Tvar vertiko



Stránky: 1,  2   
host - 117.3 (?) 
27.4.2015 18:37, zobrazeno: 20041x

Loni jsem zasadila do skleníku révu Rheu a chtěla jsem docílit tvar vertiko. Vím, že zapěstování kmínku může trvat déle, ale ona mi vyrazila pouze 3 čípky ve výšce 150 cm, dolní čípky jsou zdá se zaschlé.Prosím o radu, jak dále postupovat pro docílení tvaru vertiko. Děkuji Dáda 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 210.228 (?), 28.4.2015 20:25

Je smolné, že Vám to nevyrostlo ještě o kousíček výše, na Vertiko je potřeba 80 cm kmínek a 80 rameno, kdy dvouoké čípky mohou být rozestaveny ve 3 patrech - 80, 120 a 160 cm či nepravidelně po výšce ramene, ale to jistě víte. Těmi čípky myslíte, že Vám ve výšce 150 vyrašila tří očka, že? Ještě bych počkal, až letorosty vyrostlé z nich budou dlouhé cca 5 - 10 cm a pak bych 2 vylomil a 1 nechal a ten vyvazoval podél opory - klidně na tomhle už nechte hrozen či hrozny. Až už bude tenhle letorost hodně dlouhý (červenec), klidně ho nahoře zakraťte, ale musíte na něm v horní části nechat alespoň dva rostoucí zálistky, aby Vám na něm nevyrašila očka určená na další rok. Je mi divné, že Vám ale ve spodnější části žádná očka nevyrašila, Rheu úplně přesně neznám, ale odhaduji, že tam ještě jistě něco vyraší, zatím je dost brzy na konečné soudy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 29.4.2015 12:09

Těmi čípky myslíte, že Vám ve výšce 150 vyrašila tří očka, že? Ještě bych počkal, až letorosty vyrostlé z nich budou dlouhé cca 5 - 10 cm a pak bych 2 vylomil a 1 nechal a ten vyvazoval podél opory - klidně na tomhle už nechte hrozen či hrozny.

No když ze 150cm bude vyvazovat další letorost nahoru, tak to bude ve skleníku na vikýř.

Jen si tipu co s tím bo je to tak trochu průser. Já bych to letos nechal růst jak to půjde(aby to přežilo vytvořilo aismiláty pro příští rok) a příští rok utnul a donutil tak vyrašit spící očka v patřičných místech.

Ale je to v tomto případě jen selský rozum bez dalších vědomostí. GB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.169 (?), 5.5.2015 8:25
Já mám opačný případ. Loni jsem vysadil 3 x Zilgu a původně jsem chtěl udělat pergolu. Pak jsem si to rozmyslel, při zimním řezu loňské dřevo zkrátil na výšku 170 cm a zjara vyrašily ze všech oček 3 výhonky. Nyní jsem ponechal po jednom výhonu a kmínek úplně vyčistil. Poraďte, kdo dělá Vertiko, jak postupovat dál. Děkuji.
Zilga - výsadba 2014
Zilga - výsadba 2014
Zilga - výhony
Zilga - výhony
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 5.5.2015 16:17

Osobně pěstuji "vertiko" jako svislý kordón. Tedy nedělám každý rok nové rameno. Ale mám knínek 2,5 metru na něm čípky.  Ale je to hlavně s prostorových/okrasných důvodů. V každém případě to funguje.

GB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 210.254 (?), 5.5.2015 17:42

U Vertika se každý rok rameno nedělá, to zůstává stále původní již jednou zapěstované. Pokud to máte vysoké 2,5 metru, tak to již není Vertiko, to má přesně dané tvary, jak jsem uvedl výše tj. 0,80 metru kmínek a 0,80 rameno, ale to je asi jedno, důležité je, že Vám rodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 210.254 (?), 5.5.2015 18:05

Pane vin_jc na té Zilze bych nechal na levé straně ramene tři letorosty vlevo a tři vpravo, pokud možno v pravidelných rozestupech, ideálně pokud by to vycházelo ve 3, patrech cca 0,8 cm, 120 cm a 160 cm, ostatní letorosty bych odstranil, před kvetením konce těchto letorostů zakraťte a v těchto patrech budete v následujících letech řezat vždy na dvouoké čípky, jsou možné i 4 patra dvouokých čípků, ale já osobně mám např. na Hibernalu pouze 3. Původní poznatek prof. Krause sice je, že jeden rok by se měl zapěstovat kmínek a teprve druhý rok rameno, aby se vytvořila jakasi "přepážka" v toku mízi, která brání předčasnému vyholování spodní části Vertika, současní odborníci např. pan Pavloušek, se již o této skutečnosti vůbec nezmiňují. Já osobně jsem ve většině případů, když to vyšlo, zapěstoval kmínek a rameno naráz a zatím se žádné problémy neprojevily, ale mám to jen několik let,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 124.132 (?), 5.5.2015 21:44

před kvetením konce těchto letorostů zakraťte

Neříkám že ne, jen bych se chtěl zeptat na důvod toho zakrácení. Při pěstování na vodorovný kordón/čípky, se pokud vím, nic takového nedělá.

Díky za info GB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 210.129 (?), 6.5.2015 13:36

Zakrácením plodných letorostů se podpoří lepší nasazení bobulí v hroznech, které jsou hustší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
SK - (5) - 167.180 (?), 7.5.2015 19:10

... a podporí sa zakladanie kvetenstiev v najspodnejších očkách

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika