Pár otázek k výsadbě révy



Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?) 
15.4.2015 12:10, zobrazeno: 7516x

Dobrý den všem.

Diskutovali jsme mimo s p. vin_jc otázku správné výsadby révy. Došli jsme k několika otázkám. Tedy zeptám se ostatních jaký na to mají názor. Možná to někomu dalšímu pomůže v začátcích pěstování révy.

  1. Při výsadbě roubované sazenice je roub nad zemí, v úrovni, nebo podzemí?
  2. Co jsou rosné kořínky?
  3. Mají se rosné kořínky odstraňovat?
  4. Pracuje se s rosnými kořínky i na podnoži roubované sazenice?
  5. Je rozdíl ve výsadbě roubované a očkované sazenice?
  6. Necháváte na podnoži, popř. řízku pravokoř. sazenice při výsadbě jen ty nejspodnější kořínky?

S pozdravem GB.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 19.131 (?), 15.4.2015 20:09

1. Roub musí být po výsadbě 5 cm nad zemí. Jinak rostou rosné kořeny.

2. Rosné kořeny jsou kořeny rostoucí z roubu.  V širším pojetí to mohou být i kořeny z podnože nebo pravokořenné révy, které jsou blízko povrchu a využívají po letních „rosách“ i poměrně malé srážky a mohou nahradit hlavní kořenový kmen.  V dobách velkého sucha nebo holomrazů mohou být tyto kořeny poškozeny, proto je odtraňujeme, aby nekonkurovaly hlav nímu kořenovému systému.

3. Ano. Jenom v případě, že už převzaly funkci hlavního kořenového systému je ponecháme, protože není jiné řešení.

4. Ano. Příliš mělce uložené kořeny raději odtraníme, ale to bývá výjimečná situace.

5. Ne.  V praxi dáváme přednost klasické štěpované sazenici.

6. ANO - zásadně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 158.163 (?), 28.4.2015 10:04

Zdravím, mám také dotaz.

Zasadil jsem roubovanou sazenici, tak 10 cm nad zemí, začíná rašit.  Potřebuji, aby to letos vyrostlo co nejvýše, nejlépe kolem 2m.

Na sazenici raší asi 5-7 pupenů, které mám ponechat a jak dlouho? Všechny jsou z roubované části.

Roub je voskovaný, přikrývat hlínou je asi zbytečné?

S pozdravem VT

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 43.46 (?), 28.4.2015 17:56

treba nechať letorast ktorý rastie priamo z hlavy a súčasne vyrastá niekde zo stredu. Ide o to, aby bol budúci kmeň napojený na sadenicu čo najpriamejšie. A treba nechať ešte jeden záložný letorast, ktorý tiež vyrastá priamo z hlavy. Ten sa neskôr za štvrtým listom zaštipne. Ostatné vylámte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 29.4.2015 12:00

Jak píše p Vladis. Vybrat nejspodnější a pokud váhate, tak ten silnější. Druhý nechat a zaštípnout za 4 listem. V úrovni nad budoucím kmínkem klidně nechat fazochy. Níže je určítě vylámat.

GB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 158.163 (?), 29.4.2015 16:25

Děkuji za odpovědi,

počkám tedy až to lehce povyroste, pak dle vašeho popisu ponechám 2 nejvhodnější letorosty, jeden časem zaštípnu.

Uvidím, kolik to vyroste, bude to součást zvýšené terasy, hlava by měla být v úrovni 1,5-2m nad zemí.

Doporučuje se, pokud to tam nedoroste, to ufiknout a nechat narůst znova. To se mi ale nechce, to by byl rok navíc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 158.163 (?), 29.5.2015 20:51

Zdravím,

réva má už tak 15 cm, nechal jsem jenom 1 hlavní letorost a jeden malý záložní. Není ale mi jasné, jak je to s vylamovaním fazochů. Zatím mezi listy a kmínkem jsou jenom "pupeny", mám je také odškubnout? Nebo počkat, když z nich něco vyraší, pak teprve odstatnit?

VT

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 210.99 (?), 30.5.2015 12:52

Je to úplně jedno, klidně můžete již nyní, já osobně ty zálistky nechám trošku povyrůst, ať se mi lépe vylamují (třeba 1 - 2 cm).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika