Chci si založit sad



Stránky: 1,  2   
jafo - (1) 
7.1.2007 12:54, zobrazeno: 20940x

Chtěl bych od někoho radu jaké stromy  a v jakém pořadí bych je tam měl umístit. Svah je umístěn na jih s celodenním sluncem ( jižní morava). Podle mých požadavků by tam měly být jabloně, meruńky a také švěstky ( na pálení i k jídlu ). Všechny odrůdy by měly být co nejméně náchylné na choroby. Nechci se zbavovat práce, ale potom něco vykopávat . Není to zbytečné? Díky za čas a odpověď. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 168.167 (?), 8.1.2007 11:35
před pár lety jsem měl podobný problém. Důležitý je druh zeminy, vláha (včetně hladiny spodní vody), jarní mrazíky.
V mém případě (písek, vápenec, sucho) to jednoznačně vyhrála kombinace meruňky-slivoně-špendlíky-ořešáky + vinná réva
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 10.1.2007 12:45

Pokud nejste ovocnářský experimentátor, podívejte se jaké druhy ovoce se pěstují v okolních zahradách a sadech a zjistěte nadmořskou výšku.  Nechejte si udělat rozbor půdy na obsah živin a na půdní reakci (pH). Pokud jde o jižní svah, nebude problém se spodní vodou, spíš se suchem. Zjistěte si, co v místě rostlo dosud. Pokud tam rostly jakékoli stromy či keře později než před 5-6 lety, vyplatí se vyčkat se založením sadu 1 - 3 roky. Půdu zorejte (možno těsně před orbou postříkat listovým hrbicidem - Roundup aj.) případně pohnojte organickým hnojivem a zasejte zelené hnojení, luskoviny, jetel či vojtěšku.  Zdržení se vyplatí. Při sadbě do takto zkultivovaného sadu netřeba kopat hluboké jámy.
 Záleží taky na sklonu svahu a možnostech závlahy. Víno, broskve i meruňky snášení lépe sucho než třešmě, ještě náročnější jsou slivoně.
  Üplně nejlepší je přivézt si odborníka přímo na místo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 0.70 (?), 4.3.2007 23:16
taky zakládám sad,potřeboval bych poradit jakou mají korunu a jaký vlastně mají růst druhy Ruth Gestetter a Durancia.Kupované již v ověřené ovocné školce.Dále bych se chtěl dovědět,jaké užít hnojivo-30cm orná půda pod ní jen jílovica.děkuji Libor Jižní Morava
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 0.70 (?), 4.3.2007 23:23
ještě -nevíte někdo,jak se bránit,nebo zlikvidovat hryzce?Libor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 5.3.2007 9:41
Napište mi, prosím, kontakt. Rád bych Vás požádal o roub odrůdy Ruth Gersteter - je to naše nejranější slíva, nemohu ji sehnat. S korunami Vám poradím podrobně.  vyslouzilm@seznam.cz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 0.70 (?), 8.3.2007 19:19
dobrý den pane Vysloužile.Děkuji za odpověď,mám teprve chvíli počítač,tak jsem ani nečekal tak brzo ,že se někdo ozve.Sad bych ctěl založit teď během měsíce,tak sháním co nejvíce informací,četl jsem tyto stránky a jsem tomu rád,že jsou takové možnosti se přiučit.Odrůdu RG jsem sehnal v zahradnictví Dryáda,Kunštát679 72,Pod Hlubnou242,tel:604824529.Jinak sad bude na Velehradě-pokud jde o roub,rád vyhovím.e-mail zatím nemám,čekám ,že asi oříští týden mi ho kamarád nainstaluje.Sadím 50ks asi 7mi druhů slivoní na jižním svahu bývalého vinohradu.Libor Hlaváček - 606777174
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 8.3.2007 20:12
V bývalém vinohradu na Velehradě určitě nebude problém s teplem ani sluncem, spíš mohou stromy trpět nedostatkem vláhy. Radím proto slivoně i meruňky štěpované na myrobalánu (ač jinak tuto podnož nikterak nezbožňuji)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 8.3.2007 20:18
Je-li orná půda úrodná,pár let po výsadbě není nutno mimořádně hnojit.  Až začnou plodit, je přihnojení vhodné, ale nelze to říci paušálně,  podle toho co bude nejvíc scházet. Durancie roste o něco silněji než RG, obě mají rády přirozené tvary
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 0.70 (?), 10.3.2007 13:03
děkuji za radu,zítra jdu sadit.
libor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika