Podlaha ve skleníku - hlína nebo dlažba



Stránky: 1,  2   
host - 37.218 (?) 
24.2.2011 14:18, zobrazeno: 46847x

Dovoluji si otevřít diskuzi na téma technického řešení podlahy ve skleníku pro domácí zahrádkářské hobby využití.

Jde mi o dvě základní možnosti:

1) Skleník nechat "bez podlahy", tzn. přímo postavit na volné zemině, ve které se bude pěstovat.

2) Skleník opatřít pevnou podlahou, např. zámkovou dlažbou a pěstování realizovat v nádobách, případně v pytlích s čerstvou zeminou.

Výhody prvního jsou v levnější a jednoduší realizaci skleníku. Potíže jsou s udržením požadovaného "zdravotního" stavu zeminy. Výměně zeminy se po pár letech nevyhneme.

Výhodou druhého je používání vždy "čerstvé" zeminy. Obecně jednodušší agrotechnika - snadnější udržení škůdců a chorob na přijatelné hranici. Možnost přesunovat (do určité míry) rostliny dle světla a stínu.

Nevýhoda je v přípravě/nákupu zeminy, vyšší pořizovací investici, práce s nádobami...

Uvítal bych zde vaše zkušenosti. Prosím diskutujme věcně, bez emocí a urážek.

Děkuji a přeji brzké jaro.

Stanislav

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 24.2.2011 14:28

Přiznám se, že mám jen jeden typ - ten bez podlahy na volné půdě. Tak nemohu strovnávat.
  Pravda, výměně zeminy se nevyhneme. Ale toho se nevyhneme ani v pytlích. Nemyslím, že je jednodušší, vynosit staré a nanosit každoročně nové pytle oproti výměně (třebas každoroční) půdy.
   Mě by spíš zajímalo srovnání obyčejného skleníku a dvouúrovňovým. Tedy tím, kde prostřední ulička je vykopaná o metr níž, takže manipulovat s rostlinami po obou stranách lze vestoje. Analogií tohoto typu je ulička v běžné výši a rostliny položené na stolech nebo zavěšené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.218 (?), 24.2.2011 14:52

Díky za první reakce.

Přiznám, že jsem zatím dost na vážkách. Mám zkušenosti s pěstováním ve fóliáku, který se každé jaro postavil někde jinde, takže problém s výměnou zeminy se tímto vyřešil.

Jak často (jestli vůbec) vyměňujete zeminu?? Nemáte potíže s nějkým jednostranným přemnožením škudců nebo choroby?? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 50.2 (?), 24.2.2011 14:44

Také máme skleník s volnou zeminou, takže srovnávat nemohu. Ale jsem s tímto způsobem ("léta") pěstování spokojená.

Připadá mi, že zavodnění rostlin je takto rovnoměrnější, svoboda kořenů větší... a připadá mi to přirozenější...(to je mojí náturou). Zemina se ošetřuje zhruba nastejno. Takže já bych do jiného systému nešla.

K víceúrovňovému pěstování - ulička; bych řekla, že výměna zeminy je o něco složitější. Stejně tak zalévání, používáme-li konev. 

Mně se více líbí z permakultury - nastýlání slámou,...udržuje čistou zeminu bez plevele, dostatečnou vlhkost u kořenů, menší odpařování do vzduchu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.218 (?), 24.2.2011 14:56

Dobrý den,

nastýlání slámou je dobrý nápad, ale péči o zeminu to vyřeší pouze částečně.

Problém skleníku je, že se jedná o velmi malý a více či méně uzavřený prostor a je tedy obtížnější udržet v půdě přorozenou rovnováhu a regeneraci.

Ale možná to příliš řeším.

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 24.2.2011 20:25

Dobrý večer. Stando na fotkách je krásně patrná centrální cestička 32 cm hluboká. Skleník je pojat jako záhon písmena U. Podlaha cestičky je tvořená vrstvou 5 cm betonu a pod tím vším je sečité králičí pletivo. Celý pěstební prostor jsem před navezením hlíny izoloval polystyrénem. Protože centrální cestička ubere pěstební plochu , udělal jsem si samonosnou snímatelnou konstrukci na které jsou bedničky využívané pro pěstování sazeniček atd. Před výsadbou okurek ještě protáhnu hadici na zalévání  . Mohu -li doporučit je vhodná centrální cestička a okolní záhonky jsou jakoby nad terénem. Lépe se to obdělává. Vše jsem řešil tak abych se nemusel předklánět / regálky/ a nebouchl se do hlavy.  Cestička se občas zamete a je čisto, neroste na tom plevel. Obsah zeminy v záhonech se bude obměňovat. V prvních letech jenom částečně a potom všechnu zem. Nyní mám již zasetý salát, ředkvičky, kedlubny. Loňský salát má již 5 lístečků a perfektně roste. Do skleníku bych pytle netahal, protože se mohou převrátit a vymáčknout sklo. Skleník jsem volil polykarbonátový, protože bydlím na horách 764 m.n.m. je v něm velice teplo. Přeji bohatou úrodu.  Zdeněk

Stavba skleníku
Stavba skleníku
Podlaha ve skleníku
Podlaha ve skleníku
Stavba skleníku
Stavba skleníku
Stavba skleníku
Stavba skleníku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 8.66 (?), 25.2.2011 7:56

Zdravim Vas (Michaela z Moravky), nakonec jsem si vybrala, diky mnozstvi doplnku, velikosti skleniku sklenik ze skla HELIOS firmy VaP skleniky. Rada bych vedela, jakou hlinu do skleniku dat, kdyz budu kopat zaklady tak do hloubky 50 cm (+-) pomoci ryce. Bude tedy stacit na sazeni tato puvodni zemina samozrejme zbavena travy a plevelu nebo je treba navest novou hlinu. A je treba ji hned napoprve obohatit nejakym hnojivem ci ji jinak upravit.

Dekuji Misa 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 25.2.2011 8:56

Obojí je možné. Záleží taky na tom, jak kvalitní půdu v místě postaveného skleníku máte. Určitě prospěje obohatit ji kompostem, pískem nebo kvalitní zeminou. Přidat hnojivo taky můžete, ale já ve skleníku umělými hnojivy do zásohy nehnojím. Až za vegetace zaleju konkrétní rostliny podle potřeby slepičincem či Kristalonem. Taky je třeba počítat po pár letech s obměnou půdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Michaela Matznerová - (2) - 8.66 (?), 25.2.2011 11:08

dekuji za odpoved, doufam, ze vse letos stihnu, rada bych dala do skleniku seminka melounu (seji se ve 4,5 mesici) nemate nahodou zkusenost. A jak hodne se ve skleniku rozroste meloun.

Misa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 25.2.2011 12:55
Melouny si předpěstujte jako sadbu, pokud máte možnost. Jak se rozrostl meloun ve foliáku máte na snímku, dá se taky zaštípnout.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika