Podnožová réva



Stránky: 1,  2   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?) 
2.4.2012 19:03, zobrazeno: 8439x

Vysadil jsem podnožovou révu a mám dotaz. Jak se takový keř střihá, např.  jako klasická stolní odrůda? 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 148.21 (?), 2.4.2012 20:04

Podnozovu revu nemam (nepestujem), ale niekde som videl, ze to strihaju na hlavu. Ale pestovat sa da myslim hocijako. No velkopestovatelom asi ide o to, aby jej pestovanie nebolo narocne na vedenie. P.Z 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 148.21 (?), 2.4.2012 20:10

Tu som to videl. 

Inak odporucam celu seriu jeho videi. ;)

P.Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?), 23.8.2013 8:59

Takhle jsem nechal vyřádit podnožovou révu, výhony mají několik metrů a já ám dotaz. Pokud chci vyrobit štěpované sazenice (zvažuji o koupi Omega kleští), tak z této révy nastříhám po zimě řízky, stejně tak ze stolních odrůd, uložím v chladnu, poté namočím, na podnož (dvou až tříoký řízek) naroubuji (Omega řez) jednooký řízek stoláku. Stačí potom jen spoj namočit do vosku a následně schladit ve vodě (viděl jsem to na videu) nebo je potřeba to nějak vázat? S takovými štěpy pak už pracuji jako s pravokořenými řízky nebo je potřeba nějaké spešl uložení, případně stačí pak napíchat štěpy do růvků? Díky za info, viděl jsem nějaká videa ale není nad další zkušenosti, navíc u té velkovýroby chybí detaily a prostředí ve kterém se pracuje je k tomu přímo určeno.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 156.208 (?), 23.8.2013 16:29

Zdar Mirku. Chystám se v rámci domácího experimentování na podobný počin. Kleště zatím pořídit neplánuji, zkusím to nejprve klasicky ručně roubovat. Pokud ale kleště vychválíte a já budu mít slabou účinnost, koupím je v budoucnu. Při použití omega řezu a následném zavoskování netřeba již nic ovazovat páskou. Tuhnoucí vosk to stáhne a utěsní. Jaká může být maximální teplota vosku? Při domácí malovýrobě mi připadá ovázání páskou jednodušší, než si připravovat na pár kousků voskovou lázeˇn. Já chci porovnat dvě metody: 1) naroubovat podnožové řízky a ty pak nechat zakořenit, ve vodě v PETkách 2) nejprve nechat zakořenit podnožové řízky a pak teprve na ně roubovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 23.8.2013 17:28

Zdravíčko Wimpi, dnes jsem se dotazoval na nůžky a na nějaké další věci ve vinařské prodejně, našel jsem si nějaká videa a i něco psaného. Jsem zase o něco chytřejší ale problém asi bude ta stratifikace, hlavně teploty. Asi nebude problém to chladno ale spíše dosáhnout toho tepla, asi budu muset vyrobit nějakou vytápěnou bednu. Ta druhá, Vámi uváděná metoda, může být taky zajímavá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 2.4.2012 21:20

Zdarec Mirku!! Podle mě střih záleží na účelu, za jakým jste podnožovou révu vysadil. Jesli kvůli dekoraci a nebo kvůli získání kvalitního podnožového materiálu. Jesli ji pěstujete jako dekorativní popínavku, tak se (myslím) fantazii meze nekladou a klidně to řežte na krátké čípky a nebo na tažně, podle potřeby. A tvarujte to nemilosrdně, jak potřebujete. Jestli ale potřebujete získat množství kvalitních (tj. silných a vyzrálých) podnožových řízků, tak jsem kdesi vyčetl, že se to většinou řeže na klasickou "hlavu". Klasická hlava je dřevitá bambule cca 20-30 cm od země, ze které trčí a vyrůstá "X"  letorostů. To "X" se řídí stářím keře a velikostí hlavy, tj., čím starší, tím větší a tím více letorostů.

Mohu-li se optat, jekou máte odrůdu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 2.4.2012 21:56

Zdravím Wimpi, mám řízky od Bred_ika, odrůdu Binova, kterou jsem vloni nechal zakořenit a jednu sazenici taky vysadil, další dvě mám zatím v kontejnerech ve "skleníku", nové letorosty mají již třicet cenťáků. Chtěl bych si vyzkoušet "výrobu" vlastních sazenic na této podnoži (viz. listová forma révokaze u souseda na zahradě).

PS. díky za video.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 2.4.2012 22:14

Video nebylo ode mě, nerad bych lízal cizí smetánku.  smiley Jinak já se chystám na něco podobného jako Vy. Bohužel, dnes mi krachlo jednání o získání potenciálního pozemku na vinohrádek, takže jsem se svými předpěstovanými sazenicemi momentálně v řiti. crying Ale ještě to nevzdávám a budu bojovat, jako Kometa! devil

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 2.4.2012 22:36

Tak to držím palce yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika