Jak zateplit základy zapuštěného skleníku?



Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?)
22.2.2017 20:50

Základy se obvykle dělají z 20 cm ztraceného bednění s armaturou a z venku se dává cca 5 cm styroduru (extrudovaný polystyren). Do betonu se pak dobře dají navrtat kotvy na připevnění konstrukce skleníku nebo krytu. To je ale něco úplně jiného, než "bílý" polystyren (kromě jiného má skoro dvakrát větší tepelnou izolaci). I když styrodur dobře zvládá zemní vlhkost, je vhodné z vnější strany přidat provzdušňovací izolační nopovou fólii.

Větší katastrofu (navíc nefunkční) než beton do kterého dáte skleněné lahve, se těžko podaří vytvořit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?), 21.2.2017 22:09, zobrazeno: 9344x

Jsou jistě osvědčené způsoby, jak zamezit prostupu chladu skrz základy zapuštěného vytápěného skleníku, ptám se na Vaše zkušenosti.

Inspirovaný podnětem, zamýšlím základy a ponořenou část izolovat přímo v základech vložením nezáholovaných lahví do základů, respektive postavením základů z těchto lahví a následně zalitím betonem. Sklo teplo moc nevede a vzduchové mezery by mohly izolovat. Vím, že pěnové sklo bude izolovat lépe, jen láhve mám zdarma.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 0.83 (?), 22.2.2017 13:35

Sklo vede teplo velmi dobře. Tepelně izoluje vzduchová mezera. Bude to pracné a mezi lahvemi budou tepelné mosty. Osobně bych do toho nešel a zaizoloval základy klasicky deskami extrudovaného polystyrenu. Je nutno použít extrudovaný polystyren!  Klasický polystyren mimo horších mechanických vlastností je ve vlhku nasákavý a ve styku se zeminou by časem ztratil podstanou část svých tepelně izolačních vlastností. Desky tl. 4 cm budou izolovat určitě lépe než zamýšlené láhve. Aleš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 100.59 (?), 22.2.2017 18:52

Také se vždycky snažím ušetři a pak toho lituji... Lahve moc fungovat nebudou, vzduch v nich se zakrátko ochladí na teplotu venkovní zeminy a promrznutí se krátce oddálí. Nakonec pokud nebude ve skleníku zdroj tepla (topení, hnůj) a nebude svítit slunce, vždy dojde k vyrovnání teplot s venkovním prostředím, jen o trochu později. Lepší než beton by byl izolační odlehčený beton na bázi polystyrenových granulí ap. Daník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?), 22.2.2017 20:01

Problém je ten, že já polystyren nemám rád už z doby po revoluci, kdy byl nabízen jako tepelná izolace střech a domů a po několika letech v podstatě vymizel. jsem si vědom, že dnešní polystyreny jsou již někde jinde, přesto si je hodlám na svou zahrádku nezavlékat.

Vím i o tzv "pěnovém skle". které mi připadá téměř jako vhodné, jen nevím, co se z něj bude po cca 50ti, 100 letech vylučovat a jak je bude bagr po 100 letech likvidovat.

Proto se ptám, zda Vás někoho nenapadá ekologicky přijatelnější alternativa.

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 22.2.2017 20:50

Základy se obvykle dělají z 20 cm ztraceného bednění s armaturou a z venku se dává cca 5 cm styroduru (extrudovaný polystyren). Do betonu se pak dobře dají navrtat kotvy na připevnění konstrukce skleníku nebo krytu. To je ale něco úplně jiného, než "bílý" polystyren (kromě jiného má skoro dvakrát větší tepelnou izolaci). I když styrodur dobře zvládá zemní vlhkost, je vhodné z vnější strany přidat provzdušňovací izolační nopovou fólii.

Větší katastrofu (navíc nefunkční) než beton do kterého dáte skleněné lahve, se těžko podaří vytvořit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 100.59 (?), 22.2.2017 21:37

Do polystyrenu se přidávaly v minulosti bromované zpomalovače hoření, skončilo to někdy cca rokem výroby 2012 (?), dělá se z toho teď trochu drama, otázkou je, kolik se jich může dostat takto do organismu v porovnání s jinými materiály takřka denního využití (koberce, podlahy, výpočetní technika, televize...).

Zahloubený skledník je sám o sobě teplejší varianta, pokud ale bude zima jako letošní a dojde k promrznutí zeminy do více než půl metru, je to otázka topení a nákladů. Pokud chcete pěstovat zeleninu, je to asi nerentabilní, pokud nějaké hoby teplomilné rostlinky, tak to je spíš otázka radosti než rentability:-)

D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 245.32 (?), 23.2.2017 6:33
Dejte tam PETky. Před použitím je dejte s povoleným uzávěrem do mrazáku, pak vyndat a rychle zašroubovat. Natlakují se a zůstanou stálé. Jinak já bych se též klonil k použití XPS.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 84.190 (?), 23.2.2017 7:06
Nedával bych tam vůbec nic. Starosti jak bude bagr za 100let likvidovat pěnové sklo jsou k ničemu.Jediná věc, kterou tu nikdo neví, je proč izolovat.Mám pařník 80cm v zemi.Navezu hnůj 3/4 a na to 1/4 zeminy.Na to okna.Za týden a déle mám jenom starost, aby tam nebylo moc teplo.Pak přijdou ti zmrzlí a sadba z pařníku je ve skleníku.Ani tam mi nepomůže zateplený základ. Pokud hlásí mráz,.musím tam dát teplomet s termostatem za 300kč.Když je slunce silnější zas jen reguluju okny.Je možné že mi něco uniklo, kdy je potřeba zateplit základ skleníku.Ale zatím tohle moc nechápu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 23.2.2017 9:09

Základy skleníků a krytů se izolují při potřebě zimního temperování pro snížení tepelných ztrát. Dobré izolační vlastnosti musí být ale i u zbytku skleníku (alespoň 10 mm polykarbonát). Významně pak klesá cena za vytápění, i když tam celou zimu udržujete např, + 1o C. Samozřejmě se nebavím o pěstování ředkviček. U pařníku, kam navážíte hnůj, to opravdu smysl nemá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?), 23.2.2017 16:13

Jedná se mi o celoročně provozovaný skleník s vytápěním v oblasti pod kořeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika