Nová réva Cerason



Stránky: 1,  2,  3   
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?) 
5.5.2010 20:41, zobrazeno: 21811x

Pěkný večer, dnes mi přišlo čislo jednoho nejmenovaneho čsp. a v nem jsem si precetl clanek o nove PIWI mostove odrude Cerason, moc me zaujala, ze je to intersp.odurda pro modra vina, nema s ni nekdo jakekoliv zkusenosti? A take zda by slo ji pestovat na jiznim svahu v Cechach, i kdyz se jedna o pozdni odrudu?-zraje 1/2 rijna... dekuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 5.5.2010 21:29

Podívejte se na stránky Zahradnické fakulty v Lednici. Ing. Sotolář zpracoval pěkný multimediální atlas. U odrůdy Cerason píše, že je nenáročná na stanoviště i půdu. Je ale otázka jestli u Vás dozraje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 2.2 (?), 6.5.2010 8:20

Myslím, že zrovna Cerason je odrůda dost pozdní možná i pro Moravu. U odrůd z tohoto křížení je problémem vyšší obsah kyselin.  Osobní zkušenost s touto odrůdou nemám. Letos jsem na zkoušku vysadil pár keříků Kaberonu (syn. Nativa), která je rovněž před schválením do SOK a měla by být nepatrně ranější. Výhodou je určitě odolnost k houbovým chorobám. Co se týká popisu v Atlase révy, tak mi tam právě to tvrzení o nenáročnosti u některých odrůd moc nesedí. Cerason má ještě jeden školkař v omezeném množství na prodej, i když už začíná být na sázení docela pozdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 40.135 (?), 6.5.2010 8:51

Cerason (Fr x Sv x Merlot x Siebel)

modrá moštová velmi pozdní odrůda, plná zralost začíná ve 3. dekádě října

Tvar listu vynechám, hrozen malý až středně velký, středně hustý. Bobule malá, profil kruhovitý. Slupka modročerná, dužina slabé antokyanové zbarvení.

Odrůda odlná proti napadení plísní šedou, odolná proti napadení plísní révovou a odolná proti napadení padlí révovým.

Výnos hroznů nízký až středně vysoký, cukernatost vysoká až velmi vysoká.

Víno výborné kvality, tmavočervené až modročervené barvy, ovocné a bylinné vůně i chuti, jemně aromatického typu.

Zdroj: Situační a výhledová zpráva Mze 2010

Měla jsem takový "drzý" dotaz na šlechtile, za jak dlouho očekává, že si zákazník zvykne na takovýto název na etiketě. Bylo mi vysvětleno, že přece každý vzdělaný člověk ví, že podle toho názvu tam má hledat vůni višní a že si to podle toho koupí...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 6.5.2010 16:39

nevite ktere odrudy modre mostove jsou tesne pred schvalenim? a jsou ranejsi nez Cerason?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 2.2 (?), 6.5.2010 19:21

Z interspecifických modrých je ve schvalovacím řízení Cabernet Cortis, Regent a schválený už je moravský Sevar. Všechno jsou to odrůdy o poznání ranější než Cerason. Osobně mám dobré zkušenosti s Regentem, Cabenret Cortis mám letos vysázený. Bohužel dneska jsem zjistil, že mladé včelky Cabernetu ale hlavně Solarisu extrémně chutnají ptákům, kteří některé sazenice úplně oholili:-(Nevíte někdo jak se tomu bránit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 6.5.2010 19:30

tak jsem se ted dival na Vami doporucenou odrudu Sevar a vypada to na velky prinos to mostovych modrych odrud! bohuzel kdo vi za jak dlouho bude na trhu a kdy budeme moci ochutnat vino jak presne chutna, aby se dalo uvazovat o vetsi vysadbe, jinak clanek o teto odrude me mimoradne zaujal. odrudu Regent mam od podzimu zasazenou tak tezko rici jaka bude, ale zatim jsem slysel dosti pozitivni reakce...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 3.134 (?), 6.5.2010 21:41

Sevar se dá koupit na šlechtitelce v Polešovicích nebo jej také měli Osičkové v Bílovicích. Sevar dává špičková vína se zajímavých aromatem, je to kabernetová příchuť doplněná ovocnými tóny - lesní jahody, ostružiny. Sevar je dost odolný proti chorobám, ale výnos je jen průměrný. Ale to se nedá nic dělat kvalita něco stojí.  Hlavně, že každý rok dobře vyzrává i horších oblastech.  Nestříkat do květu - sprchá a nepřehojovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 6.5.2010 21:47

moc diky za info, hlavne, kdyz bude snaset sucho tak bude v top ten :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 114.159 (?), 6.5.2010 22:51

Tak mě napadá - že  "je výnos pouze průměrný" - to není až taková závada, když uvážíte, že pro lepší kvalitu vín (zvlášť těch červených) se hrozny redukují.

Před časem jsem koupil Sevar a zaplodil hned na druhý rok (ale ukázalo se to být Rondo).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika