Starostlivosť o pôdu pod révou



Stránky: 1,  2   
Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 147.190 (?) 
1.6.2013 14:32, zobrazeno: 21839x

Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať ako udržiavať pás pôdy pod révou? Pri niekoľkých málo koreňoch sa to dá napr. okopať ale čo ak mám vinicu s desiatimi radmi dlhými 50 metrov? Medziradie by bolo zatrávnené a pravidelne by sa kosilo, ale čo z úzkym pásom kam sa kosačka nedostane? Predpokladám že by nebolo rozumné nechať tam rásť trávu, alebo to réve nevadí?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 1.6.2013 14:42

já to osobně plečkuji-buďto martinkovou plečkou nebo motorovou..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 151.93 (?), 1.6.2013 18:42

Já půdu po hlavami udržuju bez trávy a plevele (teda snažím se smiley), ale pamatuju si na jednoho bývalého kolegu, který to nestíhal a v období sucha mu ta rostoucí tráva prý udržovala vlhkost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 70.99 (?), 1.6.2013 19:27

Mal som travu, ale teraz riadky rotavatorujem a pod vinicom pas okopavam. Je viacej dreva, lepsia uroda, vacsie strapce. Predtym som kosil krovinorezom, obcas som lankom zachytil kmen, koren uschol plus trava postupne zabije-udusi vinic. Ked som po 5 rokoch prvy krat oral a rotavatoroval, tak vrchne korene mali az 2-3 metre, co si hladali vodu v trave. Ale vinic ma mat vyvinute spodne korene, aby aj v case sucha nebola uroda ohrozena. Ak je to opacne, potom zrnka su male ako ribiz a vinohrad postupne riedne a schne.

Vsetci okopirovali zatravnenie zo zapadu. ale tam po 2-3 rokoch zoru travu. Kedze pouzivaju tazku techniku, tak striedaju jeden riadok trava, druhy ornica, aby mohli v oktobri do vinohradu vstupit.  Mam cca 5 arov vinohradu a nikdy uz by som na viac ako max 2 roky vinohrad nezatravnil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 212.212 (?), 1.6.2013 23:56

Zdravím autora príspevku 70.99. S neodstranenými rosnými korienkami, které sa časom zmení na dosť hrubé korene plytko pod trávou súhlasím. Sadenice treba donútiť koreniť hlboko, aby boli stabilné voči dlhodobejším výkyvom počasia.

Zatrávnenie 5- árového vinohradu by som nezatracoval. Ak nehodláte pestovať medzi radmi zeleninu alebo ako zábrana proti erózii pôdy vplyvom lejákov na svahovitom teréne je zatrávnenie najideálnejšie riešenie. Holý povrch pôdy Vam dlho bez porastu burín nevydrží. Tráva by nemala byť až po vinič. Pás voľnej pôdy pod viničom potrebný na hnojenie sa dá zvládnuť aj s motyčkou alebo ručnou plečkou. S krovinorezom sa mi tiež podarilo pretnúť hneď prvý preočkovaný vinič (Marquette), dodnes si vyčítam svoju nepozornosť, ale v dáždi a blate so 4- kolieskovou kosačkou nič nespravíte. A tento rok máme tých prehánok veru požehnane. Po 2-3 rokoch rušiť trávnatý pás v medziradí nemusíte. Verte mi, že vinič sa pod trávou nedusí. Na Maďaroch striedajú tieto pásy, ako ste správne popísal, aj preto, že treba ísť raz za čas do vinohradov aj s pluhom, napr. za účelom vyorania hlbšej brázdy a zapravenia fosforečných hnojív do pôdy. Maštalný hnoj zaoraný do vinice nenahradí žiadne priemyselné hnojivo. Na malom vinohrádku Vám postačí rýľ a motyka, niet dôvodu rušiť zatrávnenie. Vinohrad je holt robota a zas len robota. Na koštovanie výsledkov našej práce a rozprávanie o víne a vinici máme predsa "čas vianočný"!cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 147.190 (?), 2.6.2013 9:30

K tomu sa chcem práve dopracovať, či tráva nebude prekážať koreňom hrozna. Chcel by som mať medziradia radšej zatrávnené, jednak z dôvodu spomínanej erózie pôdy, a tiež preto že sa rád prechádzam pomedzi riadky bez toho aby som na sebe vláčil pár kilo blata. Ten pás zeme priamo pod hroznom by som ale chcel udržiavať v nezatrávnenom stave bez toho aby som pri tom neprišiel o kríže a chrbticu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 190.158 (?), 2.6.2013 20:45

ja mam zatravneny kazdy druhy riadok a pod kordonom zrylujem kazde 2 az 3 roky.tym prerusim rosne korene.zatravnit treba spravnou rastlinou.u mna je to datelina biela alebo plaziva.ma nizky vzrast a korenami pomaha vytvarat dusik.existuju rozne zmesy travin ktore vytvaraju vhodnu mikroklimu vo vinohrade.mne sa osvedcila datelina biela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 3.6.2013 11:20

Pro kultivaci pozemku a následné udržování nezatravněného pásu pod révovými keři jsem pořídil rotavátor (MTD T/330). Bohatě stačí projet rotavátorem 1 x měsíčně a traviny či plevele nemají šanci se udržet. Jde to velmi rychle u vašich 50 m x 10 řad by to nemělo trvat déle než 1 hodinu. Okolí kmínků pak je nutno ručně do-okopat motyčkou. Samozřejmě že záleží na typu půdy, lehká a sypká se obdělává rotavátorem mnohem snáze a rychleji, než lepivá jílovice. Kamenitá půda není vhodná. Při práci je nejhorší úvodní rozbití travních drnů a úvodní kultivace dlouhodobě utužené půdy. To je zabíračka jak pro mašinu, tak i pro "oráče". Následné kypření již obdělané půdy už je proti tomu úplná hračka.  Rotavátor je úžasný pomocník, nevýhodou je nutnost jisté finanční investice. Pro vinohrad vaší velikosti bych ale neváhal. Ať za nás pracují stroje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Frany - (40) - 96.10 (?), 3.6.2013 12:45

Příkmenný pás můžete udržovat zatravněný i holý. Co vinohradník, to názor, a fotografie z různých koutů světa to i dokazují. Osvědčilo se mně udržovat porost z nízkých druhů trav (kupř. lipnice) a jetele, a dále cíleně se zbavovat úporných plevelů jako pýru, svačce, svízele přítulu, ptačince žabince, kopřivy apod.
Na kultivaci příkmenného pásu je také vhodná uvědomělá manželka, pokud tedy neodmítá podílet se na konzumaci úrody a výrobků z vinohradu.

Meziřadí (každé druhé) obdělávám podobně jako pan Wimpi rotavátorem. K tomu do něj občas zaseju zelené hnojení a časem do porostu zajedu mechanizací. Měl jsem při jedné příležitosti kubíky slámy, a tak došlo i na její nastlání postupně v několika tenších vrstvách. Některé publikace doporučují zpětně zapracovat i naštěpkované letorosty ze zimního řezu. Zde si musíte rozhodnout sám, jestli je považujete za zdravé a podle toho se zařídit.

Jednu dobu jsem nechal zatravněné každé meziřadí. Po čase jsem ale měl pocit, že jsem tímto spíš vytvořil zónu klidu krtům, hrabošům a hryzcům.
Nicméně mít meziřadí bez vegetace také považuji za nešťastné řešení, a to jednak z důvodu eroze, splavování deštěm a brodění se blátem.

-FD-

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 255.44 (?), 5.6.2013 19:56

Pozor na koprivy ve vinohradu. Reva nesnasi pritomnost kopriv. Nechce rust a krni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika