Štěpování révy - stratifikace



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?)
19.4.2014 21:16

Po čtrnácti dnech při teplotě 29° se konečně na některých štěpovancích vytvořil kalus. Ty, na kterých se objevil, jsem dal ještě nazpět do perlitu a teplotu snížil na 24°C, nechám týden a pak píchnu ve skleníku do země zda to zakoření.



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
      
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 7.4.2014 8:00

Prolbém je v tom, že réva v našich klimatických podmíkách kalus téměř netvoří.  Všechny možné způsoby štěpování s výjimkouj stratifikace tvoří poměrně nekvalitní spojení, které často vymrzá nebo je napadeno houbami.

Růst kalusu totiž zahajuje expozice při teplotě okolo 28 oC /4 -7 dní/

No jestli jsem dobře pochopil, pak je jakékoli štěpování na místě zcela nepoužitelné. frown

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 7.4.2014 8:44

Loňské dvě roubování za zelena, která jsem stihl ve vhodnou dobu, přinesla první výsledky. Spoj je pěkně zarostlý a naroubovaná réva již krásně raší, uvidím tedy do budoucna jaká bude výdrž. Přeroubována byla Červená chrupka na Kišmiš Lučistyj a jeden mladý výhon vyrážející ze země na stejnou odrůdu.

 Zda je rostlina pravokořená nebo výhon jde z podnože si už nepamatuji,  přikláním se spíše té první variantě. 



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
babra - (11) - 73.68 (?), 7.4.2014 23:58

Mohu Vám detailně nafotit 6ti letý Charvát předloni přeočkovaný na Dornfelder, očkováno zimním očkem přímo do kmínku, někdy v červnu (=dost pozdě). Minulý rok byla z keře plná úroda, místo očkování je poznat pouze z toho, že Dornfelder během druhé sezony zesílil skoro na dvojnásobek tloušťky původního kmínku. Řekl bych, že pod průhlednou roubovací páskou dochází díky slunečnímu záření k takovému oteplení, že i v našich podmínkách se kalus vytvoří - pokud je spoj dokonale provedený a páska ho silně stahuje, stačí kalusu poměrně málo. Troufám si tvrdit, že to v tom spoji nikdy nevymrzne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Tad - (12) - 8.97 (?), 11.4.2014 19:27

SkÚsil som naočkovať vinič prvÝ krát a úspešnosť mám 100%. Asi to bude odrodou ale aj tým že vrúble z ktorých som bral očká som stratifikoval v pivnici od decembra a ešte stále nevyrašili. teplota v pivnici je od 10 do 15°C.






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
babra - (11) - 73.68 (?), 10.7.2014 0:30

Vzpomněl jsem si a vkládám fotky roubového spojení dornfelderu s charvátem, o kterém jsem psal výše. 

Roubování do kmínku
Roubování do kmínku
Roubování do kmínku
Roubování do kmínku
Roubování do kmínku
Roubování do kmínku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 18.4.2014 5:58

Nedalo mi to a tak jsem venku ufikl již rašící podnož (Binova) a použil rovněž řízky uložené v lednici, ty jsem jeden a půl dne máčel ve vodě s pár krystalky hypermanganu. Naštěpoval jsem to, použil maskovací pásku na fixování spoje a ošetřil ve vosku ve vodní lázni. Polystyrenový boxík jsem vytápěl topnou folií na 28-29° za pomoci digitermostatu, řízky byly ve vlhkých pilinách, vršky zasypány perlitem. Již za tři dny se objevily první rašící očka. Za týden jsem to vyndal ven a řízky i podnože byly narašené ale kalus žádný, jen jeden pidipidipidi náznak. Štěpovance jsem již neomotal páskou a znovu dal do vyhřívaného boxu, tentokrát jen do perlitu. O víkendu znovu zkontroluji. Kalus se mi běžně tvoří na rýhování provedeném na dole na řízku pro lepší zakořeňování, pokud zakořeňuji ve vodě, ale tady ne. Možná je týden málo.

Řízky připravené k voskování, páska obtočena jen jednou
Řízky připravené k voskování, páska obtočena jen jednou
Zavoskováné štěpy
Zavoskováné štěpy
Uložení do PET nádoby naplněné pilinami, po obvodu je topná folie
Uložení do PET nádoby naplněné pilinami, po obvodu je topná folie
Výsledek po pár dnech. Teplotní čidlo je umístěno přímo u spojů
Výsledek po pár dnech. Teplotní čidlo je umístěno přímo u spojů
Řízky před vyjmutím z pilin. Celé to bylo samozřejmě zaklopeno polystyrenem, nahoře pak 3x krycí sklo, světlo jsem tam ale nepouštěl.
Řízky před vyjmutím z pilin. Celé to bylo samozřejmě zaklopeno polystyrenem, nahoře pak 3x krycí sklo, světlo jsem tam ale nepouštěl.
Rašily rouby i podnože
Rašily rouby i podnože
Tady se asi začíná tvořit kalus?
Tady se asi začíná tvořit kalus?
Ostatní dopadly takhle
Ostatní dopadly takhle
Pokračování pokusu v perlitu a vlhkém prostředí, čidlo termostatu, topná folie.
Pokračování pokusu v perlitu a vlhkém prostředí, čidlo termostatu, topná folie.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 19.4.2014 21:16

Po čtrnácti dnech při teplotě 29° se konečně na některých štěpovancích vytvořil kalus. Ty, na kterých se objevil, jsem dal ještě nazpět do perlitu a teplotu snížil na 24°C, nechám týden a pak píchnu ve skleníku do země zda to zakoření.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 62.58 (?), 21.4.2014 18:13

Pane Mirku, kdyby jste měl skutečně teplotu 29 a14 dní tak by měl být kalus i kořínky a vyrašené očko cca 5 cm. Něco je špatně. Nádoba s pilinami musí mít propustné dno. Piliny by měli být z jehličanů pokud možno syrové. Rouby se nepíchají do pilin ale zalévají pilinou kaší celé 2 až 5cm nad ně. Při zapařování min. ob den štěpy prolét teplou vodou 25 st. Je toho víc co je špatně. Václav.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 21.4.2014 22:05

Měl jsem to zpočátku v pilinách ale po shlédnutí videa z Nového Zélandu jsem použil i perlit.  Mám to v malém měřítku a ani neplánuji nic většího, jen pro své pokusy. Řízky byly v PETce asi 5cm nade dnem, PETka následně postavena do podmisky s asi 1,5 cm vody. Topná folie to vyhřála rychle (jen jsem shora vlhčil rozprašovačem), termostat je nastaven s tolerancí jednoho stupně (zapíná při 28°, vypíná 29°, dá se nastavit i na desetiny), shora zakryto neprůsvitně. Jeden z řízků má asi 2-3 cm výhon (očka rašila po třech dnech), jiný zase kalus na řezu pod spodním očkem (spodní jsem nevyslepoval), kořínky ani jeden, podnož Binova.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.169 (?), 26.5.2014 9:37
Zdravím Mirku, jak to nyní vypadá s Tvými pokusy roubování na starou "hlavu", resp. na kořen. Přidej nějaké fotky. Původní fotky s Tvými pokusy byly v podstatě výborný návod, jak postupovat s přeroubováním starých kmenů. Díky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika