Šípková růže - přesadit nebo namnožit?



Mr.Fazole - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 20.246 (?)
27.1.2015 0:52

Když najdete někde v lesích zbytky základů po opuštěné vesnici, uvidíte tam i skladbu přírodního živého plotu. Někde jsem četl, že kvalitní živý plot potřebuje několik desítrek roků :(. Velkoplodé kultivary šípků jsou hezké, možná by chytly i hřížením nebo řízkováním. Také by se hodil asi hloh. Trnky se množí jako divoké ostružiny a těžko se budete zbavovat odkopků.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
Mr.Fazole - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 20.246 (?), 27.1.2015 0:52

Když najdete někde v lesích zbytky základů po opuštěné vesnici, uvidíte tam i skladbu přírodního živého plotu. Někde jsem četl, že kvalitní živý plot potřebuje několik desítrek roků :(. Velkoplodé kultivary šípků jsou hezké, možná by chytly i hřížením nebo řízkováním. Také by se hodil asi hloh. Trnky se množí jako divoké ostružiny a těžko se budete zbavovat odkopků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 211.185 (?), 27.1.2015 9:30

Po vlastních zkušenostech bych ničení nejrůznějších mladých, ale i trochu starších výsadeb zvěří vůbec nebral na lehkou váhu! Už jsem to tu někde psal. Ty mrchy snad kromě trávy žerou a likvidují skoro vše. Se šípky a s trnkami nemám v takových lokalitách zkušenost, ale pnoucí růže, až trochu vyrostly ožíraly i v létě až k zemi. Nešlo je vypěstovat zvenku na plotě, musel jsem je přestěhovat za něj. Rybízová plantáž než vyrostla musela být několik let chráněná elektrickým ohradníkem výšky skoro 2m. Pak byly škody už jen sporadické a jen odíráním osamělejších výhonů srnci. * Ještě mě napadl keřový angrešt. To je taky kvalitní "pichláč" a užitkový :-))) Měl jsem sice stromkový, ale ožer korunek, i v tuhých zimách, jsem nikdy nezaznamenal. Ještě se nabízí rakytník, ale s ním nemám vůbec žádnou zkušenost, jen teoretizuji. Podobně jako s nápadem aby to v zimě nebylo takové smutné, oživit tu výsadbu plotu břečťanem. Ale kdybych někdy ještě nějaký sad či plantáž na podobných místech zakládal chtěl bych být u toho atraktivní ženou a plot bych udělala z myslivců a pytláků kolem celé polnosti ve sponu cca 1-3m. Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 65.132 (?), 27.1.2015 11:43

Za několik dní bude snad vhodné počasí k vykopání šípkových keřů. Osobně bych z vyrytých keřů vysekal sazenice z jednoletých výhonů zastřižených ve výšce 150 cm nad zemí. Každý výhon musí mít dobrý kořen. Pokud se sazenice zasadí do kbelíků, daly by se po třech až pěti týdnech ve skleníku nebo v zimní zahradě naočkovat nebo naroubovat střídavě ve 120 a ve 110 cm ozdobnou trnitou růží. Sazenice se taky dají vysadit rovnou a štěpovat na místě v březnu (opravy v červnu). Sazenice mohou být 20 cm od sebe, ale korunku je potřeba vyhnout střídavě ven a dovnitř a držet velmi důsledným řezem v malém objemu, aby nebyla nutná opora (maximálně jen lanko pro celou řadu). Mezery mezi sazenicemi se časem zaplní výmladky a obrostem. Nevhodné výhony se však musí důsledně řezat. Jinak z toho bude džungle.

Řada růží
Řada růží
Růže štěpovaná na planém  šípku
Růže štěpovaná na planém šípku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 29.1.2015 8:37

Osobně bych z vyrytých keřů...zkoušel jste někdy přesazovat starší větší růže? Já ano,  nebyly to teda šípky, ale zato to byly keře různých odrůd a musím říct, že úmrtnost přesazovaných keřů byla skoro 100 procentní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 157.239 (?), 29.1.2015 9:22

Při svých cestách za účelem prořezu a střihu ov.dřevin jsem byl opakovaně, během let podarován různými, pro domácí nadbytečnými rostlinami-moje zahrada je osazena z poloviny takových, a tak krom lísek, angr.,rybízů mám i keřové růže-v době jejich dobytí měli min.50 roků-16 kusů, 100pr.uchycení, kvetou červen-zač.prosince, obdiv širokého okolí! S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 29.1.2015 9:30

podarován různými, pro domácí nadbytečnými rostlinami-moje zahrada je osazena z poloviny takových...já jsem takto nabyl tak třičtvrtiny toho co máme na zahradě,  ujímá se vše, ale s vyjímkou těch růží, tak ze dvaceti se ujmula snad jedna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 251.226 (?), 29.1.2015 10:22

Ferdo, jestli to nebude tím, že růže se sázejí keřem nahoru a kořeny dolů...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 29.1.2015 10:32

Výborný vtip zpod Lízátek, málem mi zaskočil chleba se salámemlaugh! Na druhou stranu- mám hodně ovocí, co mi rostou hore nohama-líska, ostružiny... prostě nechca hříženci od klientů. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 251.226 (?), 29.1.2015 10:40

ano, u ostružin nejen hříženci, ale i řízky mohou být zakořeňovány "hlavou dolů"...,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 29.1.2015 13:57

Já bych si z toho nedělal legraci. Asi to vždycky nevyjde. Ale růže (i šípková) samozřejmě přesadit jde. Zkoušel jsem přesadit i naroubovaný šípkový výhon a šlo to. Jenže já své výpěstky vždy sázím s nezaschlými kořeny - z jedné jámy hned do druhé nebo do kbelíku. Tak jsem i letos v lednu rozsazoval meruňky a broskvoně a neočekávám žádné ztráty. Něco jiného je přesazování darovaných rostlin se zaschlými kořeny (mrtvé vlášení). Tam to bude chtít asi i hluboký řez jako u ovocných dřevin. Pouhé namočení kořenů nezpůsobí okamžité obživnutí mrtvých vlásků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika