Smysluplný počet hlav révy



host - 205.204 (?)
29.6.2016 10:29

mysli sa plocha pody pripadajuca na jeden ker - za predpokladu, ze pestujete klasicky na volnej ploche. Ale ak to aj plati (moje skusenosti hovoria skor pre vyrazne vacsie spony a silnejsie jedince), tak sa to mysli pre rynsko-hessenske vedenie mostovych odrod a na stredne silnych podpnikoch povedzeme SO4. Vy ale vravite, ze chcete uz sadit len stolove odrody. Tam plati, ze pre kvalitnu urodu potrebuju vysoku zasobu stareho dreva - teda velke tvary. Staci si pozriet ako sa stolove hrozno pestuje v Chile, Madarsku ci Rusku. Su to najcastejsie najroznejsie varianty pergol. Casto sa to robi aj tak, ze sa spravi akoby klasicka konstrukcia na RH vedenie, no kmen sa vytiahne az do cca 1,5 m a tam sa na vrchole stlpov urobi V-cko s ramenami povedzme 1m na kazdu stranu. letorasty su tak skoro vodorovne a visia z nich strapce smerom dole. Odporucam si pozriet knihu od L. Mozera Vysoke vedenie vinica. Mnoho veci treba brat s nadhladom, ale zakladne myslienky su velmi inspirujuce.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
            
host - 205.204 (?), 29.6.2016 10:29

mysli sa plocha pody pripadajuca na jeden ker - za predpokladu, ze pestujete klasicky na volnej ploche. Ale ak to aj plati (moje skusenosti hovoria skor pre vyrazne vacsie spony a silnejsie jedince), tak sa to mysli pre rynsko-hessenske vedenie mostovych odrod a na stredne silnych podpnikoch povedzeme SO4. Vy ale vravite, ze chcete uz sadit len stolove odrody. Tam plati, ze pre kvalitnu urodu potrebuju vysoku zasobu stareho dreva - teda velke tvary. Staci si pozriet ako sa stolove hrozno pestuje v Chile, Madarsku ci Rusku. Su to najcastejsie najroznejsie varianty pergol. Casto sa to robi aj tak, ze sa spravi akoby klasicka konstrukcia na RH vedenie, no kmen sa vytiahne az do cca 1,5 m a tam sa na vrchole stlpov urobi V-cko s ramenami povedzme 1m na kazdu stranu. letorasty su tak skoro vodorovne a visia z nich strapce smerom dole. Odporucam si pozriet knihu od L. Mozera Vysoke vedenie vinica. Mnoho veci treba brat s nadhladom, ale zakladne myslienky su velmi inspirujuce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.71 (?), 29.6.2016 22:52

Je pravda, že metr je dost málo, ale 2 metry? Já mám od sebe řady metr 20 a slunce se dostane všude kam má.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Martin_Sviadnov - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (61) - 17.241 (?), 30.6.2016 8:53

Podle literatury mi vyšla vzdálenost řad nějakých 1,8m, tak jsem si vyznačil 1,9 metrů. Když jsem pak zahodil motorový zemní vrták po třetím zakousnutí se do kamene (kdy mi málem zlomil zápěstí) jsem pozval nedaleko kopajícího bagristu s minibagrem na menší fušku. Bagrista se trochu mignul a řady mi vykopal krapet křivě. Když jsem to pak srovnal, tak mi vyšly právě 2 metry. Místa na zahradě mám dost, takže mě to netrápí, že jsou od sebe dál. Možná budu muset použít více sítě proti ptákům, ale kdo se dal jednu na vojnu, musí bojovat, že... :-)

Řady
Řady
Zasazeno
Zasazeno
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 11.80 (?), 2.7.2016 9:06

Má to ale jednu menší chybu... chybí Vám tam ty tři další řady;o). Bagrista to mohl vzít při jednom, stejně je tam budete dodělávat, protože místio tam dle fotek evidentně je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 22.27 (?), 12.7.2016 19:09

Dobrý den,

Chci založit viničku moštových odrůd. Několik let zkouším Rondo, Cabernet Cortis, Bianku a Solaris. Rondo a Bianka v mých podmínkách hůře rostou a plodí, takže vítězí Cabernet Cortis a Solaris. Pozemek je na rovině orientován pro řady severojižním směrem v nadmořské výšce 500m rovných. Pokusné rostliny pěstuji na klasickém vedení ve dvoukmínkovém tvaru s jedním tažněm na kmínek, tj 2 tažně, každý ohnutý na opačnou stranu. Takto budu chtít pěstovat i novou viničku, kde bude 50% Solaris a 50% Cabernet Cortis.

Mám možnost vyssázet viničku tak, že bude mezi krajními řadami vzdálenost rovných 5m. Takže budu mít buď 3 řady po 2,5 m, nebo 4 řady po 1,66m. Tak přemýšlím, zda dát jen 3 řady a rostliny třeba po 1m, nebo 4 řady a rostliny po třeba 1,2m. Raději bych dal 4 řady, kvůli tomu, že bych měl 2 odrůdy po 2 řadách. Není ale rozteč řad 1,66m příliš málo? Ještě mohuušetřit metr a dát 3 řady po 2 m, ale příjde mi to zase zbytečná úspora místa.

Co byste mi poradili? Jakou vzdálenost řad a jakou rozteč sazenic v řadě. Není rozteč řad 1,66m příliš málo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 182.35 (?), 13.7.2016 10:23

V nadmořské výšce 500 m.n.m. na 50 rovnoběžce je rozteč řad 1,66 m málo a odrůdy je nutné vybírat z těch raných, aby vám dozrály. Pokud uvažujete o modrých odrůdách, vyzkoušejte Marquette, se kterou jsem velice spokojen a v kombinaci s Nerem můžete udělat velmi dobré víno. 

Marquette
Marquette
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 22.27 (?), 13.7.2016 15:02

Děkuji za radu, dám na Vás a dám zřejmě jen 3 řady po asi 2,25 od sebe. Pro širší spon mluví i to, že na jedné straně mám v podstatě sad a po část dne bude vinička mírně zastíněna, tak ji posunu ještě o půl metru od stromů.

Nero mám 3 hlavy, z toho 2 mě popínají velký kus plotu. Mám ho zatím jako stolní hrozen. Ze 3 hlav mám tak 30 kg hroznů. Je to dáno velkým tvarem rostliny. Již jsem byl téměř rozhodnut pro Cabernet Cortis, který u mne dobře roste i plodí i dozrává a letos třetím rokem bude i dost materiálu na množení. Po popisech odrůdy Marquette se podívám a ještě zvážím.

Z bílých jsem začal před 6ti lety s Krystalem. Popíná celý velký balkon a loni měly 2 rostliny tak 40kg a letos budou mít tak 50kg. No ale na víno to nebude zřejmě chuťově to pravé, tak uvažuji o Solarisu, kde budu mít letos dostatek množícího materiálu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Martin_Sviadnov - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (61) - 36.4 (?), 2.2.2017 12:09
Zimní pohoda


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pavhorak - (8) - 150.130 (?), 2.2.2017 13:49

Už aby to rostlo.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.1 (?), 2.2.2017 13:59

Máte to parádní. Vedení máte na jeden tažeň? Něco takového taky budu letos zakládat.   Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika