Sklo Helios - co to je?



tovog - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (54) - 3.244 (?)
19.4.2016 2:08

Zde jsem narazil zjednodušený výsledek velkopokusu se skleníkovým životem flory i fauny:

První zkušenosti s kolonizací Marsu skončily smrtí osadníků

Větve stromů se stávaly křehkými, lámaly se, až se pak kácely celé stromy!

V článku je jako vliv jmenována absence větrů. Souhlasím, ale absenci UV záření zde pominuli. Zpočátku si patrně libovali, jak je 2 cm tlusté sklo před ním na Marsu ochrání :-)

Nepodařilo se mi zjistit, jaké sklo používali, ale u takového objemu a plochy je vyloučeno čisté sklo křemenné, které UV propouští. Navíc v USA se běžně nedělá ani borosilikátové sklo, jako varné tam používají sklo s obecnějším složením (soda-lime) ale tvrzené. Ale to je jedno - viz níže. Filtrace UV záření (jako na Marsu) byla totiž žádanou vlastností.

Detaily jsou zde, kde jsou věty "Essentially all ultraviolet light was eliminated", "glass roof... eliminated more than 99% of incident UV" což dokladuje graf na str. 205. Lidská osádka nemohla vytvářet vitamín D. Analýza nutričního složení rostlin pěstovaných pro obživu osádky v tomto projektu nebyla provedena!

Milí přátelé zahradníci, toto se bohužel děje i v běžném skleníku a pařeništi sad. Už ho snad ani nechci crying

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3   
tovog - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (54) - 3.244 (?), 6.4.2016 17:20, zobrazeno: 29208x

Přátelé, dlouho hledám po internetu, co že to je vlastně za sklo - Helios. Nenašel jsem. Samozřejmě vím, jak vypadá a že je na skleníky.

Zajímá mě složení - jestli se nějak liší od nejpoužívanějšího okenního sodno-vápenatého skla. Má více SiO2? Zajímá mě, jestli se nějak liší průchod UV záření tímto sklem od okenního skla, případně v porovnání s polykarbonátem.

Zdá se mi, že informace si protiřečí - někde se píše, že UV propouští víc, jinde zas, že UV propouští míň, než okenní sklo.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 6.4.2016 17:32

Ptal jsem se sklenáře, co mi zasklíval skleník, zda-li používá ono sklo Helios. Bylo to ještě před listopadem. Říkal, že ten název nezná, ale tzv. skleníkové sklo, co přinesl, je normální, jen méně kvalitní, tudíž levnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
tovog - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (54) - 3.244 (?), 6.4.2016 17:32

Zde je porovnání UV propustnosti různých druhů skla, předpokládám, že PC je polykarbonát... Kam zařadit Helios - nevím.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 6.4.2016 17:54

Dobře. A když zjistíte, že Helios propouští toho UV záření víc nebo méně než normální sklo, jaký to bude mít praktický dopad na skleník, rostliny a Vaše aktivity v něm? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tovog - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (54) - 3.244 (?), 7.4.2016 15:21

Od více lidí mám info, že některé (ne-li všechny) rostliny (typicky rajčata) rostou a plodí ve skleníku z určité stránky hůře. Možná právě toto souvisí s tím, že rostliny UV záření potřebují. Ultrafialové záření stimuluje u rostlin větvení stonku, omezuje dlouživý růst, dochází ke zvětšování listů, má vliv na tvorbu některých vitamínů nebo bílkovin. To jsem se včera dočetl. Ve větší míře (než je přirozená) samozřejmě škodí. Za přirozenou míru považuji tu, která projde skrze atmosféru. Když už dám za skleník mailant, chci, aby tam rostliny rostly přirozeně a plodily zdravou zeleniny. Navíc UV záření může bránit některým škůdcům, kterým se jinak ve skleníku daří.

K tomuto hledání mě donutil zdejší starší příspěvek, který kvůli potřebě UV propagoval polykarbonát oproti sklu. To má ale zásadní problém. Samotný polykarbonát "možná" UV záření propouští víc, ale aby nezpůsobilo jeho rozpad, má na sobě UV filtr, takže možná právě proto odfiltruje UV více, než klasické sklo, jak je vidět v přiloženém grafu.

Křemenné sklo vznikající tavením čistého SiO2 (křemene) UV propouští. Běžné sklo je obohaceno příměsi (Na2O, CaO, MgO, Al2O3) pro snížení teploty tání z 1500 na 500-600 st.C. a pro lepší tvarovatelnost. To má negativní vliv na zhoršení prostupu světla (hlavně UV),  pevnosti a tepelné roztažnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tovog - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (54) - 3.244 (?), 7.4.2016 15:45

Tchýně měla vloni foliovník nacpaný rajčaty - tedy rostlinami - bez plodů! Foliovník byl krytý nějakou kdovíjakou folií.

Není to jedno, přes co světlo prochází.

Známá dává do skleníku (skleněného) hlavně rajčata. Plodí jí sice o něco dřívě, ale na podzim, kdy já mám na záhonech maximální sklizeň, ona tam nemá nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tovog - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (54) - 3.244 (?), 19.4.2016 2:08

Zde jsem narazil zjednodušený výsledek velkopokusu se skleníkovým životem flory i fauny:

První zkušenosti s kolonizací Marsu skončily smrtí osadníků

Větve stromů se stávaly křehkými, lámaly se, až se pak kácely celé stromy!

V článku je jako vliv jmenována absence větrů. Souhlasím, ale absenci UV záření zde pominuli. Zpočátku si patrně libovali, jak je 2 cm tlusté sklo před ním na Marsu ochrání :-)

Nepodařilo se mi zjistit, jaké sklo používali, ale u takového objemu a plochy je vyloučeno čisté sklo křemenné, které UV propouští. Navíc v USA se běžně nedělá ani borosilikátové sklo, jako varné tam používají sklo s obecnějším složením (soda-lime) ale tvrzené. Ale to je jedno - viz níže. Filtrace UV záření (jako na Marsu) byla totiž žádanou vlastností.

Detaily jsou zde, kde jsou věty "Essentially all ultraviolet light was eliminated", "glass roof... eliminated more than 99% of incident UV" což dokladuje graf na str. 205. Lidská osádka nemohla vytvářet vitamín D. Analýza nutričního složení rostlin pěstovaných pro obživu osádky v tomto projektu nebyla provedena!

Milí přátelé zahradníci, toto se bohužel děje i v běžném skleníku a pařeništi sad. Už ho snad ani nechci crying

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tovog - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (54) - 3.244 (?), 7.4.2016 15:29

Cituji článek o mlýnu v Mohelně: "Od roku 1938 procházel
mlýn výraznou modernizací, byly postaveny nové hospodářské budovy a především mlýn získal svou dominantu – kupolovité solárium  vybavené speciálním  jenským sklem, které propouští ultrafialové záření, ve kterém se prý šarmantní mlynářka opalovala. Toto sklo se zde stále nachází. V roce 1947 navštívil mlýn prezident dr. Edvard Beneš se svou chotí."

Mohelenská hadcová step

Složení Jenského skla neznám, ale jistě bude mít výrazně vyšší podíl SiO2. Je to varné sklo, které tyto vlastnosti má, včetně nízké tepelné roztažnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 2.250 (?), 19.4.2016 9:17

Pane Tomáši, prosím neoperujte tady fyzikálními vlastnostmi skel ve vztahu k jejich chemisckému složení a už vůbec prosím nedělejte takto zjednodušené závěry. Problematika složení skel ve vztahu k jejich fyzkálním vlastnostem včetně spektrální propustnosti je nekonečně složitější než si myslíte a je předmětem vědeckých výzkumů už více než 100 let... a není to zdaleka u konce. Něco o tom vím protože mne to živí. Sklo Helios je "obyčejné" (otázka je co je obyčejné) "okenní" sklo nižší kvality než by bylo prodatelné do oken. Mělo by asi i být levnější, ale když se tomu dá vznešený obchodní název... kdo ví. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
tovog - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (54) - 3.244 (?), 26.4.2017 1:32

Věřím, že vědecký výzkum je dlouhodobý a složitý, ale vidím problém v tom, že je tlačen velkopěstiteli. Jejich priority jsou především finanční - co největší sklizeň za co nejmenší náklady; hraje tam roli trvanlivost konstrukce a vybavení a další praktické parametry, ale přirozené podmínky a zdravé složení plodů většinou bývají až někde na konci, bohužel.

Zde jsem zjistil, že nejsem jediný, koho zajímá prostup UV záření.

Překlad:

"Přenos ultrafialového světla (UV) je tradičně považován za negativní pro pěstitele skleníků kvůli jeho degradačním účinkům NA KONSTRUKCE A TECHNOLOGIE (zasklívací materiály, zavlažování, elektrická zařízení atd.). Někteří pěstitelé přesto vítají UV záření, protože obsahuje spektrum, které se vyskytuje v přirozených podmínkách růstu.

Tím, že dovolíte, aby UV světlo proniklo do skleníku, máte to nejlepší z obou světů: chráněné rostoucí prostředí a stejné spektrum světla nalezené venku. Holubowsky říká, že některé společnosti v ekologickém průmyslu používají zasklívací materiály, které umožňují přenos ultrafialového záření, včetně akrylových produktů, které jsou speciálně navrženy tak, aby propouštěly paprsky ultrafialového záření, aby umožnily přirozené osvětlení pro své chovné a zkušební plochy.

Holubovský také říká, že botanické zahrady a zoologické zahrady používají zasklívací sklo propouštějící UV záření, protože udržují plazy a další zvířata živé a zdravější déle. Vyvstává otázka: Byly by "biologické pesticidy" a další přirozené regulace, jako například užitečný hmyz a dokonce i bakterie, naživu déle a účinnější ve sklenících, které umožňují přenos ultrafialového záření?"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika