Otužování mladých rostlinek



Stránky: 1,  2   
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.164 (?) 
21.4.2014 9:37, zobrazeno: 5473x

Způsoby zakořeňování jsou zde popisovány velice podrobně, ale jak postupujete následně, když už jsou řízky pěkně zakořeněné a mladá rostlinka má několik listů? Zajímalo by mě, jaký je postup před výsadbou na trvalé stanoviště?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 21.4.2014 20:34

Zakořeněné a olistěné řízky zasaďte do květináče (kontejneru, PETky,...) s vhodným půdním substrátem. Postupně otužujte venku. V počátcích pozor na přímé osvícení sluncem, zejména kolem poledne a po něm, neboť může dojít ke spálení lístků, které se vyvinuly v interiéru. Sledujte noční teploty a při silných poklesech k nule sazenice včas schovejte. Přibližně za měsíc, tj. po zmrzlých, budete mít otužené, silné sazenice s prorostlým kořenovým balem, které můžete vysadit na finální stanoviště.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 21.4.2014 20:47

Já jsem byl při koupi révové sazenice instruován takto,a myslím si,že ten zpusob lze použít i na částečně olistěné sazenice révy....

1)Zasadit nenarašenou rostlinu, řízek,roubovanec do kypré zeminy.

2)Místo, výsadbovou jámu prolít vodou.

3)Místo, kde je štěpovanec naočkován, nebo vhodná očka, ze kterého rostlina později proraší nechat 5 CM nad úrovní povrchu půdy.

4)Po lehkém udusání povrchu půdy následně navrstvit kyprou zeminu nad všemi očky(udělat něco, jako krtinec, kopeček zeminy.Je to opatření, jako ochrana před vyschnutím, promrznutím.V květnu očka prorostou vrstvou zeminy.

5)Pamatovat pravidelně na závlahu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 21.4.2014 20:59

Zatímco Vy jste (letos) koupil loňské prostokořenné neolistěné sazenice, pan vin_jc si sám vypěstoval letošní sazeničky z řízků. Ty jsou již olistěné a mají mladé křehké bílé kořínky. Mnou doporučený postup se týká právě tohoto případu, neboť je opatrnější a bezpečnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 22.4.2014 7:27

Postupně otužujte venku.

Jsem an tom stejně jako pán vin_jc. Co znamená tento pokyn v praxi. Momentálně mám rostliny v místnosti kde je 20-25st. Mám je tedy ráno vyndat na polostinné stanoviště a večer uklidit? Nebo jen na pár hodin odpoledne když přijedu z práce?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 22.4.2014 12:09

"Postupně otužujte venku". No, pravda, to jsem to teda opravdu móóóc pěkne vysvětlil cool. Takže se pokusím o reparát: Mladé rostlinky, které jsme si vypěstovali doma za oknem, jsou choulostivé především na přímý sluneční úpal a na poškození mrazem. Když bychom je vytáhli ven z uzavřené místnosti a hned nechali na přímém poledním sluníčku, spálí se listy. Když nám je ošlehne přízemní mrazík, spálí se listy a s nimi i zelené výhonky rovněž. Vše mezi tím je akceptovatelné. Ale - na přílišný chlad reagují sazenice (po)zastavením růstu. V praxi to "otužování" vypadá asi tak, že když nehrozí noční přímrazky a přes den jsou rozumné teploty (kolem 15°C a více) vyneseme zakořeněné rostlinky ven a umístíme na vhodné místo do polostínu. Ideální je, když sluníčko osvítí sazenice hned ráno a dopoledne a pak až později odpoledne a k večeru. Chráníme je rovněž před větrem. Když se prudce ochladía noční teploty padají k nule, stěhujeme domů. Jakmile začnou vyrůstat nové lístky (vyvinuté venku), které jsou přímému slunečnímu svitu odolné, můžeme ochranu před přímým sluncem postupně snižovat až do stavu, kdy necháme rostliny plně osluněné po celý den. Obvykle toto otužování trvá tak 14 dnů, v závislosti na počasí a intenzitě nových přírůstků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 22.4.2014 13:37

Děkuji moc za info. Podtrženo sečteno. Chránit před velkým chladem/mrazem a přímým sluncem po dobu cca 14 a pak už tradá. Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.164 (?), 23.4.2014 8:37
Dobrá odpověď, dík. Zakořeňuji víc odrůd za zcela stejných podmínek a některé sazenice jsou už 30 cm vysoké, jiné mají teprve 2 či 3 lístky, i když kořeny téměř zaplnily petku (používám ty 2 l velké). Když to otužování trvá asi 14 dní, kdy se s ním má začít, resp. jak velké sazenice? Pochopitelně s ohledem na počasí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 23.4.2014 9:47

Nezáleží ani tak na délce rostlin, spíše na tom, zda si rostliny už vytvořily listy, vyvinuté za standardních světelných podmínek, tedy venku, které dokážou odolat přímému slunečnímu svitu. Pokud máte už nyní takto dlouhé rostliny (30 cm) s pouhými 2-3 lístky, patrně jste začal se zakořeňováním moc brzo a dlouho jste rostliny měl doma v horších světelných podmínkách. Já osobně začínám se zakořeňováním řízků přesně na přelomu března/dubna. Je to podle mého názoru optimální termín, aby se cca do poloviny až konce května vyvinuly silné kompaktní sazenice, se kterými se při finální výsadbě snadno manipuluje. Momentálně jsem ve fázi, kdy na spodku řízků začaly vyrůstat bílé kořínky a zelené výhonky s lístky jsou dlouhé odhadem 5-8 cm. Teď je začnu přesazovat do PETek, přibližně po týdnu půjdou ven na otužování a po zmrzlých bude substrát v PETkách dostatečně hustě prokořeněný, takže podle počasí budou sazeničky připraveny k finální venkovní výsadbě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 23.4.2014 11:03

Ještě mě napadla jedna věc, ne kterou bych rád upozornil a která se týká i "otužování" sazenic, kdy mladé rostlinky rostliny dočasně přechováváme venku v různých nádobách (květináčích, kontejnerech, PETkách,…).. Totiž, když svítí sluníčko, těsně nad zemí se vytvoří mnohem vyšší teploty než ve výšce 2 m (což je standardní měřící výška), rozdíly bývají běžně vyšší než 10°C. Navíc přímým dopadem slunečních paprsků na povrch nádoby dochází k přímému předávání tepelné energie a jejímu intenzivnímu ohřevu. Proto je vhodné nádoby zastínit nebo je zapustit do země, abychom kořínky "neuvařili".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika