Čím to, že je letos málo vos?



Stránky: 1,  2   
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 102.11 (?) 
5.9.2016 3:40, zobrazeno: 7682x

Oproti minulému roku (2015) je zde v západních čechách podstatně méně vos. Sice jsem již sousedy naučil zjara dávat návnady na vosí matky, aby nemohly založit hnízda, přesto nevěřím, že by to mělo zásadní vliv. Navíc i v okolí cca 20 km jsem si všiml, že pod neudržovanými stromy hrušní téměř žádné vosy nejsou. Tu a tam sršni, ale ty mám rád.

Jaká je situace u Vás a jaké vidíte možné příčiny?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 5.9.2016 5:28

Je to tak. U nás v Hradci Králové také skoro nejsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
alfonss - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (99) - 226.65 (?), 5.9.2016 6:26

Všechny se odstěhovaly ke mně do poštovní schránky.  Čtou si tam letáky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 3.155 (?), 5.9.2016 8:16

A k nám do plechové krabice s elektroměrem. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.15 (?), 5.9.2016 9:52

Kuky, jestli vám chybí, přijeďte si na Pražské Předměstí, tady jich je hodně, lezou i kočkám do žrádla  indecision.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 5.9.2016 8:45

U nás taky a jsem tomu rád. Příčinu nezkoumám, stejně není možnost to ovlivnit. V přírodě to bývá tak, že přemnožení jednoho druhu vede k posílení populace predátora, který v následné sezóně ten "žraný" druh zdecimuje. Ale jestli je to tenhle případ nevím. Sršně rád nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vrana1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (171) - 0.22 (?), 5.9.2016 9:00

Frýdecko-místecko totéž, velmi málo vos, což je příjemné.Horší by bylo, kdyby jich bylo moc.Znám lidi, kterým vosí píchnutí způsobilo anafylaktický šok, Jedna doktorka na to zemřela, a jedna paní to přežila jen tak tak.
Sršni mi nevadí, pokud se nemusím pohybovat v blízkosti jejich hnízda.Ti sežerou mnoho vos a much. Bylo by fjn zjistit proč.Ale vědci se nedávno dohadovali proč je málo vrtabců, nevědí. S vosami to může být důsledek lonského sucha, to byl drastický zásah na přírodní dění.
Kdysi jsem byl na zahradnické výstavě v Erfurtu, tam byly přemnožené babočky kopřivové, jindy nikdy jsem jich tolik neviděl.Vzhledem k tomu, že 5 druhů baboček žere kopřivy jsou užitečné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 5.9.2016 9:11

Paradoxně m být příčinou extrémně teplá zima, během níž se přezimující vosy-budoucí zakladatelky vosího hnízda v následujícím roce, probudily, vylétly z úkrytu, ale při následném ochlazení už zimní úkryt nenašly a zahynuly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 136.2 (?), 5.9.2016 9:56

Vos méně, sršně žádná, vrabců mraky. Brno

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.168 (?), 5.9.2016 11:15

Vos je méně, sršňů stejně, včel na ovoci víc. Když se podívám, kolik plodů hnije kolem napíchnutého místa, vidím, že ty vosy někdo úspěšně nahradil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika