Vlnatka krvavá



2sagina - (5) - 198.206 (?) 
29.6.2009 8:59, zobrazeno: 29306x

Mám na dovu jabloních vlnatku krvavou. Stříkala jsem Mospilanem, ale bezúspěšně. V sobotu jsem prostříhala strom, protože se mě zdá dost hustý a taky jsem se snažila vybírat větvičky s vlnatkou. Nevím jak se vlnatky zbavit, navíc jsem se dočetla, že vlnatka může způsobit odumření stromů, což mě velmi vyděsilo. Máte někdo zkušenost - měli jste vlnatku a odešly stromy??? Díky za radu.

Jana

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
risa - (5) - 83.234 (?), 11.7.2011 20:59

Dobrý den, jak to dopadlo s vlnatkou?

Mám stejný problém, vlnatkou napadenou okrasnou jabloň. Je již značně poynamenaná s charakteristickými nádory na větvích. Konce mladších výhonů mi letos všechny odumřely. První postřik Mospilanem vůbec nepomohl. Do dalšího chci přidat podle rady smáčedlo - jar nebo něco podobného. Uvidíme jestli to pomůže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 219.225 (?), 12.7.2011 2:28
Pri pouziti Mospilanu proti vlnatce a puklicim je nutne dodrzet nekolik zasad. 1. Koncentrace. Optimalni koncentrace acetamipridu pro hubeni vlnatky a stitenek resp. puklic je minimalne 80, lepe 100 ppm, zodp. (4 -) 5 g Mospilan 20 SP/10 L vody. Nizsi koncentrace nekdy nezahubi vsechny jedince a muzou vest k selekci rezistentnich kmenu. Maximalni hektarovou davku 300 g Mospilan dosahnete pri aplikaci 600 - 750 L jichy o konc. 0.04 - 0.05%. 2. Smacedlo. Mospilan je formulace, ktera se vyznacuje absenci olejove resp. nepolarni faze a malym podilem tenzidu, co ma za nasledek, ze u hmyzu chraneneho stitky (puklice, stitenky, cervci) nebo hustymi povlaky (vlnatka) ma snizenou kontaktni ucinnost. Pridavek Jaru nebo jineho saponatu je lepsi, nez pouziti ciste vody, odporoucel by jsem vsak investici, koupit radne agrochemicke smacedlo (optimalne Silwet, nebo alespon Biool) a zamichat do postrikove jichy toto (Silwet 5 - 10 mL/10 L jichy, Biool 20 - 30 mL/10 L jichy). Jako alternativa se ponouka pouziti nikotinylu ve formulaci se smacedlem, kupr. pripravek Biscaya 240 OD (zodpovida Calypso 480 SC dispergovane 50/50 v oleji s tenzidy). 3. Pokud slyha Mospilan resp. jiny nikotinyl, je vhodne/nutne pouzit insekticid s jinym mechanismem ucinku. Nabizeji se organofosfaty Bi 58 nove nebo Perfekthion (ten samy pripravek, davka 10 mL/10 L vody, hektarova aplikace podle vzrostu stromku 600 - 1,000 L jichy/ha), nebo nesystemovy Reldan 40 EC, koncentrace 15 mL/10 L vody, hektarova aplikace 600 - 1,000 L jichy/ha). Na zvyseni ucinnosti mozno uvedene pripravky kombinovat s pyrethroidy v tank-mixu, kupr. Karate Zeon v davce 2 mL/10 L jichy. Pri aplikaci organofosfatu a kombinaci s pyrethroidem je nutno dat pozor na vysokou toxicitu techto insekticidu pro vcely; jejich aplikace je proto mozna jenom po odkveteni jabloni a v pripade, ze v okruhu 4 km nejsou vcelstva. Ochranne lhuty dodrzte podle aktualnich predpisu dodavatele. Dalsi moznosti je spirotetramat, pripravek Movento, ale ten jeste nema v CR registraci, myslim. Koncem zimy vykonejte predjarni postrik stromku pripravkem na bazi parafinoveho, repkoveho oleje, metylesteru rep. oleje resp. jejich kombinaci s vhodnym insekticidem (opet, jiny mechanismus ucinku, nez letni postriky. Pokud jste v lete pouzili nikotinoid, jako Mospilan, Calypso nebo Biscaya, pouzite po zime kupr. olej + Reldan, Dursban, Metanion atd., pokud pouzijete v lete Reldan, predjarni postrik vykonejte olej + Calypso. I olej bez pridavku insekticidu je lepsi, nez zadny postrik, obzvlaste, byla-li zima mirna, zadne mrazy pod -20°C pocas nekolika tydnu).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
risa - (5) - 161.57 (?), 13.7.2011 9:18

Díky, vyzkouším dle Vašeho doporučení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 216.14 (?), 4.6.2016 15:54

Na vlnatku krvavou je nejlepší dát 1. února na kmen (obtočit) páskové PVC. Na toto PVC rozetřít lep proti mravencům. Mravenci totiž nosí mšice to korun stromů a tam je ochraňují proti přirozeným nepřátelům (slunéčka a jejich larvy, mšicovník vlnatkový, pestřenky). Po této jednoduché úpravě přílétnuté vlnatky od sousedů zlikvidují přirození nepřátelé, třeba velmi množivé (nepůvodní) slunéčko východní.

Takže hlásím JABLONĚ BEZ VLNATKY! A bez chemických postřiků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika