Vzdálenost ovocných stromů od révy



jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?) 
20.5.2013 22:30, zobrazeno: 4920x

Marně hledám informaci, v jaké vzdálenosti od řad vinné révy lza sázet ovocné stromy běžných druhů (jabloně, hrušně, švestky, meruňky, broskve, třešně a kaštan), pěstované ve formě zákrsků nebo na málo vzrůstných podnožích, aniž by podstatně konkurovaly svými kořeny révě. Za radu děkuji, jenamater.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 213.143 (?), 20.5.2013 23:10

Zdravím Vás p.Jenamater!

Myslím si, že informácie o sponu medzi viničom a inými ovocninami v literatúre nenájdete. Každý máme individuálne skúsenosti. Prirodzene, čím viac slnečného svitu a menej tieňa od susedných stavieb či korún stromov, tým väčšia cukornatosť hrozna. V malej záhradke s ovocnými stromami človeku neostáva ako robiť kompromisy, ak sa nechce vzdať pestovania "milovanej" révy. Vo vinohradoch, najmä tých s južnou expozíciou, nebývalo výnimkou, že sa vysádzali stromy aj uprostred radov. Na snímke môjho vinohrádečka je vidieť vlani na jar vysadená tolerantná slivka Katinka, ktorú som "šupnul" medzi dvojdrôtie do radu révy, pričom korunku na vysokom kmienku plánujem tvarovať na plocho. Vinohrad je obrátený k juhu, slnka sprava aj zľava je počas dňa dostatok. Keď sa pozriete za kvitnúcu korunku dozadu, zbadáte uprostred vinohradov obrovskú čerešňu. Tie ostatné kvitnúce stromy sú až hore na konci radov. Staré čerešne so svojím dvojmetrovým kmeňom uprostred "lesa" viničových krov nepredstavujú pre dozrievajúce hrozno problém, koruna je dostatočne vysoko.

Katinka medzi viničom
Katinka medzi viničom
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 21.5.2013 0:03

Dobrý den pane Palo,

jsem velmi rád, že dáváte opět k dispozici své rozsáhlé vinařské zkušenosti na zdejším webu. Děkuji Vám za podrobnou informaci k mému dotazu i za názorné foto. Dovolím si ještě několik otázek. Podle fota řežete révu na dva tažně. Používáte zásobní čípky (pro každý tažeň jeden, jeden společný pro oba tažně nebo žádný)? Část vinice máte zřejmě zatravněnou s obdělávanými příkmennými pásy. Zatravnění je trvalé nebo ho zaoráváte a obnovujete? Pro zatravnění jste použil kupované travní semeno nebo je to přirozená vegetace? Jaká je asi šířka obdělávaných pásů (podle fota odhaduju asi 60 až 80 cm)? A nakonec, zvýšil jste dávky hnojiv vzhledem k zatravnění? Omlouvám se, že takto zneužívám Vaší ochoty poradit, bohužel v literatuře jsou detaily popsány velmi skoupě. Co nejsrdečněji Vás zdraví z Českého ráje jenamater.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 215.114 (?), 21.5.2013 15:43

Zdravím Vás do Českého ráje, pán Jenamater! A ďakujem za trocha prehnanú chválu. Na snímke Katinky vysadenej uprostred mladého vinohrádku odrody Dunaj preočkovanej rezistentmi si prosím nevšímajte provizórnych opôr ku kríkom. Narezané jaseňové kolíky mám doma nachystané, ale pred zimou už som tie pôvodné z bazy, smrekových odpadov a.i. nestihol vymeniť. Kolík má za účel u mladých sadeníc vyrovnávať kmienik. Dávam ho dlhší, aby sa k nemu dali počas leta priviazať zo stredu hlavy vyrastajúce ťažne na ohýbanie k budúcej úrode. V starom vinohrade vzadu nad cestou už staré metrové kolíky zväčša nie sú, pretože neplnia funkciu, lebo staré kmene sa tvarovať nedajú. Révu pestujem pokiaľ možno dvojkmienkovú- z každého kmeňa jeden oblúk. Tam kde mi z očka novej rezistentnej odrody vyrástol iba1 ťažeň- kmienik, ohýbam 2 oblúky. Oneskorený mráz vlani 18.mája spôsobil u niektorých sadeníc horší rast ťažňov v strede hlavy- zmrznuté vrcholy znova obrazili. Aj napriek tomu je treba zelenými prácami podporovať rast hlavne stredu viničového kra. Po ohnutí ťažňov v marci zastrihávam tie spodnejšie (ak sa vyskytujú) na 1 očko na každom kmienku. Spodné preto, aby sa postupne nezvyšovala hlava kríka. Z týchto 2 očiek počas leta vyrastajú 2 hlavné najsilnejšie ťažne k budúcej úrode. Pokiaľ v strede vyrastajú ďalšie, nechávam max.2 a zakracovaním ich brzdím v raste.

Na snímke vzadu za slivkou vidíte, že niektorí susedia medziradie obrábajú a pestujú zemiaky, oharky, repu... Každým rokom im jarné a letné búrky splavia ornicu až dole na oplotenie vinohradov a bahno zaleje zeleninu pestovanú medzi cestou a oplotením. Z tohto dôvodu som medziradie zatrávnil a problémy s bahnom nemám. Pás v medziradí so susedom je iba polovičný- na mojej polovici medziradia. Medzi prvým a druhým radom (100 koreňov) je vlastnoručne vypestovaný trávnik o šírke cca 100 cm. Doteraz som sa staral iba o prvý rad, v tomto roku som si pribral aj druhý. Spolu s mladým vinohrádkom je to 230 koreňov. Medziradie medzi 2. a 3. radom (na snímke) bolo príšerne zaburinené (púpava, pýr, kuračka, teraz slak), preto som musel pred sejbou trávy najprv zlikvidovať burinu. Začínam získavať skúsenosti s použitím herbicídov, na ktoré ste sa vlani pýtal v tejto sekcii. Dnes už tieto prípravky neodmietam. Pred rašením som skúsil Aminex- parádne zlikvidoval v tráve púpavu (pampelišku). Ak vyrašia na viniči listy, pozor! Aminex sa vyparuje a môže narobiť škody. Zaburinené medziradie som začiatkom mája postriekal 3% roztokom glyphosate. Na púpavu to bolo málo, lepšie je 4-5%, ale nakoniec predsa len zožltla. Po uschnutí burín sa medziradie zazeleňalo slakom (svlačec), takže znovu som striekol Cosmic (2,5% + DAM). O týždeň pôjdem do medziradia s motykou, hrábľami a nakoniec výsev trávy- kostravy. Začiatky sú ťažké, ale potom už stačí iba 2-3 x za sezónu pokosiť kosačkou a máte postarané. Navyše takýto kosený vinohrad poteší oko a môžete v ňom chodiť s čistými botami aj po dáždi. Na Morave a južnom Slovensku robia retardáciu trávy v medziradí postrekom 0,5% glyphosate a kosiť nemusia. Trávu nehnojím, maštalný hnoj a síran draselný dávam iba do príkmenných pásov. Medzi kmene sadím zeleninu, zväčša cibuľovú. Na snímke z predminulého týždňa je vidieť cesnak v prvom rade viniča v čase pred očistením burinky malou motyčkou.

cesnak vo vinohrade po zime- sadený na konci novembra 2012
cesnak vo vinohrade po zime- sadený na konci novembra 2012
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika