Pěstební tvar Vertiko



Stránky: 1,  2,  3   
flax - (1) - 72.37 (?) 
29.3.2009 16:44, zobrazeno: 37190x

Zakoupil a zasadil jsem si tri odrudy vinne revy, Prim, Vostorg a Moldova. Vysadil jsem je pred sklenik s tim, ze rozestup mezi jednotlivymi sazenicemi cini 1m. Rozhodl jsem se, ze budu revu pestovat systemem Vertiko, ktery jsem videl pouzivat napr. v Praze, ale nevim jak presne na to. V tomto ohledu jsem naprosty amater a privital bych kdyby byl nekdo schopen popsat mi postup od sameho zacatku. Jak vysoko nechat narust rostlinu prvni rok, kdy ji zastrihnout, co a kdy delat dalsi roky atp. Neporadil by mi nekdo? Jine typy vedeni na dratenku nechci praktikovat, prijdou mi prilis slozite.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jaan - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 191.35 (?), 31.3.2009 20:54

Kupte si brožůrku V. Kraus, Pěstujeme révu vinnou /mají ji v OBI apod./

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 140.117 (?), 31.3.2009 23:33

Tvaruji s úspěchem révu na Záhorí(SR) i systémem vertikálního dvojkmínkového kordónu už od r.1987. Poradím: sazenici zastřihněte na 2 očka. Vyrostou 2 výhony, příští rok na jaře každý zkrátit na 1 očko. Třetím rokem budete mít 2 kmínky. Z každého kolénka vyrostou rodící letorosty, které přinesou úrodu. Musíte je od května do srpna zastřihovat na délku asi 30cm. Na každém raménku nechte1, max.2 střapce. Nezapomeňte druhým rokem po výsadbě na více místech přivázat oba kmínky ke 2 metry dlouhému kolíku(může být roksor 8mm nebo tenká trubka nahoře přivázaná k lanku). Rozestup sazenic Vám stačí 70-80 cm. Šířka Vertika je asi 70 cm, takže při řadové výsadbě vznikne efektní zelená stěna-u modrých sort ozdobená barvou listů a modrými střapci.Snažte se v průběhu léta zakracovat hlavně vrchol "válce", abyste podpořil růst ve spodní části Vertika. Odrůdy jsou vhodnější se středně bujným růstem a ty, které bají rodivé i pupeny na bázi letorostu, protože rodící Vertiko zastřihujete v únoru až březnu vždy max. na 2 očka! Jinak by Vám každé patro rychle zestárlo a každým rokem se posouvalo dále od osy. Prim mám odzkoušený, Moldova asi nebude tak snadná. Výhody Vertika: ze všech stran přístupná zelená stěna bez překážejících drátů(v létě "živý plot"), nevýhody: trochu nižší cukernatost hrozna ve srovnání s vedením na oblouky(dlouhý řez). Tak hodně zdaru a radosti!    Paľo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 228.242 (?), 4.5.2010 9:32

Zajímalo by mě jestli by mohl být u vertika rozestup sazenic i menší než uváděných a doporučovaných 70 - 80 cm? Při mém počtu sazenic mě vychází vzdálenost něco přes 60 cm, je to hodně málo? A jakou výšku kmínku by jste asi volili? A ještě - jsou odrůdy jako např. Merzling, Marlverina a Lena vhodné na takovýto způsob vedení? Volím to kvůli vyplnění ztísněného místa u jižní zdi, jinak bych to dal na střední RH vedení, tak jak mám ostatní orůdy. Díky za info... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 164.253 (?), 14.6.2010 11:15

Dobrý den. Rád bych tento způsob pěstování také vyzkoušel, ale není mi úplně jasná jedna věc. Jak jsem pochopil, vrchní plodná část kmene (rameno) se ponechává, tj. nezapěstovává se každý rok, jako tažeň. Jak se řeší "víno rodí na jednoletém dřevě, vyrůstající z dvouletého". Na tomto tvaru, to může být problém. Nebo tu plodí na jednoletém dřevě vyrůstajícím ze stařiny? A nebo jsem to pochopil špatně, a rameno se každý rok zapěstuje nové. Děkuji za odpověď. PetrV

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 70.100 (?), 14.6.2010 12:05

Řežete na dvouočkové čípky. Příští rok výhon z horního očka odříznete do starého dřeva a spodní zkrátíte na dvouočkový čípek. Proto to musí být odrůdy rodící na prvních očkách. Když některé očko nevyraší, musí se najít náhradní, třeba na stařině.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 14.6.2010 12:51

Problémem řezu "vertiko" je právě ve schopnosti, resp neschopnosti jednotlivých odrůd plodit a dávat kvalitní úrodu z prvých oček. Myslím, že vertiko bylo odzkoušeno především na současných bežně rozšířených moštových odrůdách, kterých je ale podstatně méně, než odrůd stolních. V popisech jednotlivých stolních odrůd se schopnost plodit z prvých oček neuvádí. Proto by bylo dobré, aby pěstitelé, kteří své keře střihají na dvouoké čípky uvedli, jaké mají u jednotlivých odrůd s tímto řezem zkušenosti. Jinak nezbývá, než aby si každý pěstitel své odrůdy na krátkém řezu otestoval sám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 70.100 (?), 14.6.2010 14:18

Já na tom vždycky nějaký "polotažeň" udělám. Když to naroste je to sice obluda, ale nahradí to neplodné výhony z dvouočkových čípků, které musím vylámat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 14.6.2010 15:32

Pak se ale nejedná o tvar "vertiko". Vertiko by měl vypadat jako jeden svislý kmínek a z něho v jeho delší horní části vyrůstajících X dvouokých čípků. Žádné tažně. Mně osobně ale tento tvar moc nesedí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 215.11 (?), 14.6.2010 21:15

Vertiko, jak popisujete je provedení dle Krause. Existuje ovšem ještě provedení dle Cargnella, u kterého se ke každému dvouokému čípku řeže ještě tažeň. Takže v podstatě Guyotův řez na Vertiku. A ještě detail - na vertiku není jeden svislý kmínek, ale kmínek a svislé rameno. Mezi ramenem a kmínkem musí být jeden rok rozdíl, aby se vytvořila překážka v proudění mízy a tím se podpořil růst spodních pater. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika