Výběr stolní odrůdy pro zahradu



Stránky: 1,  2,  3   
metylester - (3) - 23.52 (?) 
3.2.2016 15:12, zobrazeno: 17741x

Dobrý den,

prosil bych o radu s výběrem stolní odrůdy, která by nahradila 2 hlavy vinné révy, které jsou již hodně staré, plodí malé bobule a jsou kyselé.

Jedná se o zahradu na kopci v 300 m n.m, půda je středně těžká, nepříliš hluboká, sušší. Lokalita je poměrně odolná vůči jarním mrazíkům (např. úrodu ořechů jsme měli každý rok celkem dobrou). Jeden kus bude situován jako nástavek k pergole, bude se pnout po její střešní konstrukci, druhý kus bude samostatně stojící. Oba kusy budou na začátku, resp. na konci dne zastíněné.

Požadavkem také je, aby daná odrůda snesla péči bez chemie.

Předem děkuji za rady,

Libor

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 208.33 (?), 3.2.2016 19:21

Rozhodně bych doporučil galahad či vostorg, z modrých nero, z těch hůře dostupných rumbu či zlato, dovgu, pokud vám nevadí labrudko chuť tak gunu či sirvintu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
metylester - (3) - 139.32 (?), 4.2.2016 22:19
Dobrý den, děkuji za tip. Určitě chci něco sehnatelného, což Vámi prvně jmenované odrůdy jsou. Jen pro informaci, můžete nějak rozepsat, v čem jsou tyto proti ostatním charakteristické? Co jsem četl charakteristiky některých odrůd, zaujala mě odrůda Diamant (tím ji nechci privilegovat, ale jen pro srovnání). Určitě Vám mohu věřit více než sám sobě :) Děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 214.16 (?), 5.2.2016 4:10

Odrůda Diamant je kvalitní stolní odrůda pro teplé oblasti, jinak by se nerozšířila na Slovensku. Ale odolnost k houbovým chorobám a mrazu je nižší než u některých interspecifických odrůd.

Z výše zmíněných vyzdvihnu Galahad. Podle mých dosavadních zkušeností je to odrůda velmi raná, odolná a velmi chutná.
Dovga je ranější než Galahad, ale má menší bobule a zdá se mi, že ji je zapotřebí relativně brzy po dozrání sklidit, zatímco Galahad vydrží na keřích dlouho. 
Vostorg je také výborná odrůda, zraje současně s Galahadem a jeho bobule na keřích vydrží až do října.
Nero má bobule větší jen o trochu než Dovga, ale má relativně velká semena, alespoň tak mi to u něj připadá, proti jeho chuti nemám sebemenší námitky.
Odrůd je spousta, je potřeba si vybrat tu správnou vzhledem na podmínky, případně i podle chuťových preferencí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 58.10 (?), 5.2.2016 21:05

Dobrý den. Píšete že odrůda Galahad je sehnatelná. Dejte mi tip, prošel jsem na internetu spoustu zahradnictví ale odrůdu Galahad jsem v nabídkách nenašel. Děkuji.

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 5.2.2016 21:46

Napište přímo autorovi předešlého příspěvku.Adresy jsou k dispozici v záhlaví Bred-ik.Skladba odrůd, i zkušenosti s nimi najdete na příslušných webových stránkách.Odrůdu Galahád mám taky od něho.Loni první úroda,ovoce dobré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 22.90 (?), 19.2.2016 10:17

Zajímavé odrůdy má i pan Jedlička Ovocná školka pod Kostelíkem v Kladrubech. Sarina.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.1 (?), 14.6.2016 15:28

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak doporučujete na pěstování odrůdu Nero, mám ji letos čtvrtý rok a ještě neplodila. Vím, že vinná réva má plodit až třetím rokem. Mám ještě 2 odrůdy zasazené zároveň s Nerem a ty už budou plodit druhým rokem (Biona a Solaris), jsou i mnohem větší než Nero. Včem může být problém? Děkuji Továrková

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.131 (?), 8.2.2016 19:49

Sucho a nedostatek živin, to není dobrý předpoklad pro pěstování většiny stolních odrůd. Naštěstí pro 2 hlavy není problém vytvořit idelální   prostředí každoročním přídělem vyzrálého kompostu a v době sucha občasnou zálivkou.

300 m nad mořem není žádný problém. Z dostupných odrůd bych asi zvolil Vostorg, který si skutečně zaslouží obdiv a nadšení pěstilelů, jak napovídá jeho ruský název a z modrých pro změnu třeba americký Alden - pokud vám nevadí jahodová chuť hroznů.

Věřím, že díky redukci počtu zelených letorostů a také počtu hroznů obě odrůdy zvládnou i částečné zastínění, ale bez vody a výživy to nepůjde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
metylester - (3) - 140.72 (?), 9.2.2016 15:19

Sucho a relativní nedostatek živin je pouze výchozí stav. Pokud nenastane výjimečně suché léto, jako bylo vloni, kdy byl nedostatek vody patrný i na cibuli a česneku (studna to vzdala již v červnu a dovoz vody v kubíkových nádržích mi zatrhli měšťáci, byť jsem je o vodním zákonu musel poučit já :)), tak dokážu zalévat více než dostatečně. Co se týče živin, zastávám pouze přírodní metody, takže kompostu můžu dopřát co hrdlo ráčí. Vyrábím i výluhy z kopřiv, případně mohu sehnat dřevný popel, ale nevím, jestli by to mělo pro révu nějaký efekt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika