Spon révy



host - 44.1 (?)
30.1.2017 15:43

Super, taky si ji objednám. Sice budu mít jen pět sazenic, ale jistě tam budou dobré informace které mi pomohou :)   Zdenek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 225.137 (?), 26.1.2017 13:35, zobrazeno: 12150x

Prosím o radu spon révy na drátěnce.Jak daleko sazenice stolních odrud.Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 27.1.2017 7:45

to je ale hodně velká lenostno

Pokud nemáte, stejně si pořiďte nějakou brožuru o pěstování révy. Hodně Vám usnadní život.

já mám třeba 1,2m

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Martin_Sviadnov - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (61) - 4.177 (?), 27.1.2017 18:22

Zrovna dneska mi přišla objednaná nádherná publikace "Réva vinná pro malopěstitele", která shrnuje všechny poznatky pro úspěšné pěstování révy v "domácích podmínkách". Bred_ik mě na ni upozorňoval již minulý rok, že vyjde, ale dostal jsem se k ní až teď :-).

Určitě doporučuju tuto knihu pro každého pěstitele od 1 pokusné sazenice až po stohlavé stádo.

Já konkrétně mám spon 88 cm mezi sazenicemi, což je jistě na hraně a mám tušení, že se ukáže, že větší by byl lepší. Nicméně vycházel jsem z toho, že je lepší mít na začátku více sazenic a pak udělat případně "probírku, než to vzít podle doporučení hned ze startu a případně se pak za pár let trápit dosazováním nové sazenice, když se nějaká z těch prvních nebude mít k světu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 82.140 (?), 27.1.2017 20:04

Záleží od toho, aké odrody mienite pestovať. Stolové majú všeobecne bujnenší rast než muštové, Stolové interšpecifické ešte silnejší. Ďalej podľa toho v akej oblasti pestujete. V podhorských oblastiach je vďaka dostatku vlahy rast hodne silnejší, než v klasických vinohradníckych krajoch (teplých a suchých). Ďalej aj od toho, ako budete hnojiť.

V prípade dobrého rastu by som nešiel pod 1,5m, ideálnejšie 2m. Budete musieť riešiť nielen spon, ale aj výšku drôtenky, aby sa vám do nej zmestili letorasty, nezriedka dlhé aj 3m. Odporúčam nosný drôt trochu nižšie ako u muštových, povedzme 0,5- 0,7m a vyššiu drôtenku povedzme 2,0-2,2m. Dostanete asi 1,5m výšky na uchytenie letorastov + niečo môže trčať do hora.

Stolové dávajú krajšie strapce ak majú viac starého dreva, preto ak bude nižší kmienok, tak radšej viac kmienkov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.166 (?), 29.1.2017 9:34

Rozhodnutí jaký spon je velice důležité hned při vysazování, stejně jako způsob vedení révy, pozdější korekce a úpravy jsou totiž dost problematické. Rovněž drátěnku je lepší udělat ještě před výsadbou, později se mohou mladé rostlinky poškodit. Těch 88 cm je dost málo i s ohledem na počet budoucích výhonů s hrozny, neboť to určuje délka internodií a ty jsou pro každou odrůdu specifické. Některé odrůdy je vhodné pěstovat na "dlouhém dřevě" a v takovém případě je rozteč mezi kmínky větší. Rozteč 1 m až těch 1,2 m co uvádí Georg Black je doporučována jako univerzální vzdálenost, tím se nic nepokazí, ale pro některé odrůdy a způsob vedení to může být zbytečně moc, v opačném případě zase málo. Doporučuji nejprve číst (Kraus, Pavloušek, internet), pak přemýšlet, vybrat vhodnou (vhodné) odrůdy!!! Následuje příprava záhonu pro výsadbu (jakmile révy vysadíte, už toho s půdou moc nenaděláte), pak postavit drátěnku a až jako poslední je výsadba!!! Takovýmto postupem si ušetříte hodně času, práce i materiálních prostředků, předejdete případnému zklamání a dřív se budete radovat z pěkné úrody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (364) - 167.81 (?), 30.1.2017 14:42

Knihu Réva vinná pro malopěstitele jsem koupil minulý týden, mít ji v roce 2015, kdy jsem sázel první hlavy, ušetřila by mi mnoho práce.

Jsem ve čtvrtině téhle knihy a zatím mohu jen chválit, vše srozumitelně popsáno. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 44.1 (?), 30.1.2017 15:43

Super, taky si ji objednám. Sice budu mít jen pět sazenic, ale jistě tam budou dobré informace které mi pomohou :)   Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 112.131 (?), 8.2.2017 22:14

Stolove rezistentní hybridy minimální vzdálenost 2,5m v řade.Záleží na síle rustu daného hybridu a podnoži a samozřejmě agrotechnice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 10.2.2017 6:22

Sázím tyto odrůdy 1 m od sebe a plodí bez problémů. Řez na 6-7 oček. Vzdálenost 2,5 m mi připadá dost velká, dala by se pochopit u bujně rostoucích odrůd jako je třeba Talisman.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vlastamann - (32) - 233.225 (?), 10.3.2017 20:42

Vinohrad mám na 30o svahu se 100% jižní expozicí. Řady po svahu dolů mám většinou 150cm, pár je 180cm. Sazenice v řadě po 80 cm. Zem je těžce jílovitá, vedle byla cihelna. Rygolace byla do hl.80cm a š. též 80cm. Pěstuji pouze moštové odrůdy. Úroda 2016 - bílé odrůdy od 17 do 26o ČNM a modré odrůdy od 18,5 do 23o ČNM.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika