Čačanská najbolja



Stránky: 1,  2   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?) 
20.8.2016 14:33, zobrazeno: 7270x

Třebaže patří šlechtitelsky k nejvýznamnějším odrůdám, málo se o ní píše. Není divu. Plody pěkné, velké, hnijí málo. Ale chuť je ještě prázdnější než u lepotice.

Č. najbolja
Č. najbolja
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.193 (?), 20.8.2016 16:46
Jeden môj známy nazýva čačanky "manekýnky". Pastva pre oči, ale inak prakticky takmer nepoužiteľné. (neplatí to pre č.rodnu). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 20.8.2016 17:01

Přesně tak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.8.2016 20:39

Já bych nezatracoval Čačanskou ranou. Plody má veliké a chuť, s ohledem na její ranost, kdy žádná ze současně zrajících slivoní nehýří buketem, zas tak špatná není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 227.128 (?), 21.8.2016 0:00

Najbolje jsem začal dnes sbírat. Naštěstí jich nemám moc. Jako stromů myslím.
Dostat z nich trochu šťávy na změření °Bx byl celkem problém. Jsou to fact jen takové manekýnky. Ale úrodné.
Průměr byl cca 12°Bx.
Chuť žádná a tvrdé, tvrdé jako brambory. Ani včely a vosy na nich nebyly..
(Končící, poslední Lepotice16°-18°Bx, šťavnaté a většinou se včelami. Vosu jsem dnes nepotkal žádnou a ani žádné okousání od hnusáku nezaznamenal)

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 65.131 (?), 23.8.2016 20:02

Najbolja je krasna ale to je všetko, uroda každý rok velka chutovo žiadny zazrak, na jesen ju asi vykopem.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 189.156 (?), 23.8.2016 21:35

Taková kritika je trochu nefér pánové. Musíme si uvědomit, že tato odrůda není primárně určena pro stolní použití, ale na konzervaci. A tady patří jednoznačně mezi špičku, jak co se týče jakosti, tak i co se úrodnosti týče. Vyčítat jí horší chutové a konzistentní vlastnosti je trochu mimo mísu...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.71 (?), 24.8.2016 0:54

...není primárně určena pro stolní použití, ale na konzervaci.
Tvrdostí určitě, ale co s její obří velikosti? Nějaké řezy když se jich celých do běžně použivaných sklenic moc nevejde.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.8.2016 8:32

Přiznám se, že jsem najbolju nikdy nezavařoval. Ale zkoušel jsem kompot a koláče z lepotice. Ani jedno nebylo dobré.Rozvářely se, vadila i malá sladkost a nakyslá slupka. Nechce se mi věřit, že najbolja by se chovala jinak. Ale možné to je. Každopádně jedinou hodnotu najbolji vidím v jejich kvalitních potomcích, pro mě i konzervárenská odrůda by měla chutnat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 25.8.2016 17:21
Je to až dojemné, jak pan Fidla brání Čačanskou najbolju. Platí tady to samé, jako u ostatního ovoce. Prodává se velikost. Když jsme s velkopěstitelem porovnávali Gabrovskou a Čačanskou najbolju, tak řekl: V chuti je Gabrovská "formule" a Čačanská najbolja "trabant", ale prodejnost Čačanské najbolji je mnohonásobně vyšší. Právě pro tu velikost a vzhled. Do křížení přinesla tato odrůda pravděpodobně toleranci k šarce a ovlivnila i velikost plodů. Jakou chuť přinesla těmto křížencům, to posuďte sami. Většinou žádná sláva.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika