Vytápění skleníku



host - 235.147 (?)
19.8.2014 0:34

Dobrý den,  ono   to vypadá  zajímavě, ale bohužel  to fungovat  nebude, protože sudy   mají moc  malý povrch   na to,  aby předaly  energii vody   do vzduchu  v takovém  množství, aby se   toto projevilo  i při  3°C teplotního rozdílu.  Pokud si přečtete celou diskusi,   pak já  vytvořil pod  skleníkem   vzduchový výměník  z trubek o  teplosměnné ploše  50m2  (  skleník 3x6m)   vzduch je  poháněn 90W  ventilátorem. výkon při  5°C rozdílu  je asi  1370W to  mi zvedne teplotu  o 9°C.   V současné  době mám  pod skleníkem  naakumulováno cca  500kWh energie  ve formě  tepla.  Protože je zatím  srpen a  i přes  chladné počasí  přes   část dne  akumuluji   mohu si dovolit držet  noční teploty  na 18°C.   Což je  pro mojí   zeleninu optimum.   Tento systém  akumulace   je ekonomicky  stejně náročný  a na   rozdíl od  vody velmi  účinný.   Při spotřebě  tepla 10kWh  za den  vydrží ve  skleníku zásoba  energie v  mém případě zhruba 50 dní.  Má to  svá uskalí  -  V praxi  si prodloužím  sezonu na celou  dobu trvání   světelných podmínek  pro pěstování  plodové zeleniny, ale   v březnu zejména  v první  polovině nejsou tepelné podmínky optimální.    V 2  polovině října je  sice tepla  dost, ale není světlo.  Akumulaci se  tedy sezona  prodlouží, ale ma to svoje limity.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  11   
               
host - 41.143 (?), 20.1.2014 14:42

1 metr je hodně málo, já bych šel na 1,8-2,2 m. Karel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 20.1.2014 15:30

Dříve se oranžerie dělaly na rozdíl od skleníků zapuštěné do terénu tak, ab vlastní záhon s výsadbou byl 1,2-1,4 m pod úrovní terénu a tím vlastně koruny stromů/banánovníků byly lehce nad úrovní terénu, kde jíž byla konstrukce skleníku. Je to jednodušší než zemní výměník, protože již samotný záhon je výměníkem s plochou 1:1...

Nové technologie nám dávají nové možnosti, ale poučení ze zkušeností předchozích generací nám umožní neplýtvat penězi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 235.147 (?), 4.2.2014 22:54
Zapuštěné skleníky mají 3 velké nevýhody 1) špatné větrání - nahoře zima dole teplo. vede k rozvoji houbových chorob 2) méně světla - negativně působí na zdraví rostlin 3) problém se spodní vodou a odvodněním skleníku. Bez aktivního odvodnění lze provozovat jen ve svahu. Jako majitel částečně zapuštěného skleníku nemohu doporučit. V dnešní době polykarbonátů a zemních výměníků je již přežitek.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 235.147 (?), 24.2.2014 0:21
Jen pro zajímavost, tady je aktuální foto. Venkovní teplota je -3°C a ve skleníku mám díky zemnímu výměníku 8°C. Samozřejmě tomu pomáhá i současné počasí. Nouzové topení mám nastaveno na 6°C. Samozřejmě teď je energie v zemi ještě málo takže pokud se ochladí budu muset v noci přitápět...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 208.154 (?), 16.5.2016 14:14

Pro skleníky ale i terária je vhodné používat sálavé zářiče. Pro velmi vlhká prostředí je vhodný prakticky jediný typ Burda TERM 2000 IP 67.

Používají jej i v zoologické zahradě v Praze u výběhu varanů. Sálavé infrazářiče mají vysokou účinnost, lehce se nasměrují a pro rostliny je to nejpřirozenější teplo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 16.5.2016 14:30

Sálavé infrazářiče mají vysokou účinnost

Jak to myslíte? Každé elektrické topidlo už z principu má de facto účinnost 100%.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 50.7 (?), 30.1.2018 15:25

Dobrý den, prosím poraďte, chtěl bych v předjaří a na jaře trochu více využít skleník a tak mě napadlo, jestli by tam šlo přitápět nějakým zavěšeným horkovzdušným / teplovzdušným elektrickým ventilátorem. Jednalo by se mi především o přítápění v březnu, dubnu a to hlavně v noci, kdy klesne teplota pod bod mrazu. Máte prosím někdo s tímto zkušenost? Poradíte event. jaký typ a jak ventilátor ve skleníku umístit? Děkuji moc za jakékoli rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 109.37 (?), 14.8.2014 18:22

Zdravim,

Som velmi rad, ze ste tu spomenuli tento system, preto by som sa Vas rad spytal na moj vymysleny projekt, ze ci to ma realnu sancu fungovat.

Zaujimalo by ma ci niekto niekedy skusal kurit alebo aspon trosicku ohrievat sklenik vodou cerpajucu energiu zo zeme.

Chcel by som pod sklenikom vykopat do hlbky jeden meter, polozit tam plastove (alebo medene?) cierne trubky o priemere 10 cm, naplnene vodou.
Vyviest ich hore, zarovnat to zemou, a napojit ich na 2-3 sudy (cierne, 100 l) s vodou, ktore by stali pri severnej stene.

Sklenik by bol orientovany vychod-zapad, pozdlzne tak aby po dlzke presne strecha a stena bola osvetlena z juhu. Na severnej stene vo vnutri sklenika by bola reflexna vrstva aby odrazala svetlo dnu do sklenika, pri tej stene by stali tie sudy s vodou napojene na podzemnu spiralu s vodou.

Idea je, ze cez den v zime, by sudy akumulovali teplo a zaroven by mali prisun tepla aj zo zeme, kde tipujem by mohlo byt takych 8 stupnov celzia. To by mohlo pomoct udrzat tu vodu nad nulou aj v noci, kedze voda je slusny vodic tepla a tak by zo zeme mohla salat energia, ktora by vyzarovala do sklenika. Cize by som mohol vyhriat sklenik v noci na nejakych minimalne o 5 stupnov viac ako kedy som tam nemal tento system.

Izolacia sklenika je samozrejmost.

Mna by zaujimalo ci toto ma sancu aby fungovalo, ci som nieco fundamentalne nedomyslel. Pripominam, ze nebude tam ziadne cerpadlo na vodu, ktore by prehanalo vodu z trubiek v zemi a potom do sudov.

Prosim skuste sa vyjadrit kto ma uz nejake taketo skusenosti so sklenikom pripadne s tepelnym cerpadlom. A ci je realne ocakavat tych 5 stupnov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 235.147 (?), 19.8.2014 0:34

Dobrý den,  ono   to vypadá  zajímavě, ale bohužel  to fungovat  nebude, protože sudy   mají moc  malý povrch   na to,  aby předaly  energii vody   do vzduchu  v takovém  množství, aby se   toto projevilo  i při  3°C teplotního rozdílu.  Pokud si přečtete celou diskusi,   pak já  vytvořil pod  skleníkem   vzduchový výměník  z trubek o  teplosměnné ploše  50m2  (  skleník 3x6m)   vzduch je  poháněn 90W  ventilátorem. výkon při  5°C rozdílu  je asi  1370W to  mi zvedne teplotu  o 9°C.   V současné  době mám  pod skleníkem  naakumulováno cca  500kWh energie  ve formě  tepla.  Protože je zatím  srpen a  i přes  chladné počasí  přes   část dne  akumuluji   mohu si dovolit držet  noční teploty  na 18°C.   Což je  pro mojí   zeleninu optimum.   Tento systém  akumulace   je ekonomicky  stejně náročný  a na   rozdíl od  vody velmi  účinný.   Při spotřebě  tepla 10kWh  za den  vydrží ve  skleníku zásoba  energie v  mém případě zhruba 50 dní.  Má to  svá uskalí  -  V praxi  si prodloužím  sezonu na celou  dobu trvání   světelných podmínek  pro pěstování  plodové zeleniny, ale   v březnu zejména  v první  polovině nejsou tepelné podmínky optimální.    V 2  polovině října je  sice tepla  dost, ale není světlo.  Akumulaci se  tedy sezona  prodlouží, ale ma to svoje limity.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 193.118 (?), 22.12.2021 14:42

Dobrý den,

mužete po letech zhodnotit výhody zemního výměníku?

Děkuji

R

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  11   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika