Plíseň révová nebo padlí?



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?) 
9.8.2014 15:33, zobrazeno: 10609x

Vážení přátelé révy. Potřeboval bych opět konzultaci na téma plíseň-padlí.

Dokáži většinou již rozpoznat jednotlivé choroby, ale v nynější fázi se opět dostávám do stavu nejistoty a otázky co s tím, když už to zraje. Révu jsem se snažil, pokud čas a počasí dovolili, ošetřovat preventivně prti oběma chorobám. Nyní jsem ve fázi kdy jsou již některé odrůdy v konzumní zralosti, ale napadení chorobami je hodně velké. Napadení je viditelné hlavně na mladých výhonech, kde je ovšem totální, tady to vidím hlavně na peronosporu-plíseň. Pak se ale objevuje napadení na starých listech, kde si již nejsem jistý, bobule již neřeším, tam se to již vyselektovalo. Nechci nechat révu zanedbanou vzhledem k dalšímu roku. Více na snímcích s komentářem.

Budu se snažit co nejvíce napadených letorostů zakrátit, ale někde bych to dělal nerad kvůli zmenšení listové plochy. K ošetření chci volit přípravky s krátkoun OL, nejspíše na bázi mědi a síry. Venku je jako v prádelně, zem mokrá a slunce praží, viděl jsem vinaře v Klentnici jak to spešl stroji ve velkém perou na révu v pravé poledne slunce-neslunce.

Díky předem za konzultaci.


Plíseň
Plíseň
Tady je to celoplošně ale přesto to tipuji na plíseň.....
Tady je to celoplošně ale přesto to tipuji na plíseň.....
..... protože když otočím list tak to má žlutý odstín.
..... protože když otočím list tak to má žlutý odstín.
Ale co tady? Na obou listech je to téměř slité. levý tipuji na plíseň, pravý na padlí....
Ale co tady? Na obou listech je to téměř slité. levý tipuji na plíseň, pravý na padlí....
Při pohledu shora na pravém listě chybí ta žlutá barva Proto se domnívám že se jedná o padlí. Je to starší list a čichem už cítím houbu snad všude. Zaschlé skvrny jsou nejspíše zastavení choroby v dřívější době postřikem.
Při pohledu shora na pravém listě chybí ta žlutá barva Proto se domnívám že se jedná o padlí. Je to starší list a čichem už cítím houbu snad všude. Zaschlé skvrny jsou nejspíše zastavení choroby v dřívější době postřikem.
Tady to tipuji na padlí
Tady to tipuji na padlí
List z druhé strany
List z druhé strany
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 11.8.2014 12:54

Mirku, já bych řekl, že na těch fotkách je všecko stejné, a to plíseň révová. Ale samozřejmě jako vždy - bez záruky. Co vím, tak zatím řádilo dosud jenom padlí, ale zdá se, že se už intenzivně přidala i peronospora. Začalo pršet, je vlhko, ochladilo se, po ránu je vše mokré - ideální podmínky pro ní. Do týdne, maximálně čtrnácti dnů ji mám doma taky. Já jsem zatím jen jednou stříkal proti padlí (Falcon), když jsem asi před týdnem zaznamenal první příznaky na listech u jedné z odrůd. To platí o mé výsadbě tady v Jižních Čechách. Na Moravě (Přerovsko), kde mám také něco vysazeno, už padlí řádilo jak černá ruka v červenci, taková Glaša je tam nyní už na listech totálně hnědá, hrozny rozpraskané a pokryté šedým povlakem. Rozloučím se s ní tady, protože na Moravě nemohu proti chorobám efektivně zasáhnout a tahle "citlivka na padlí" pak infikuje i okolní odrůdy. Hrozny z Eleganta jsme si odsud včera přivezli domů, už jsou docela k jídlu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 11.8.2014 17:27

U révy na drátěnce jsem poulamoval mladé letorosty co se dalo a ta vypadá celkem dobře. Ovšem katastrofa je to u révy, která je na pergolách nebo vrchním vedení a nelze ji shora už pořádně ošetřit, nemluvě o zralosti a ochrané lhůtě postřiků. Zkoušel jsem na několika výhonech Ridomil a jsem zvědavý zda zabere. Začínám mít obavy z dozrávání, protože listová plocha je hodně zdevastovaná a nemůže již plnit svou funkci. Vykašlu se na pergoly, na zastínění (leda že bych tam dal kiwi) a na visící střapce nade mnou, chce to účelově přizpůsobit hlavy možnostem ošetření, jinak to nevidím... Napadeny jsou bez vyjímky všechny odrůdy rezistent-nerezistent, plíseň to bere šmahem.

Réva rovněž velmi špatně dozrává (tak jak ostatně vše letos), výše uvedená Glaša nebo Aročnyj, je toho vzorovým příkladem. Co se týče chorob, tak se Glaša díky preventivnímu ošetření drží, stejně tak i Aročnyj.

Glaša
Glaša
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
iguka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (96) - 104.52 (?), 11.8.2014 22:32

Tak mám taky na révě plíseň, přesně jak na horním obrázku s názvem Plíseň. Vrátil jsem se z dovolenou a nestačil jsem žasnout, jak se to rozjelo. Nikdy jsem za 7 let zpětně neměl plíseň, tak to bylo pro mě překvapení. Otrhal jsem hned hroznů kolem i nad nimi ty silně napadené listy. Hroznů bylo poškozeno jen pár, tak ty jsem odtříhl. Něčím bych to stříkl, ale Acrobat má OL 28 a Kuprikol 35 dní, a tož nechci, už to začíná dozrávat. Není něco jiného s menší ochrannou lhůtou anebo už to nestříkat a nechat to?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 133.163 (?), 12.8.2014 10:26

Čau Wimpi, tak jsem vzal pár vzorků listů na konzultaci do VP. Potvrdili mi peronosporu na všech. Na mladých listech to "hoří" z obou stran, a bílé povlaky zespod jsou jen na spodnín straně starých listů, houba zde už neprorůstá pletivem.

Nemělo by to mít již nějaký zásadní vliv, bo dřevo již vyzrává, ale vypadá to velmi škaredě. Takže budu pokračovat v osečkování mladých výhonů a na ošetření (pro sichr) měďnatý přípravek (Kuprikol, Kocide...), ty mají jen 7 dnů OL ale jsou jen kontaktní, tzn. poumávat shora zdola.

Včera jsem sklidil první střapce odrůdy Beloe čudo, Nero se už taky pěkně vybarvilo, Kodrjanku zatím nechávám zrát. Bohužel už opět chčije a mám obavy aby citlivější odrůdy nezačaly zase praskat, ošetření je nyní nemožné.

Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 13.8.2014 7:37

No, tak Vám musím říct, že jak Vám zavídím tu JM hlavně na jaře, tak tohle je obrácená strana mince. Osobně jsem pouze preventivně stříknul Dithane teď o víkendu bo jsem našel na 20 hlavách 1 napadený list a předpověď počasí není ideální. Na druhou stranu mě numusí trápit OL 56 dní bo hrozny nebudou dříve jak za 2 měsíce.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika