Netradičné pestovanie viniča



kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 226.87 (?) 
13.10.2013 22:06, zobrazeno: 15269x

Zdravím, rozmýšľal som, ako by sa dalo ochrániť mladé sadenice pred mrazmi v zime a celkovo pestovanie v okrajových lokalitách (ako je tá moja). Napadlo ma, či by to nefungovalo tak, že by sa zasadila sadenica viniča do vyhĺbenej jamy pod úrovňou terénu, takže by sa dala cez zimu kompletne zakryť napr. polystyrénovu tabuľou, ktorá by sa počas bezmrazových podmienok odkryla. Pod úrovňou terénu by sa vytvorila hlava, na ktorej by sa každoročne zastrihávali letorasty na 2-3 očká, čiže by sa musela použiť odroda, ktorá je schopná plodiť na krátkom dreve. Problém by mohol byť nahromadenie vody vo vykopanej jame, takže lepšie by to bolo použiť vo svahu a ešte, či by dokázala plodiť, z tak nízko položenej hlavy.

Aký máte názor, mohlo by to fungovať? wink

takto netradične zasadená sadenica viniča
takto netradične zasadená sadenica viniča
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 227.61 (?), 13.10.2013 22:27

Zdravím Kamo! Pokiaľ zabezpečíte boky jamy pred zosunutím, prečo nie? Vedenie na hlavu- na šteky- sa používalo odpradávna, najmä v stredoveku. Najlepšou ochranou hlavy pred vymrznutím je však prihrnutie zeminou pred zamrznutím pôdy. Zeminu môžete vylahčiť pridaním piesku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 226.87 (?), 13.10.2013 22:51

Zdravím Paľo, a mohla by tá hlava byť vytvorená takto úplne pri zemi, vlastne úplne od koreňov (samozrejme pri pravokorenných sadeniciach), teda bez kmienika? Mala by úrodu?

a čo sa týka toho prihrnutia zeminy sú názory, že to nerobí dobre očkám - môžu odhniť...(skúsenosť napr. pána Georg Black tu)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 227.61 (?), 13.10.2013 23:13

Hlava sa Vám vytvorí postupom rokov tým, ako budete vždy na jar zostrihávať ťažne tesne nad zemou. Prihrnutím zeminy tesne pred nástupom trvalých mrazov neriskujete žiadne vyhnitie očiek, najmä ak je zemina piesčitá. Takýmto spôsobom dlhé desaťročia môj dnes už nežijúci kamarát zabezpečoval budúcoročnú úrodu: Počas sezóny nechal z päty kmienkov vyrastnúť 1 záložný ťažeň. Ten vždy na jeseň pri rýľovaní vinohrádku ohnul v smere radu a prihrnul zeminou. Ani raz sa mu nestalo, že by očká chránené zeminou neprežili. Naopak, pamätám sa na tuhú zimu, kedy všetkým zmrzli staré kmienky, ale kamarát mal ako jediný zo záložných kmienkov aspoň trochu vínka, ktorým nás všetkých v práci počastoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 226.87 (?), 13.10.2013 23:36

ďakujem Vám za rady, takže kľudne by som mohol použiť piesok, lebo u nás je skôr ílovitá zemina...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 14.10.2013 8:02

Dobrý den pane Paĺo,

V loňskkém roce jsem postupoval dle tohoto postupu dle pdf ing. Kratochvíla

Ošetřování v 1. roce
...

V listopadu před příchodem mrazu všechny keře důkladně zahrneme opět lehkou hrabankou.


Ošetřování ve 2. roce
Po rozmrznutí půdy od keře opatrně odhrneme zeminu. Jsou-li keře se dvěma výhony dostatečně silné, můžeme na silnějším výhonu nařezat kmínek (zakrátit na délku asi 90 cm, do výše 75 cm vyslepit všechna očka a ponechat tři nejhořejší) a slabší výhon nad nejspodnějším vyvinutým očkem při zemi zakrátit  (jednooký čípek). Sazenici přihrneme zemí. Slabší keře řežeme krátce, tzn., že silnější výhon zakrátíme na dvě očka a slabší najedno. Sazenici opět přihrneme zemí. V polovině května zem opět odhrneme, u silnějších keřů s již nařezaným kmínkem ponecháme růst z očka zakráčeného čípku jeden letorost, u slabších keřů ponecháme ze tří oček rašit 2-3 výhony. Ostatní letorosty vylomíme a růvek přihrneme.

Měl jsem pro prvním roce 2,5 m hlavní výhony plus záložní cca 0,5m dlouhé výhony. Při zimním/jarním řezu, jsem ty záložní řízl na 2 očka.  Mohu koknstatovat, že z nich nevyrašilo vůbec nic na 20 hlavách ani jedno. Některé sazenice nasadily ze spíchích oček na roubu. Na choulostivějších odrůdách vyrašili pouze očka v oblasti, která byla zakrytá jehlič. větvemi(ještě na to m růvku).

Je mi to osobně také divné, protože je to technika staletí používána. Co je příčinou tohoto výsledku netuším. Půda je spíše písčito hlinitá(lehká).

S pozdravem GB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 11.100 (?), 14.10.2013 20:43

Zdravím Vás pane Georgi!

Ak môžete zverejniť pdf.Ing.Kratochvíla, urobte to, ale priznám sa, že som sa s použitím hrabanky pri zazimovaní sadeníc vo vinohradoch zatiaľ nestretol. Kto má pri dome pár koreňov viniča, môže si so zateplením pohrať a použiť všakovaké izolačné materiály. S organickými substrátmi mám však nedobrú skúsenosť. Keď som začínal s očkovaním viniča v úrovni zeme a prihrnul preočkované sadenice zmesou perlitu, rašeliny a pôdy, takmer všetky narašené očká mi zotleli. Rašelina, hrabanka, kompost a rôzne záhradné substráty obsahujú množstvo húb a baktérií, ktoré môžu atakovať kultúrnu rastlinu. Prihrnutý kopček ľahkej zeminy nikedy nespôsobil problémy.

Ak Vám narástli hneď v 1. roku na sadeniciach dva 2,5- metrové ťažne + polmetrový záložný, tak to bola veru dobre bujná odroda + bujná podložka. Možno práve to, že hlavná sila z koreňov išla rovno do týchto ťažňov, spôsobilo zastavenie rastu záložných očiek v nasledujúcom roku. Ako som spomínal, kamarát v Čároch v okr.Senica úspešne používal systém záložného mladého kmienka, ktorý sa dal vďaka pružnosti na jeseň ohnúť a zakryť zeminou. Keď bola zima mierna, na jar záložný kmienik odstrihol- okrem očiek na báze, aby cez leto vyrástol nový popri starom. Odporúčam tento systém najmä do okrajových oblastí pestovania viniča. Pred 2 rokmi tu niekto zverejnil video na yutube, kde Rusi ohýbali každú jeseň obrovský hrubý kmeň viniča a navrstvili naň kopec zeminy. Na jar kmeň odhrabali, vyrovnali a "jelo se dál".wink

Nech sa Vám darí!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 14.10.2013 7:50

Jestli to máte ve svahu(dle obr) tak bych to nedělal. Studený vzduch odteče pryč. V zimě asi dobrý, ale při jarních zmrzlých(květen se vám tam bude držet studený vzduch více, než kdyby to bylo rovnou na tom svahu. Pěstování révy "na hlavu" je starý způsob a dodnes se někde využívá právě i pro tu možnost ochrany před mrazem zakrýt hlavu růvkem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 192.79 (?), 28.10.2013 21:08

Rovněž zdravím, váš způsob výsadby révy do rýhy se používá na Sibiří při mrazech nad -30 st. C.  Réva se položí na dno rýhy, vše se přikryje slámou a zakryje prknama. Na jaře se vše uvede do původního stavu. Tyto informace mám od jednoho cestovatele.           Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika