k 700 m.n.m..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.131 (?), 30.8.2015 22:02

Jsem, z HK. Ale u obou je udávána vhodnost do všech poloh blush...   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 30.8.2015 15:42

700 m je dost vysoko. Chtělo by to neco ranějšího, co stihne uzrát každý rok. Asi se budete muset pozeptat u sousedů, co tam vlastně roste. Je možné, že na pálenku si budete muset pořídit Jeřabinu...

Prodej prostokořených stromků je až od 15. října. Kontejnerované celoročně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 189.156 (?), 30.8.2015 21:29

Jistota do vyších poloh je Wangenheimova, v 700 metrech bude ale zrát tak v půlce září, ale určo uzraje. Pokud se jedná o lokalitu, kde není šarka, nebo je jen málo, nebál bych se klasické Domácí švestky, přece jen co se plasticity týče je asi bezkonkurenční. V 700 metrech na valašsku v pohodě uzrává, ale počítejte s koncem září... Koncem srpna by v takové výšce mohla v podstatě zrát Čačanská lepotica, je otázka jakou kvalitu tam udělá...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 239.236 (?), 31.8.2015 7:09

Do polohy 700 m.n.m. na stanoviste, kde slunce sviti jen pul dne (která polovina?) bych asi nedaval vůbec nic, mozna nejakou visen.

Jaky je sklon pozemku a orientace ke svetovym stranam? Pestujete nejake jine ovocne stromy, jake, kdy dozravaji?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 31.8.2015 12:15

Pokud se nejedná o mimořádně příznivou chráněnou polohu (jižní svah), tak bych do 700 metrů volil buď Viktorii nebo Jubileum. Ostatní odrůdy v té výšce budou mít problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika