Zhnedlý zakoreňovaný odrezok



Stránky: 1,  2,  3   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 69.215 (?) 
8.8.2013 11:03, zobrazeno: 18368x

Zdravím, zakoreňujem dvojočkový odrezok vo vode asi 22 dní odrody Black Magic(Kodrjanka), ale neviem, či niečo z neho bude. Začal hnednúť-žeby drevnatel? a okolo očiek akoby zaschol. Pripomína mi to akoby hnedú škvrnu hubovej choroby na plode rajčiny. No korienky už púšťa (obr.4) ale púčiky zatiaľ nič.

Už som rozmnožil bezproblémov viacero odrezkov a tam nič podobné nebolo.

Dúfam, že tam neni nejaká hubová choroba-môže to byť vyzrievaním dreva, alebo zaschnutím? 

dik.

horné očko
horné očko
dolné očko
dolné očko
dolné očko
dolné očko
korienky
korienky
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 8.8.2013 11:35

Se zakořeňováním zelených, nevyzrálých řízků asi moc lidí mít zkušenosti nebude, protože standardně se zakořeňují dřevité řízky. Takže jste možná jedním z průkopníků této metody. Jestli to hnědnutí je projevem hniloby a nebo se jedná o proces stárnutí a dřevnatění, ovlivněný umístěním řízku do vody, těžko říct. Z fotek se to těžko posuzuje. Já se kloním k té druhé, lepší alternativě.  Pozorujte to a určitě dejte vědět, jak to dopadlo. Držím palec!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 69.215 (?), 8.8.2013 13:26

so zakoreňovaním zelených odrezkov mám dobré skúsenosti - stačí akýkoľvek kelímok, trošku vody a zakryť to igelitovým sáčkom, aby sa udržovala vyššia vlhkosť. Po vyrašení sa odstráni sáčik a dá na svetlo, aby sa lístky nevyťahovali. Proces trvá cca mesiac.

Dám vedieť ako to dopadnewink,dik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 163.107 (?), 8.8.2013 16:03

Zdravím Vás Kamo! Zakoreniť zelený rezok vo vode sa s úspechom podarilo Bredíkovi. Tento rok som tiež skúsil hodiť do kýblika s vodou pár odrezkov Aladdina. Medzitým sa mi pekne ujali zelené vrúble Favoru a Aladdina. Proces korenenia zelených rezkov je teda pomalší ako zelené vrúbľovanie. Tam dosiahnete výsledku skôr. To hnedé na Vaších snímkach nie je vyzrievanie, ale jednoduchá nekróza- odumieranie pletív. Ak Vám to zhedne nad očkom, netreba plakať, očko ešte môže vyrašiť. Horšie je, keď sa vytvorí nekróza pod očkom. Keď zhnedne očko, už netreba čakať na zázraky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 209.150 (?), 16.8.2013 8:17

Zdravím Vás Kamo! Ako dopadli Vaše pokusy so zakoreňovaním vo vode za zelena? Ja už som tie moje rezky vyhodil do kompostu, zo strany Aladdinu žiadna snaha. Vrúbľovanie zeleného do zeleného máte istejšie. Na snímkach je veľkoplodá odroda Favor a Aladdin.

Zelený púčik na konci mrtvého dreva je iskierka nádeje.
Zelený púčik na konci mrtvého dreva je iskierka nádeje.
Z nej sa môže rozhorieť plamienok v podobe výhonku.
Z nej sa môže rozhorieť plamienok v podobe výhonku.
V tejto fáze už
V tejto fáze už "je vyhráno"! Počas tohtoročných horúčav mali mladé výhonky denné prírastky viac ako 10 cm.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 216.69 (?), 16.8.2013 9:36
Za zelena roubování se mi celkem daří a tahle metoda se mi moc zalíbila, je i úspěšná.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 147.224 (?), 17.8.2013 14:00

Zdravím Vás Paľo, zakoreňovanie pokračuje tak, že sa pomaličky zväčšujú korienky, ale púčiky stále nič... neviem, ale asi z tohto odrezku nič nebude, čo z toho, že bude mať korienky bez púčikovindecision...správne majú najskôr napučať očká a potom sa tlačiť korienky.

Je možné, že úspešnosť takéhoto zakoreňovania sa líši aj odrodou, kvalitou odrezkov atď., priam ukážkovo mi zakorenila odroda Palieri (vraj je veľmi životaschopná-čo sa potvrdzujewink), ktorú už mám vysadenú na stanovišti - foto tu.

vrúbľovanie som ešte neskúšal, zatiaľ nemám moc dobrý materiál na množenie (dobrú odrodu)..ale určite vyskúšam

tešil som sa na odolný Solaris, ale dopadlo to zámenou odrody u Starkla (tu), reklamoval by som to, ale jak naschvál, nemôžem nájsť faktúruangry

Prosím Vás, viete dať tip na dobrého predajcu sadeníc na Slovensku?

Robíte vrúbľovanie do rázštepu, alebo kopuláciou?

odrezok
odrezok
horné očko
horné očko
korienky
korienky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 167.109 (?), 18.8.2013 21:05

Zdravím Vás Kamo! Ak som tomu dobre rozumel, sadenicu Palieri ste si vypestoval zakoreňovaním zeleného rezku? Ak áno, klobúk dole!yes Vrúbľovanie je oveľa snadnejšie. Možností vegetatívneho množenia viniča je ale oveľa viac. Kamarát Roman využíva zo zelených rezkov iba očká a štepí je systémom pripomínajúcim Forkerta. Ja začínam v apríli očkovaním jedno a viacročných ťažňov a kmienkov. Rezky- zdroj očiek treba odobrať pre istotu už v decembri a uložiť na zimu do chladničky. V minulosti som vrúbľoval už v marci jednoočkovými vrúbľami do rázštepu. Zimný alebo zelený vrúbel do zeleného výhonu štepím tiež systémom do rázštepu. Júlové vrúbľovanie však prináša riziko nedostatočného vyzretia dreva naštepenej sorty a vymrznutia.

Viničové sadenice predáva na Slovensku veľa firiem aj súkromých osôb. Na Vašom mieste by som hľadal v najbližšom okolí Vášho bydliska. Skúsenosti mám iba s firmou Slovplant (Záhradníctvo Limbach).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 147.224 (?), 18.8.2013 23:12

Zdravím Vás Paľo, dik za pochvalu, áno sadenicu som vypestoval zo zeleného dvojočkového odrezku, spôsobom ako som už vyššie popisoval. Rastlina má vyše pol roka. Pre ochránenie pred mrazmi som ju mal najskôr v kvetináči za oknom. Potom som ju v máji presadil na trvalé stanovište a v súčasnosti má cca 70 cm. Len sa obávam prezimovania (keď Ste písal, že je to tak teplomilná odroda). Ale skúsim ju pozakrývať(čečinou...) a preistotu ešte zoberiem z nej odrezok na zakorenenie wink(dosť sa rozkonaruje do bokov), aby mi niečo prežilo.

Letné vrúbľovanie, ako píšete je rizikom, nepomohlo by miesto zrastu niečim na zimu obaliť?

Našiel som dobré videá s presnou ukážkou (síce v ruštine, ale dá sa pochopiť) tu video 1 a tu video 2 (dlhé).

V mojom okolí (Žiliny) nepoznám žiadnych predajcov viniča, tak maximálne nejaký holandský dovoz v Baumaxe.  So Slovplant máte dobré skúsenosti?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?), 19.8.2013 10:34

Pěkné video yes, já doposud při tomto způsobu nařezával "podnož" proti očku, tak jak jsem to viděl u roubování citrusů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika