Vedlejší efekt lepových pásků na mravence



host - 42.216 (?)
28.8.2014 0:07

Tohle je ta páska. Hlavně, že je BIO...


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
ChuckBerry - (8) - 49.10 (?), 2.7.2013 21:54, zobrazeno: 12574x

S oblibou používám jako obranu proti mravencům lepové pásky..

Stalo se mi vloni, že jsem na lepové pásky na stromkovém angreštu doslova chytil 2 menší ptáky. Poznal jsem to snadno - okolo pásek bylo omotané černé peří a pod angreštem mi ležely 2 už hmyzem obežrané kostry ptáků. K tomu ale nemám foto.

Tento týden se mi ale stalo něco podobného. Na jabloni, kde mám asi týden pásky jsem si z dálky všiml, jako kdyby byla okousaná kůra. Jak jsem přišel blíž, všiml jsem si, že je to vlastně peří. Díkybohu tentokrát pták snad uletěl..

Fotky jsou pod příspěvkem. Moje teorie je taková, že pták přijde sbírat chycený hmyz, potom se přilepí, začne panikařit a je to..

Stalo se vám někdy něco podobného?



Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?), 3.7.2013 8:11
Ne nestalo se to nikdy, max nějaká ta beruška nebo jiný hmyz. Možná to bude tím kůlem a tou plastovou mřížkou které jsou téměř v úrovni lepu, pták na ni může sednout, na holý kmen nebo dlouhý kůl sedne těžko, pokud to nebude datel nebo něco podobného. Pokud najdu potrhaného mrtvého ptáka tak je to jen díky kočce.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 188.107 (?), 7.7.2013 9:09
Toto se mi stává celkem pravidelně. Vysvětluji si to stejně jako Vy. Já používám lepící hmotu, která se nanáší přímo na kůru a vyřešil jsem to tedy tak, že se snažím dělat co nejužší pásek, ale co nejvyšší (něco jako kdybych tam vytlačoval zubní pastu z tuby). Lepidlo pak není tak silné, aby chytlo ptáka. Pták sice pak uletí, jenomže jak se v tom patlá, nechá tam třeba právě i to peří a přes něj přelézají zase mravenci. Nic lepšího jsem zatím nevymyslel. Halt raději nechám uletět ptáka a riskuji mravence, než abych riskoval ty kosti.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 42.216 (?), 28.8.2014 0:03

Trochu pozdě, ale všimnul jsem si příspěvku až teď.

Tak tedy na jeden druh oboustranných lepových pásů jsem chytil 2 ptáčky a jedna sojka uletěla sama. Ty dva maličcí ptáčkové by sami neměli šanci se zachránit. I když jsem je odlepil, křídlo(peří) bylo slepené do ruličky a neletělo by. Musel jsem křídla omýt ředidlem(je to drsné) a i když byli oba docela zbědovaní a ztratili hodně pírek, nakonec po odpočinku frnkli. 

Další vedlejší efekt dvoustranné pásky byl ten, že když jsem ji po odchytu druhého opeřence začal ze stromků sundávat,  ještě jsem si při tom strhnul kůru z mladé třešně! Zatřel jsem to voskem a zdá se, že to snad přežije - zatím má velké přírůstky.

Takže v podstatě varuji před výrobkem oboustranná lepicí páska. Předtím jsem používal jednostrannou, která měla měkčí lepidlo a ptáky nelapala. Zase hůř připevňovala. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 42.216 (?), 28.8.2014 0:04

Oprava poslední věty: Zase se hůř připevňovala


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 42.216 (?), 28.8.2014 0:06

Urvaná kůra, která zůstala na pásce


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 42.216 (?), 28.8.2014 0:07

Tohle je ta páska. Hlavně, že je BIO...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 28.8.2014 0:16

Nedávejte to tak blízko k hlavě kůlu. Ptáci rádi sedají na místa vhodná k usednutí a pokud dáte do odletové zóny lepový pás s jakýmkoliv typem lepidla, tak je ohrožujete. Další co můžete udělat je dát nad lepový pás límec proti nalítnutí. Takový kornout přivázaný ke kmeni bránící i lep proti uprášení, omoknutí, i UV záření.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 42.216 (?), 28.8.2014 1:12

Po prvních dvou případech (sojka plus rehek) jsem nastavil některé krátké kůly kusem kulatiny z větve, aby byl konec kůlu bezpečně nad lepidlem.

Bohužel se pak stejně chytila ta šedivka(?), ačkoli konec kůlu byl celkem vysoko nad lepidlem.

Tak jsem nakonec pásy odstranil. Letos jsem naštěstí neměl úrodu, kterou by mravenci jedli, tak mi to moc nevadilo. 

Kornout může být dobré opatření. I když někteří ptáčci jsou takoví šmejdilové, co šplhají všude, i zespodu po kmeni i po kůlu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 129.197 (?), 29.8.2014 6:44

Dovolím si upřesnit jména Vašich úlovků:

na prvním obrázku není rehek, ale červenka obecná.

Na druhém není "šedivka", ale sýkora babka. (Šedivka je vrána obecná šedá.)

Dobře, že jste je vysvobodil.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika