skleník ze skla nebo polykarbonátu?



host - 173.17 (?)
30.1.2017 16:38

Tak já mám sklo také kvůli tomu, abych měl při dostatečném světle v místnosti i teplo. Kdybych byl někde, kde je trvale teplo, tak bych si ani sklo nedával a stačila by mně nějaká síť proti různé havěti nebo nic, takže bych viděl ještě lépe než přes sklo.

Je to jednoduché. Světlo s podstatně kratší vlnovou délkou pronikne přes sklo a ohřeje prostor ve skleníku včetně půdy, světelná energie se přemění na tepelnou s větší vlnovou délkou, která sklem nepronikne a odráží se zpět.

           Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?), 20.2.2012 12:33

Pokud bych plánoval vytápěný skleník nebo skleník pro celoroční provoz tak bych asi volil vícedutinkový polykarbonát, otázka je jaký by byl cenový rozdíl oproti dvojitému sklu.

Polykarbonát možná déle udrží teplo ve skleníku ale také mu déle trvá než ho nabere. V okamžiku kdy vysvitne slunce tak se ve skleněném skleníku opře do všeho co je vevnitř, vyhřívá vnitřní prostor, půdu, rostliny, to se o polykarbonátu říci nedá. Polykarbonát má oproti sklu více mechanických možností a asi je i v základním jednodutinkovém provedení (4 mm) levnější, proto je tak populární. Ovšem sklo je sklo i když má své nevýhody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomas129 - (1) - 64.235 (?), 21.8.2018 14:26

Dobrý den,

zprvu jsem si myslel, že Vaše úvahy jsou zcela myslné pane Mr Big, ale po zabrouzdání do 3. ročníku na VUT a do předmětu terma, jsem našel prezentaci a tento slide a zdá se, že na tom skle přece jen něco bude.

Jedná se o to, že slunečné světelné záření, které do skleníku přes sklo pronikne, se při dopadu na objekty mění na tepelné záření, které však už sklo nepouští ven. Takže sklo je vhodné vzhledem k tepelnému záření, ale naopak co se tepelného vedení týče, tak je vhodný komůrkový polykarbonát.

Já skleník plánuji a už mi začíná být celkem jasné, že budu volit trojsklo s tenkou vrstvou polykarbonátu na povrchu (kvůli ochraně před kroupami a dalšími možnými dopady různých předmětů). Trosjklo je sice drahé a těžké, ale vzhledem k tomu, že má koeficient propustnosti U pouze 0,5 W/(m2*k) a bude se z něj skládat celá plocha objektu, tak ušetří na topení opravdu velmi mnoho.

Termomechanika VUT záření
Termomechanika VUT záření
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Aleš Vondrák - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 126.6 (?), 20.2.2012 15:36

Pokud si myslíte, že vám kroupy nerozlámou 4 mm polykarbonát, jste na omylu. Velká kroupa tímto polykarbonátem proletí jako sklem (ostatně výrobci dávají záruku proti proražení jen pro kroupy malého průměru). U silnějšího polykarbonátu je zase problém, že vám na něm kroupy udělají prohlubně podobně jako na plechu u aut. Na rozdíl od karoserie ale polykarbonát neopravíte a ani pojišťovna vám škodu neuhradí (to už je lepší, když kroupy vymlátí sklo a pojišťovna zatáhne celou opravu).

Aby nedošlo k omylu, mám na mysli velké kroupy o velikosti míčků, ne malé krupky. U polykarbonátu také oproti sklu záleží na stáří – čím je starší, tím je méně odolný, protože stářím křehne! Mně osobně kroupy rozlámaly starý polykarbonát na pergole a skleník zůstal netknutý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.34 (?), 30.1.2017 16:27

Taky nejsem fyzik, ale mám záludnou otázku. Nějak nerozumím tomu, jak se ta sálavá složka ze slunce dostane do skleníku přes to "neprostupné" sklo, ohřeje skleník, kde zůstane a pak už nemůže ven?. Ke sklům v okně bude asi více důvodů, ale lidé si je většinou instalují aby viděli ven.

Mr Small

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 30.1.2017 16:38

Tak já mám sklo také kvůli tomu, abych měl při dostatečném světle v místnosti i teplo. Kdybych byl někde, kde je trvale teplo, tak bych si ani sklo nedával a stačila by mně nějaká síť proti různé havěti nebo nic, takže bych viděl ještě lépe než přes sklo.

Je to jednoduché. Světlo s podstatně kratší vlnovou délkou pronikne přes sklo a ohřeje prostor ve skleníku včetně půdy, světelná energie se přemění na tepelnou s větší vlnovou délkou, která sklem nepronikne a odráží se zpět.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 29.10.2017 10:42

Hmm, tak dnešní počasí nepochybně prověří stavby všech skleníků ze skla i z polykarbonátu.sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.3 (?), 29.10.2017 11:25

Nejhur dopadnou asi foliovniky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.17 (?), 29.10.2017 13:10

Jeden mám na zahradě, právě jsem si ho byl prohlédnout a je zcela bez závad. Je ale pravda, že na něm mám asi nej fólii co se dá vůbec pořídit. Výhoda je rovněž klasický tvar fóliáku, protože vítr tu konstrukci přitláčí k zemi, kdežto kolmá stěna u skleníků už působí opačně. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 30.10.2017 16:11

Já jsem skleník rozebral a polykarbonátovou deskou jsem přikryl cuketky. Se sklem by to asi nešlo. I u nás je vichr a tento týden mají začít mrazy. Cuketám to však nikdo neprozradil.

Sklizeň cuket na konci října
Sklizeň cuket na konci října
Cuketa před sklizní
Cuketa před sklizní
Stavba rychlopařeniště
Stavba rychlopařeniště
Hotové pařeniště
Hotové pařeniště
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.5 (?), 29.10.2017 12:46

No budu se bát jet na zahradu, co uvidím, nebo spíš neuvidím. Mám polykarbonát.indecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika