Vyhlazení stromů hryzci



host - 71.172 (?)
4.12.2016 2:24

Skuste zjistit, ktere firmy (deratizace, zahradni prace) maji u Vas v okresu povoleni hygienika a statni spravy na plynovani skudcu fosforovodikem (pripravky Phostoxin, Gastoxin, Quickphos, Polytanol).  Na pouziti techto pripravku potrebuje firma povoleni z hygieny a statni/veterinarni spravy, plus se aplikace musi hlasit tusim 2 pracovne dny vopred na okresu/hygienikovi.  Jestli by tech firem bylo vic, skuste je dotazat, kolik by stalo zaplynovani tech nor ve Vasem sadu, na danou rozlohu x hekatru.  Pravdepodobne Vam budou moci predlozit jen hruby odhad, konecna cena by zavisela urcite i od hustoty napadeni, tj. kolik aktivnich nor je na hektar, z toho spotreba pripravku, podle rozsahu napadeneho pozemku potrebny pocet pracovniku pri aplikaci atd.  Take pred vlastni aplikaci musi misto ohlednout spusobily pracovnik, aby se ujistil ze je mozne ty hlodavce zaplynovat bez nezastoupitelneho rizika pro lidi a necilove zvirata.  Metoda plynovani fosforovodikem je vysoce ucinna, kdyz se provede naraz na celem pozemku, resp. cele napadene oblasti (poradte se prip. se sousedy, jestli maji taky skody na plodinach, jestli by nebylo vyhodne sa spojit a nechat tu firmu udelat velkoplosny zasah na vice pozemcich a naklady rozdelit).  Nasledne ca. tyden po aplikaci tech granuli resp. tablet do nor muzete system chodeb hlodavcu zkusit znicit, rozborit a kolem korenovych systemu stromu instalovat nejake bariery jako pletivo apod.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 45.252 (?), 23.10.2016 11:39

Tak jsem pátral v paměti a uvědomil jsem si, že před lety za plotem na mezi, byly opravdu velké hromady vyhrabané hlíny, tehdy jsem tomu nevěnoval pozornost a myslel si, že je to od krtků či hrabošů. Pouze jsem se trochu divil jaké to jsou velké hromady... ale netuším, jak hryzci dokáží hrabat půdu z nor i deset metrů ke vchodům za plotem, protože jak jsem psal na zahradě žádné hromady hlíny nebyly a když, tak jen malé kopečky, zřejmě od krtka.

Destíky let nazpět nebyly v lokalitě žádné problémy z hryzci a masivním ohlodávání kořenů, tohle je posledních cca 15let. Uvědomil jsem si, že to určitě také souvisí s tím, že pole v okolí jsou místo hluboké orby na obilniny apod., poslední roky až 10let, prakticky neobdělávané, jen sklízí jetelinu, vojtěšku... takže hlodavci mají nerušený blahobytný podzemní život a k tomu jsou velmi mírné zimy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 23.10.2016 13:43
Takže pletivo ty bestie nezastaví. Ale je to určitě lepší než nic.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 23.10.2016 15:16

Pletivo pouze oddálí smrt mladého stromku o 10-15 let. Koš z pletiva by musel mět tak 2-3 metry v průměru, aby strom vydržel déle... ale ani to není zárukou. Jak kořeny rostou jisto jistě prorostou i dnem koše, kde je pletivo často pouze zmačkané do sebe (logicky s šířky pletiv. pásu 1metr) a kořen-y jej "shrnou" a vytvoří se díra a i ta stačí hrabajícímu hryzci, nějaký spodní kořen jsem měla takto ohlodaný na dně koše. Další díry celkem určitě s plynoucímy roky a desetiletími vzniknou i na obvodovém spoji koše... Na fotech máte krytí koše pletivem i s hora, ale tj. zbytečné, hryzec ani hraboš vám opravdu nebude hrabat díru z povrchu uvnitř koše, on potřebuje podzemní vlez i únikový východ a to mu jaksi díra z povrchu dovnitř koše nedá...

Navíc jsem zjistil, že i jablon stará 45let, pro napadení kůrovcem pokácená, měla dva, tři slabší kořeny částečně zavalené (pokus o zhojení) po starém útoku hryzců, kteří tady hlodají vždy pouze kůru kořenů a neuhlodávají celý kořen napříč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 42.188 (?), 24.10.2016 10:26
Přímo u stromků je hromada děr, nevím od čeho přesně, a při zalévání se v nich voda rychle ztratí. Takže to pletivo z horní strany koše má určitě taky smysl.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.221 (?), 24.10.2016 11:00

Pletivo pouze oddálí smrt mladého stromku o 10-15 let.

To není mladý stromek, to je dospělý strom, v případě zákrsku na slabé podnoži se dokonce blíží věk jeho konce.

Jak kořeny rostou jisto jistě prorostou i dnem koše, a kořen-y jej "shrnou" a vytvoří se díra a i ta stačí hrabajícímu hryzci...

Kořeny nehrnou pletivo před sebou, ani nevytvářejí díry. Oky   pletiva jednoduše prorostou. Ve starším kořeni je tak zarostlé pletivo obvyklé struktury (často již strávené).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
J.Zajicek - (5) - 153.9 (?), 24.10.2016 23:26

S hrayství, už asi deset let jsem žádného neviděl. Taky jsem je chytal do kovových pastí na krysy, ale dával jsem návnadu z jádra vlašského ořechu. Jednou jsem takhle chytil pět kousků do jedné pasti za jeden den (hnízdo). Nakonec mi ale velmi pomohly kočky. Pořídili jsme si totiž větší plemeno (nejprve Turecká angora, později Mainská mývalí), které si s nimi pohrálo. Navíc sousedi mají taky velmi schopné kočky, byť pouliční směsku. Považuji toto vítězství docela za úspěch, protože i když nejsou v okolí velké lány polí, máme zahradu u potoka. Kořeny jsem už do pletiva přestal balit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 29.10.2016 21:59

Jak jsem psal, jablon byla na A2, tudíž s daleko vyšší životností. Podle částečně zhojených ran na kořenech i podle jejího "zamrznutí" v růstu se dá s jisotou usuzovat na ožírání přes zimu už od jejího min. 10 roku věku.

Také jsem psal, že likvidují i 40-50 jabloně, ty sice nezlikvidují za pár let, ale neustále je oslabují, až se do jabloní dají např. ovocní kůrovci či dokonce 100% prokázaná monilioza na červnových výhonech (ověřeno Státní rost. lék. správou)

A zmačknaé pletivo na dně koše dokáže jeden z mnoha kořenů při "štěstí" odtlačit naprosto spolehlivě, ověřeno. Taktéž ověřeno několikrát, že tzv. "králičí" pletivo pozinkované bez rzi přežije v zemi 20let a vsadil bych boty, že nebude prorezelé ani po 40-ti letech v zemi, kde je obecně min. obsah kyslíku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 44.100 (?), 30.10.2016 7:36

Můžu potvrdit. Teď jsem vykopával několik jabloní, které měly podle letokruhů kolem 30 let. Pletivo bylo jako nové (nezreznuté), nicméně prorostených kořenů bylo minimum. Většinou bylo různě protrhané či deformované.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 71.172 (?), 4.12.2016 2:24

Skuste zjistit, ktere firmy (deratizace, zahradni prace) maji u Vas v okresu povoleni hygienika a statni spravy na plynovani skudcu fosforovodikem (pripravky Phostoxin, Gastoxin, Quickphos, Polytanol).  Na pouziti techto pripravku potrebuje firma povoleni z hygieny a statni/veterinarni spravy, plus se aplikace musi hlasit tusim 2 pracovne dny vopred na okresu/hygienikovi.  Jestli by tech firem bylo vic, skuste je dotazat, kolik by stalo zaplynovani tech nor ve Vasem sadu, na danou rozlohu x hekatru.  Pravdepodobne Vam budou moci predlozit jen hruby odhad, konecna cena by zavisela urcite i od hustoty napadeni, tj. kolik aktivnich nor je na hektar, z toho spotreba pripravku, podle rozsahu napadeneho pozemku potrebny pocet pracovniku pri aplikaci atd.  Take pred vlastni aplikaci musi misto ohlednout spusobily pracovnik, aby se ujistil ze je mozne ty hlodavce zaplynovat bez nezastoupitelneho rizika pro lidi a necilove zvirata.  Metoda plynovani fosforovodikem je vysoce ucinna, kdyz se provede naraz na celem pozemku, resp. cele napadene oblasti (poradte se prip. se sousedy, jestli maji taky skody na plodinach, jestli by nebylo vyhodne sa spojit a nechat tu firmu udelat velkoplosny zasah na vice pozemcich a naklady rozdelit).  Nasledne ca. tyden po aplikaci tech granuli resp. tablet do nor muzete system chodeb hlodavcu zkusit znicit, rozborit a kolem korenovych systemu stromu instalovat nejake bariery jako pletivo apod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 24.2.2017 13:45

tak dnes som polovicu 2-3 ročných stromčekov vytiahol zo zeme, vyzerá to tak že ťahám za kratší koniec s hryzcami :(kašlem na ovocinárstvo, nájdem si niečo iné :D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika