Štěpování révy - stratifikace



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?)
25.12.2013 17:01

Co už s takovou zamindrákovanou bandou tzv. moderátorů, jsou to ubožáci. Jinak pěkný "přístrojek", jen ta cena je poněkud vyšší, ale odpovídá provedení. Objednám si z eBay ten z Ukrajiny a ještě k tomu prubnu tento digitální z Číny, 10 nebo 30 A by mělo na ty mé úsporky nebo LEDky stačit. Když ne tak ho za ty prachy klidně vyhodím, ale na odkazech na zahradě.cz si nekoupím už ze zásady ani pinku, bo mám navíc Adblokem a spol. blokovány všechny reklamy, k tomu přidám ještě za "pusu" digitální zápichové teploměry.

Ještě přikládám snímečky "KILČEVATORA" s vloženými štěpovanci, rozdíl je cca 10°C mezi vnitřní teplotou v pilinách (25-28°) a venkovní u zavoskovaných oček (tam je 15°C), co by měla být zn. ideal.



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 23.12.2013 18:13

Zdar Mirku, jak se v pilinách pozná, že už začínají kořínky rašit a jak se pak narašené štěpovance vyjmou, aby se kořínky nepolámaly? Myslím, když to budete mít v tom "inkubátoru". Profíci to pravděpodobně řeší tak, že už mají vychytaný čas pro potřebné narašení (pro danou podnož a teploty) a pak to vyplavují vodou...?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 23.12.2013 18:54

Na videu měli réví v igelitovém sáčku, který stál na plechové přepážce, pod kterou byla vytápěcí žárovka, já zvažuji i o PETce. Každopádně by to mělo jít ven aby byla možná vizuelní kontrola, případně to rozplavení na kontrolu zda se tvoří kalus. Pak už by mělo jít réví na zakořenění, taková je moje představa. 

Celkový pohled na кильчеватор.
Celkový pohled na кильчеватор.
Plechová přepážka a čidlo teploměru. Asi budu muset přejít na vytápění LED žárovkou bo je tam už více než 28°.
Plechová přepážka a čidlo teploměru. Asi budu muset přejít na vytápění LED žárovkou bo je tam už více než 28°.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.2 (?), 23.12.2013 19:29

Conrad má v sortimentu velmi pěkný termostat s odděleným vodotěsným čidlem. Pro tento účel by se asi docela hodil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 23.12.2013 20:05

Díky za tip, používám obyčejný kapilárový s čidlem na drátě, který máte na mysli Vy? Jinak mám vyhlídlý elektronický, příp. s digitálním displejem, ten je určen pro líhně a k mání je na eBay.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.2 (?), 23.12.2013 20:13

Univerzální termostat UT200, - 40 až + 99,9 °C

Ale má jen Schuko zásuvku, nejde tam obyčejná česká vidlice - jen univerzální.

Zajímavý, že Váš odkaz na termostat nechali a můj smázli a nahradili popisem. Najít rozdíl neumím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 25.12.2013 17:01

Co už s takovou zamindrákovanou bandou tzv. moderátorů, jsou to ubožáci. Jinak pěkný "přístrojek", jen ta cena je poněkud vyšší, ale odpovídá provedení. Objednám si z eBay ten z Ukrajiny a ještě k tomu prubnu tento digitální z Číny, 10 nebo 30 A by mělo na ty mé úsporky nebo LEDky stačit. Když ne tak ho za ty prachy klidně vyhodím, ale na odkazech na zahradě.cz si nekoupím už ze zásady ani pinku, bo mám navíc Adblokem a spol. blokovány všechny reklamy, k tomu přidám ještě za "pusu" digitální zápichové teploměry.

Ještě přikládám snímečky "KILČEVATORA" s vloženými štěpovanci, rozdíl je cca 10°C mezi vnitřní teplotou v pilinách (25-28°) a venkovní u zavoskovaných oček (tam je 15°C), co by měla být zn. ideal.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 16.2.2014 18:41

9. února jsem mladé výhony i s lístky u některých řízků Binovy namočil do vosku, abych opozdil jejich růst a přinutil révu tlačit více do kořenů. Dnes konstatuji, že se réva s voskem hravě popasovala, a dokonce nasadila na květ. 

Další věc, kterou jsem dnes objevil, bylo to, že u odrůdy Arkadia zaschl mladý (asi 1 cm velký) výhonek. Stejně zaschlý byl i na druhém řízku, tady naštěstí je druhý, který vyrůstá ze stejného očka a je zatím zdravý. Tuto anomáli jsem pozoroval doposud jen u této odrůdy.  

9.2.2014
9.2.2014
16.2.2014
16.2.2014
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 18.4.2014 6:16

S kalusem se zatím nedaří ale mám i pár prvních vlaštovek kdy se podařily zakořenit naštěpované řízky a nyní se již mají k světu. Vždy se jedná o stolní odrůdy, podnož Binova.

Dunav
Dunav
Dunav - detail omega spoje
Dunav - detail omega spoje
Original
Original
Original - detail
Original - detail
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 18.12.2013 7:43

Hodně štěstí ať Vám to klapne. yes Také se letos o něco podobného pokusím, ale v dobrodružnější verzi. cool

GB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 121.47 (?), 23.12.2013 22:24

Zdravím všechny nadšence,

já už jsem se pokoušel dva roky udělat vlastní sazenice. Naskytla se mi možnost sehnat stolní štěpovací strojek ovládaný nohou za velmi přijatelnou cenu, kterým se štěpuje pomocí omega řezu. V první sezoně jsem měl cca 70 řízků různých odrůd (asi 5) na podnoži Kober 5BB a výtěžnost jsem měl cca 35%. Ve druhém roce to skončilo ale fiaskem. Ze 105 řízků jsem měl výtěžnost pouhopouhé 2 sazenice.

Štěpovat začínám vždy začátkem dubna, podnože i ušlechtilé odrůdy stříhám v zimě, před začátkem silnějších mrazů. Pro parafinování používám červený Revilan a štěpy ukládám do pilin do dřevěné bedýnky, která je v boxu, kde je termostatem nastavená teplota v první fázi 32°C, kterou pomalu snižuju. Musím postupně vychytat ideální podmínky pro tvorbu srůstového kalusu. Přijde mi, že nejdůležitější je trefit nejlepší poměr mezi teplotou a vzdušnou vlhkostí.

Ten druhý rok mi štěpy vůbec nechtěly rašit a přitom už pomalu začínaly piliny plesnivět i přes to, že jsem je proléval roztokem Teldoru. Možná na to mělo vliv také to, že jsem se pokoušel o tepelné ozdravení podnoží ponořením do teplé vody cca 55°C na donu asi 5 min dle doc. Pavlouška.

Letos budu štěpovat pouze jednu odrůdu a tepelné ozdravování vypustím. Doufám, že se dostaví zlepšení.

Každopádně budu rád za vaše rady a zkušenosti. Jsem rád, že se najdou stejní experimentátoři jako jsem já.

Přeju všem pěkné a klidné svátky.

S pozdravem

Miloš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:43
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika