Zilga, Liepsna, Guna, Vanessa



Stránky: 1,  2   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 212.159 (?) 
25.8.2013 0:27, zobrazeno: 28251x

Rád by som zopár údajmi priblížil tieto sorty záujemcom o pestovanie a súčasne odpovedal Mirkovi na dotaz ohľadne pestovania révy na pergole.

Pred 3-4 rokmi som k zvislým stojkám (hranoľom) podpierajúcim pergolu vysadil odrodu Venus (z poľského zdroja- JUKKA) a americký Jupiter. Sníval som o mrazuodolnej, veľkoplodej, event. bezsemennej sorte. Bohužiaľ nič iné ako Venus som nezohnal. Mrazuodolnosť je pre pergolu výhodná. Na zmrznutý tvar budovaný niekoľko rokov nie je pekný pohľad.frown Odroda na pergolu by mala byť bujnejšieho rastu, listy pokiaľ možno väčšie a rodiť by mala na krátkom dreve. Z množstva požiadaviek teda nie je jednoduché vybrať tú správnu odrodu. Mrazuodolný Jupiter nie je moc bujný, zato má zdravý rast a veľmi chutné hrozno. Venus som preočkoval Zilgou, tento rok priniesla už druhú úrodu. Napriek tomu, že ide o moderný lotyšský frankoamerikán, jemný izabelný tón uvádzaný v ampelografii u Zilgy nevnímam. Pri plnej cukornatosti táto skorá sorta osvieži príjemnou ovocitosťou pripomínajúcou skôr voňavé lesné ovocie či kvety (čučoriedky, fialky...), ale v žiadnom prípade jahodu, malinu či napodobeninu muškátu. Strašne rád by som okoštoval víno z tejto technickej sorty. Musí byť nesmierne zaujímavé. U Liepsny sa uvádza chuť ananásu, ale mne pripomína ovocno- labruskovú Gunu. Guna je však oproti Liepsne chutnejšia a mäsitejšia. Americká Vanessa nemá chuťovo nič z labrusky, je príjemne kyslasto osviežujúca. Všetky tieto rezistentné sorty vydržia mráz min. 26 st., Vanessa až 29, takže sú vhodné aj do vyšších polôh. Lotyšské sorty navyše dozrievajú pri rozumnom zaťažení veľmi skoro. Gunu skúsim zasadiť aj do záhradky a pestovať na Vertiku. Páči sa mi okrem zdravého rastu veľkosť, farba a najmä výrazná chuť hrozna. K dotazu Mirka ohľadne strapcov visiacich na pergole: Listy z vrchu prirodzene zabraňujú prístupu slnka, hrozno dozrieva neskôr ako na drôtenke. Pri použití skorých odrôd je ale tento handycap zanedbateľný.

Mrazuodolná skorá Zilga má bobule do 15 mm. Ich voňavo- osviežujúca chuť sa dá ťažko opísať. Nie je to labruska.
Mrazuodolná skorá Zilga má bobule do 15 mm. Ich voňavo- osviežujúca chuť sa dá ťažko opísať. Nie je to labruska.
Mrazuodolný bezsemenný Jupiter na jar horšie odkvitol, strapce sú redšie. Muškátovo- ovocná chuť stredne veľkých pretiahnutých bobúľ však ostáva na špici v rebríčku mojích odrôd.
Mrazuodolný bezsemenný Jupiter na jar horšie odkvitol, strapce sú redšie. Muškátovo- ovocná chuť stredne veľkých pretiahnutých bobúľ však ostáva na špici v rebríčku mojích odrôd.
Skorá Liepsna autorom ukrajinskej ampelografie pripomína chuť ananásu. Nemôžem súhlasiť. Mrazuodolnosťou a veľkosťou listov je na pergolu vhodná.
Skorá Liepsna autorom ukrajinskej ampelografie pripomína chuť ananásu. Nemôžem súhlasiť. Mrazuodolnosťou a veľkosťou listov je na pergolu vhodná.
Vanessu som tento rok nezredukoval. Napriek tomu dozrela skôr ako vlani. Po príčinách pátram.
Vanessu som tento rok nezredukoval. Napriek tomu dozrela skôr ako vlani. Po príčinách pátram.
Guna prekvapila zdravým listom, krásou a veľkosťou mäsitých bobúľ a najmä výraznou ovocnou chuťou. Slizovitosť je v porovnaní so Zilgou a Liepsnou zanedbateľná.
Guna prekvapila zdravým listom, krásou a veľkosťou mäsitých bobúľ a najmä výraznou ovocnou chuťou. Slizovitosť je v porovnaní so Zilgou a Liepsnou zanedbateľná.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 248.184 (?), 26.8.2013 16:56

Palo, krasna uroda na pergole. Zaujimalo by ma, preco si Venus vyradil - u mna chutovo oproti Neru sladsi, chutnejsi, bezsemenny a rastie bez postrekov, i ked bobule nie su velke. Zvazoval som preockovanie Nera Venusom, len ma prekvapilo, ze si ho vyradil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 145.77 (?), 26.8.2013 20:31

Zdravím Libor! Nero je tiež skvelá sorta, vhodná aj na víno, s vysokým (podľa D.Pospíšilovej najvyšším) obsahom cenného resveratrolu. Tento rok mi príšerne spŕchla, ale napriek tomu ju neplánujem vyradiť zo zbierky odrôd. Venus som vtedy kúpil v Jukke 2 sadenice- aj pre Bredíka. Keď mi Bredík oznámil, že má z iného zdroja Venus oveľa chutnejší, nečakal som na prvú úrodu a preočkoval ju Zilgou. Tento rok ale vyhnal kmienik poľskej Venus zo slepého očka ťažeň. Nechal som ho k budúcej úrode a potom porovnám a zistím, či bolo moje rozhodnutie správne. Zilga sládne každým dňom viac a viac a jej aróma a chuť je neuveriteľne príjemná a lákavá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 26.8.2013 20:36

tuším, že Zilgu, Liepsnu a také Olgu mám na zahradě, avšak teprve jsou zspěstovány na budoucí kmínek, jsem na ně zvědav, narozdíl od jiných odrůd jako pravokořenné vyžadují asi více Mg, neboť roubované odrůdy na Börneru tím netrpí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 248.184 (?), 26.8.2013 22:23

Nero mam na viacerych stanovistiach a kym na slnecnom mal urodu, v polotieni takmer nic... Tam zamyslam preockovat, taktiez z dovodu pomerne velkych kostiek. Na slnecnej pozicii, kde sa mu dari ho nechavam. V porovnani s Venusom co mam z Mountberrry (zrejme ako ty), je Nero predsa len slabsi a deti na kostky frflu laugh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan Fiala - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (196) - 95.245 (?), 27.8.2013 16:51

Pali pekna uroda skvele foto ake je tvoje chutovo Preobraženie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 234.230 (?), 27.8.2013 19:16

Najväčší z prvých 3 strapcov mladej sadeničky Preobraženie má na dĺžku viac ako 40 cm. Bobule však do ružovej farby majú ešte ďaleko. Dokedy nebudú správne do tmava vyfarbené, nemôžem očakávať typickú odrodovú chuť, takže, Milan, čakám a teším sa na slniečko. Americkým a lotyšským sortám tento mokrý marast nevadí a sú stále chutnejšie. Dojdi okoštovať!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 27.8.2013 19:37

40 cm? indecision  Pane Paľo, tak to abyste na příští rok zvedl drátěnku o patro výše! wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 234.230 (?), 27.8.2013 20:46

Nebolo by zaujímavejšie skrátiť po odkvete strapce na polovicu? Možno narastnú bobule Preobraženia na šírku dlane? Hmotnosť cez 20 g? laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 27.8.2013 20:54

Já měl na Arkadii jen tři menší střapce, váha jedné bobule byla 13,5 g, průměr z deseti vážených byl 9,5 g. Na druhém střapci byly bobule ještě o něco větší ale na vážení jsem si vzpoměl až jsem je snědl. Těch 20 g by Preobr. mohlo dosáhnout, i když si myslím že na tom snímku na dlani to bylo podpořeno nějakým prostředkem. Máte nějaké poznatky s použitím giberelinu, případně info o prostředcích ve kterých se nachází?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika