Réva ve skleníku



Stránky: 1,  2   
host - 26.58 (?) 
1.8.2011 14:36, zobrazeno: 10117x

Po loňském neúspěchu, kdy mi nevyrostly / neujmuly se/ ve skleníku sazenice révy, jsem to nevzdala a na podzim zasadila nové. Skvěle rostou, kmínek je silnější než tužka a vedu je podél skleníku na drátu. Jsou již dlouhé asi 3 m. Do výšky cca 1 m jsem vylamovala zálistky, ale teď nevím co dál. Zahrádkýř Jerome píše, že se mají zálistky stále vylamovat, ale mne roste výhon stále rychle, to mám zaštípnout konec a stále vylamovat ty zálistky?  Prosím poraďte, moc děkuji. Dáda

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 146.67 (?), 2.8.2011 3:48
Dobrý deň! Jerome Vám radí dobre. Pokračujte. Čím dlhší bude ťažeň, tým lepšie. Aj tak Vám nedozretý konec cez zimu premrzne a odumrie. Ak nemáte dôvod na zakracovanie a ťažeň neprekáža, nechajte ho rásť. Listy sú potrebné na asimiláciu a vyzrievanie spodnej časti ťažňa. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 2.8.2011 12:55

Proč paní tazatelce radíte, aby pokračujícím vylamováním zálistků hnala současný 3 m dlouhý letorost neustále vpřed? Nyní máme začátek srpna a on ještě nejméně měsíc a půl poroste. Odhaduji, že tímto způsobem dosáhne délky přibližně 5 metrů, a to jsme ve skleníku. Paní si už zdárně zapěstovala pěkný rovný kmínek o výšce 1 m a za kmínkem ohnula letorost do vodorovné polohy. Vodorovná bezzálistková část tedy měří nejméně 2 m. To je myslím naprosto dostatečné. Pokud paní začátkem příštího roku za kmínkem zastřihne tažeň, budou stačit vzhledem k mládí keříku 4 plodná očka, čemuž odpovídá délka tažně max. 60 cm. Zbytek réví bude odstřižen. Vzhledem k popisované vitalitě keře je reálný předpoklad, že oněch cca 1,6 m (kmínek + tažeň) na stále přirůstajícím keři dostatečně kvalitně vyzraje. Nač tedy v omezeném prostoru skleníku stále hnát jeden letorost v kupředu? Copak platí přímá úměra : čím delší, tím vyzrálejší? Myslím si, že lépe bude nyní s vylamováním zálistků na koncové, nově přirůstající části keře přestat. Tím se zpomalí růst hlavního letorostu a z ponechaných zálistků v jeho vrcholové části se vytvoří žádoucí listová plocha rychleji, než na umělele vyhnaném konci jediného letorostu. Navíc, pokud se vitálně rostoucímu keři neustále odstraňují zálistky a tím se uměle redukuje jeho listová plocha, keř na to přirozeně reaguje opakovaným narašením pupenů, které se primárně vytvořily v paždí řapíků listů a sekundárně v paždí odstraněných zálistků. Jedná se o pupeny, které by za přirozených (tj. bezzásahových) okolností zůstaly v klidu, vyzrávaly by a připravovaly by se na příští sezonu. Což se samozřejmně týká i cenných pupenů na budoucím tažni. Myslím si, že přírodu je vhodné ohýbat přes koleno jen do určité míry, když se to příliš přežene, stává se takový pěstební zásah kontraproduktivním. To je můj názor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 26.58 (?), 2.8.2011 21:56

Wimpi, moc děkuji za radu. Dáda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 153.58 (?), 3.8.2011 6:30
Pani Dáda v svojom príspevku nepísala, aký tvar chce pestovať. Zakrátením súčasného výhonu podporí vyrašenie zálistkov a jeho rozvetvenie. Ak je skleník dostatočne dlhý a sadenica iba 1, pestoval by som rozhodne dlhší tvar ako jednometrový kmienik. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 26.58 (?), 5.8.2011 11:19

Skleník mám dlouhý 4,5 m, mám tam dvě sazenice, jednu u vchodu a druhou v čele a chtěla bych mít od každé jedno podélné rameno. Dáda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 182.250 (?), 6.8.2011 6:36
Dádo, akú máte odrodu? Rodí aj na krátkom dreve, tzn. že sa dá na jar rezať aj na kratšie čapíky? Ak áno, potom nevidím problém, aby ste v priebehu ďalších týždňov takéto kmienky či ramená dopestovala. Rátajte s tým, že Vám nedozreté konce v dĺžke cca 1/3 cez zimu zmrznú a budete ich musieť na jar odstrihnúť. Výrazným zakrátením v tomto čase dosiahnete iba neželateľné rozvetvenie ramien a zobudenie očiek, ktoré by mali spať až do budúcoročnej úrody. Drevo má pre vyzrievanie dostatok asimilátov aj zo starších listov. Výpočet listovej plochy či pravítko, kružidlo a matematické vzorce pri pestovaní viniča, verte mi, nepotrebujete. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 26.58 (?), 7.8.2011 14:04

¨Pal'o, mám odrůdu Kodrjanku a BV-47-1-6. Kmínek mám vysoký 1 m, silný jako propiska a tažně dlouhé 2,5 m Dáda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.238 (?), 7.8.2011 20:07
Dádo, kmienik budete mať tak vysoký, aký si ho na jar urobíte, tzn. na tejto časti letorastu vyslepíte všetky očká, okrem prvého pri zemi. Kodrjanka Vám bude rodiť aj na krátkom dreve a bezsemenná BV-47-1-6 (Besy, Zora) tuším tiež, takže letorasty vyrastnuté z hlavného osového ramena, ktoré teraz pestujete, môžete vždy na jar zakracovať na 2 až 4 očka. Aby Vám kvalitne narástlo a zdrevnatelo toto rameno u každej Vašej odrody, nechajte ho rásť pokiaľ možno šikmo hore alebo aspoň vodorovne. Nie oblúkom dole, inak Vám zbytočne vyrastnú silné zálistky. Drobné zelené niekoľko cm dlhé zálistky vylamujem už zavčasu a tým podporujem predlžovanie letorastu a jeho vyzrievanie. Pamjati Zacharovoj už má rameno dlhé viac ako 4 m. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 7.8.2011 22:32
Jenom technická poznámka k názvosloví - nemáte zatím ani kmínek, ani tažeň, toliko letorost. Kmínkem a případným tažněm se stane až příští rok. A o další rok později se z tažně ve vašem případě pravděpodobně stane kordonové rameno. VJK
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika