Skladovanie domáceho červeného vína



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.137 (?)
25.9.2016 9:59
Pre p.Rafaela:

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
jan14 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (90) - 70.106 (?), 22.9.2016 17:18, zobrazeno: 6651x

môžem skladovať domáce červené víno v bielej potravinárskej bandaske? či plastovom sude na víno s parafínovaným vnútrom? v bežnej domácej pivnici

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 187.216 (?), 22.9.2016 19:13

Nevím o jaký objem jde, ale běžné bílé kanystry na dlouhobější skladování nejsou vhodné, víno z tohoto typu přijímá pachy plastu.  Nejvhodnější je sklo, pokud není tak Pet lahev, z materiálu jako jsou petky bývají i 4 l kanystříky s nosným ouškem přes uzávěr,     rozhodně doporučuji po naplnění zmáčknutím vytlačit veškerý vzduch před dotažením víčka.     Výborná nádoba na víno je i z barelové balené vody o objemu 19 l.    j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.109 (?), 22.9.2016 19:44

Stále více se ve vinařství apod. používají kádě, sudy a tanky z umělých hmot. S příslušným potravinářským atestem. Také "potravinářský" líh se z lihovarů distribuje v plastových 1000l kontejnerech. Tak asi záleží na materiálu.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 187.216 (?), 22.9.2016 20:24

V integrované výrobě vína je použití těchto plastových nádob ovšem poněkud zakázané...

..." Při výrobě vína se nesmí používat např. plastové nádoby a jiné, jinak běžné postupy. Cílem tohoto směru je eliminovat používání povolených chem. prostředků na minimum, v co největší míře využívat přirozené odolnosti révy vinné a biologických prostředků."     :o)        j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Martin_Sviadnov - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (61) - 17.241 (?), 23.9.2016 9:58

Zdravím,

v různých obchodech jsem si obhlížel různé plastové bandasky, co mají například 20 litrů objem, mají velký šroubovací černý uzávěr a dvě ucha na chycení. Orientačně jsem si bandasku otevřel a čichnul. Pach plastu je velmi silný a víno bych rozhodně v takové nádobě neskladoval ani nemaceroval, protože bych se bál, že by přejalo tento odér.

Toť moje teoretická zkušenost.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jan14 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (90) - 92.8 (?), 24.9.2016 8:50

pýtal som sa na sudy vyrobené z potravinárskeho plastu, kde výrobcovia tvrdia, že tento plast nezanecháva v skladovaných tekutinách žiadnu príchuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.117 (?), 24.9.2016 20:24
K tej "inertnosti plastov": Vrecká z plastu sa používajú aj pri transfúzii krvi v medicíne. Krvné transfúzie používali/používajú aj športovci (najmä cyklisti) ako doping. V ich krvi sa dajú potom zistiť mikročiastočky plastu, na tom je založený aj jeden z antidopingových testov. A nároky na kvalitu sú zrejme pri plastovom vrecku určenom na transfúziu iné ako pri nejakej bandaske... Neznamená to samozrejme že v plastovej nádobe víno byť nemôže, ale určite tam nejaká interakcia medzi ním a stenou nádoby prebieha. Či to ovplyvní kvalitu vína netuším, tiež neviem povedať či by to mohlo mať nejaký vplyv na zdravie, snáď nie. Chcem tým povedať jediné: sklo je skrátka sklo, zatiaľ v tomto smere neprekonané. A KVALITNÉ víno je tak vzácny mok, že by si to sklo hádam aj zaslúžilo. (To že pitie vína S MIEROU prospieva zdraviu medicína už nepopiera :-).) IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 140.144 (?), 25.9.2016 9:36

To je zajímavá informace s těmi stopami plastů při dopingových testech.
(Myslím, že pH krve je skoro neutrální a ani jinak žádné velké "rozpouštědlo" není...)
*
Jinak bych ale věřil výrobcům a atestům. Těžko něčím nahradit a nevyužít vlastností těch moderních plastových materiálů. Ale s Mírou - na nakvašování, hlavní kvašení a tak.
K distrubuci, ležení a uskladnění to považuji za barbarství a neúctu k výrobkům. Byť by se jednalo o "nějaké domácí víno".
*
A jak jsem psal o těch IBM kontejnerech na distribuci 96% potravinářského lihu do likérek...:
Existují materiály které jsou k lihu jakožto silnému rozpouštědlu zcela inertní, ale nízkoalkoholická vína nebo kvasy je díky obsahu kyselin přímo rozleptávají.
To je třeba rozlišovat a vybrat si vhodný materál.
(Třeba nerezové oceli. Jen málo z nich je 100% odolná třeba proti vyšší koncentraci obyčejné NaCl...)
Takže to sklo je nejdostupnější a nejuniverzálnější potravinářský materál. A pak keramika-neporušený smalt. Tyto materiály leptá a narušuje fact jen málo co.
Ale jinak samozřejmě to není nic proti nerezu ve vinařství.
*
Myslel jsem to tak, že každý materiál je k něčemu určen a je třeba si vybrat a nenechávat třeba v nádobách které jsou určené ke sběru dešťové vody nebo ke stavebním míchačkám něco kvasit nebo v nich něco dlouhodobě skladovat.
*
A třeba i to sklo. Pokud by se v něm skladovaly nějaké fluoridy apod., proti kterým je většina plastů imunních, by ho i v nižších koncentracích časem"rozežraly"

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.137 (?), 25.9.2016 9:59
Pre p.Rafaela:

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 187.228 (?), 25.9.2016 10:42

Já jsem to v žádném případě nechtěl zpochybnit, to fact ne!!!
Nemám na to vzdělání, zkušenosti a nic z toho oboru. Moc se omlouvám jestliže to tak vyznělo!
*
Jen mně to zaujalo a překvapilo. Ty možnosti přesných analytických metod.
A taky, že "někde" to jde a jinde o to moc zájem není...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika