Nemoc revy



galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?)
22.7.2014 15:08

Padlí révy - Kumulus, Quadris, Sulikol K, Discus, Zato, nebo Prev-B2 se dá lecos zachránit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 35.211 (?), 22.7.2014 9:55

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, o co se asi jedná?

Dá se s tím ještě něco dělat?

Díky moc, Honza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.211 (?), 22.7.2014 9:59

obrázek


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 22.7.2014 15:08

Padlí révy - Kumulus, Quadris, Sulikol K, Discus, Zato, nebo Prev-B2 se dá lecos zachránit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 133.163 (?), 22.7.2014 15:08

Padlí révové, ošetřovat např. Falconem nebo Karathane pro úrodu i v příštím roce, takto poškozené střapce už bych ustřihl a vyhodil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.170 (?), 23.7.2014 10:01

vlastamann: " Ranni TSHA pozoruji letos lehce zkadeřené listy."

Podle mého názoru je to reakce mladé rostlinky na postřik. Podobně mi reagoval letos vysazený Hasansky sladky ve starší již zapěstované řadě Glenory po postřiku Falkonem. Mladé rostlinky některých odrůd jsou na postřik dost citlivé! Moje vlastní (pozorování) zkušenost. vin_jc

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vlastamann - (32) - 233.225 (?), 13.7.2014 9:33

Dobrý den Wimpi,

Zkušenosti nějaké jsou, ale jen s několika sortami. Ostatní výsadba je nová z důvodu obnovy vinohradu po vykopání Děvínu (bakteriální nádorovitost v místě roubování) a dále z deprese mrazové kotliny, kdy jsem minimálně 4x měl  za tu dobu slzy v očích, kdy 0,5 m dlouhé výhony s květenstvím byly spálené na prach. Z tabulky je vidět, že jsem do vinice začal vysazovat jabloně a rybíz.

1.Concordia - v roce 1998 zakoupena jako ZW, předloňské rozklíčování odrůdy jako američan. Modrá odrůda, každoročně bohatě plodí, odolná na 95% všem chorobám, chuť a vůně po polních jahodách (u nás se jim za mládí říkalo truskavce), cukernatost 2013 - 19oNM, nynější výsadba je pravokořenná, vůně vína těžko definovatelná, odborníka na degustaci jsem zde neměl, požívám hrozno na jídlo a případně na čerstvý mošt.

2. Cabernet Cordis - zakoupeno 2010, podnož K125AA, celkem odolná proti chorobám, z 25 ks sazenic zůstalo pouze 10ks, ostatní jsou nová pravokořená výsadba, cukernatost 2013 - 18,5oNM, víno tvrdšího charakteru, cabernetová vůně.

3.Solaris - zakoupeno 2010, podnož SO4, sorta odolná chorobám (až na poslední problém s květenstvím - ale zatím malý počet), z 25ks zůstalo na podnoži 14ks, ostatní pravokořenná výsadba, cukrnatost 2013 - 22oNM, výborné víno se silnou ale příjemnou muškátovou vůní a kyselinkami (letos musím u všech vín více odkyselovat). Kamarádi si moc pochvalovali.

4.Děvín - zakoupeno v Kobylí v roce 2005, měl jsem panenskou úrodu a pak mě začala zlobit nádorovitost a plísně. Klasická odrůda s požadavkem na četnou chemickou ochranu. Zkouším ji znovu ze zbylých 2 ks původní výsadby. Z Děvínu jsem zkoušel pouze burčák - byl výborný.

5.Rondo - zakoupeno 2007 od pana Jedličky od Vlašimi. Odolná odrůda proti chorobám, Cukrnatost 2013 - 16oNM, víno příjemné chuti bez tříslovin s rozumnou dávkou kyselinek.

6.Festivalnyj - výsadba 1999 do skleníku, posledních 5 let ji zkouším i ve vinici. Cukrnatost 2013 - 19oNM z vinice.

7.Prim - výsadba 1999 do skleníku, nyní poslední roky zkouším ve vinici. Náchylná odrůda na plíseň. Požívám ji jako stolní odrůdu - chuťově výborná. Letos byla dost poničena jarním mrazem.

Vinicí mi prošlo ještě minimálně 11 odrůd, které jsem však již dříve vyřadil.

Ostatní jsou nové odrůdy z různých zdrojů, které jsem vysadil v roce 2013.  

Poznámka: půda je jílovitá až místy kamenitá, v sousedství je totiž bývalá cihelna, proveden výkop-rygolace brázd bagrem do hl.cca 1m, vsázka do výkopu hnůj, průmyslová hnojiva i posečená tráva a zem (to už bylo vše rukama s lopatou a kolečkem ve svahu).

Vlastamann

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 13.7.2014 16:25

Vlastamane, moc dík za hodnocení Vašich odrůd! Myslím, že to jsou cenné informace zejména pro ty z nás, kteří drze nutíme révu růst tam, kde by ji to nenapadlo ani v nejčernějším snu. Moc Vám držím palce a ať vydrží Vaše nadšení. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 8.7.2014 21:11

Z toho, co jste o tom postižení okvětí napsal, není zcela jasné, jestli se to přihodilo letos poprvé, anebo se to opakuje z předešlých let. Pokud platí varianta č. 2, tak by mě zajímalo, jestli se to zopakovalo na shodných keřích, jaká je to odrůda a jestli postižené keře rostou v těsné blízkosti, či jsou rozesety v různých částech Vaší viničky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vlastamann - (32) - 233.225 (?), 9.7.2014 18:59

Zdravím Vás Wimpi a VJK.

Vinice mám v údolí řeky Jihlavy, 460m.n.m., jižní svah cca 35o. Řady mám po 1,5m ve sponu 0,8m (to bylo v euforii let 2002-2005 kdy jsem počítal s postupným globálním oteplováním). Bohužel výše uvedené geografické údaje mi však nedovolí se z révy těšit, jelikož jsme v mrazové kotlině. Odrůda u které se mi tato nemoc projevuje je pouze SOLARIS, zakoupený ve Freiburgu přes Molla včetně CC.  Jedná se nyní o druhý rok, kdy jsem tuto plíseň zaznamenal na střapcích, které byly vyrašené jako první. V letošním roce byl u nás květnový mráz cca -5oC. Snažil jsem se aspoň Solaris zakrýt geotextilií, ale vyvázané letorosty omrzly a nové letorosty vyrašily většinou v oblasti kmínků. Takže nyní jsem prováděl selekci letorostů a střapců z důvodu přehuštění zelené hmoty a tím možné plísňové infekce, po současných deštivých dnech.

Jak říká klasik "slunce v duši" mi však nestačí, je třeba i na naše počiny ve vinici. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 10.7.2014 9:05

Pane Vlastamane, soucítím s tím, co píšete o svém pěstování. Znám to, protože se snažím pěstovat ve velmi podobných podmínkách jako Vy. Stejná nadmořská výška, údolí řeky, dno mrazové kotliny. Než jsem zjistil, že to takto u mne moc velkou perspektivu nemá, ztratil jsem přešlapováním na místě pár let. Momentálně se s výsadbou stěhuji dál od vody na úbočí kopce, kde by to mělo být lepší. Doufám.smiley

Bohužel, s tím napadením okvětí Vám neporadím, nemám s tím žádné zkušenosti a jen podle fotek si hádat netroufám. Kandidátů na tu pravou příčinu je příliš, např. plíseň révová, plíseň šedá, roztoči, fyziologické poruchy z důvodu výživy či teplot, …

Držím palce!yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika