škůdce na jabloni



Stránky: 1,  2,  3,  4   
roman.h - (24) - 6.15 (?) 
17.10.2008 20:02, zobrazeno: 60829x

Objevil jsem na dvou sromech jak na větvích tak i na kmenu škůdce.Strom zřejmně pomalu odumírá, jze ho ještě nějak zachránit?Fotka napoví.

větev
větev
kmen
kmen
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
roman.h - (24) - 6.15 (?), 17.10.2008 20:12

Na jaře jsem na stromě zpozoroval usychající větev, ale nechal jsem to být, jinak byl strom naprosto zdravý, nic takového jakona fotce.Myslím že se to šíří i na ostatní stromy.Je možné že by to byl kůrovec, ta větev je jakoby provrtaná dovnitř.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 239.96 (?), 18.10.2008 1:34

To vypadá jako drvopleň. Chemická obrana je údajně skoro nemožná, já jsem naštěstí mohl napadené dřevo vyříznout a spálit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 67.226 (?), 18.10.2008 21:49

V hlubokém podzimu koukám jak z jara na váš problém a fotky. Člověk by nevěřil co vše může napadnout naše ovocné stromy. Opravdu to vidím poprvé, nevěřil bych, že živé dřevo ovocných stromů může takto dopadnout a doufal jsem, že vám zde někdo poradí (někdo= i p. Vysloužil).
Bohužel, jak jistě cítíte, ani já vám neporadím. Ten drvopleň by to jistě mohl být taky, taky to slyším poprvé a informace o něm mě na netu zaujaly.
Zkuste tenkým drátkem z těch dírek "něco" vytáhnout a vyfotit.
Rozhodně bych doporučoval něco podniknout, zvláště máte-li pocit, že i jiné stromy začínají být napadeny. 
Lze nějak zasáhnout nebo opravdu nezbude nic jiného, než napadené dřevo, možná celé stromy zlikvidovat? Ale co dál? Jakou budete mít záruku, že nové stromy nebudou napadeny? Jste v tom sám nebo to přichází od sousedů? Jistě by se našla v souvislosti s vaším problémem řada otázek. 
Být na vašem místě, obrátil bych se na odborníky. Ať už prostřednictvím našich dvou zahrádkářských časopisů nebo přímo na specializovaná pracoviště, např. Státní rostlinolékařskou správu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
roman.h - (24) - 6.15 (?), 21.10.2008 22:12

Tak jsem blíže prozkoumal napadená místa a odstranil část "zdravé" kůry, pod kterou to vypadalo obdobně.Objevil jsem tam menší (5-10mm)bílé housenky, později jsem zjistil že se tam pouze schovávají před nepřízní počasí a nejsou příčinou.

Odnesl jsem kousek napadené větve za místím sadařem, získal jsem jasnou a rychlou odpověď, jedná se o druh kůrovce a to drtník ovocný(xyleborus dispar fabricius) nebo drtník všežravý(xyleborus saxeseni ratseburg).Jak již napovídá český název jde o pěknou "potvoru",bojovat s tím prý nemá smysl, jedině pokácet a spálit.

Napadené větve jsem odřezal a kmen jsem začal ošetřovat insekticidem, předpokládám ale neůspěch, protože polovina kůry z kmenu je sežraná na čisté dřevo a strom patrně odumře.Zkusím to takto ponechat do jara a doufat že strom to zvládne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
roman.h - (24) - 6.15 (?), 21.10.2008 22:20

Jenom upřesním že toto zvířátko je hodně rychlé v likvidaci, od včerejšího dne jsem objevil na další větvi takto opadanou část kůry.Jak tak nad tím přemýšlým tak celkem pravidelně seču trávník a něčeho takového bych si určitě všiml, asi měsíc jsem nesekal, protože už neroste, tak v té době se musel přistěhovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
roman.h - (24) - 6.15 (?), 23.10.2008 19:03

Tak s jedním stromem jsem se dnes rozloučil (ten s tím ožraným kmenem) a pokácel a rozřezal, teď ho jenom postupně spálím v kotli.Větve proženu drtičem a také spálím.Druhý strom se pokusím zachránit, je na tom o něco lépe.Jinak ty housenky co jsem našel pod kůrou nejsou housenky ale larvy, zřejmně vývojové stádium toho kůrovce.

larva
larva
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 23.10.2008 19:34

A kde tak náhle ten drtník ovocný namane? To jste náhodou nezjistil? Bylo by zajímavé, to vědět. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
roman.h - (24) - 6.15 (?), 23.10.2008 21:44

Nevím, jak se dostal na mou zahradu, ale sadař se mne ptal jestli nebydlím u lesa.Odpověděl jsem že ano, mám nejbližší les asi 300metrů, jinak celá vesnice je obklopena lesem.Můžeme si jen přát krutou zimu aby takovéhle potvůrky zmzli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 230.66 (?), 27.10.2008 0:05

mám ten samý problém, napadenou kůru jsem ořezala a zamazala včelařským voskem tak nevím jestli to pomůže. jo a napadlo mě jak jsme k tomu přiěli - mulčovací kůra, pod napadeným stromem jsme stohu meli protože vedle byla ostružina, tak ať to nemusíme pod ní séct.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika