mrazuvzdornost odrůdy Moldova



Stránky: 1,  2   
host - 165.52 (?) 
11.3.2009 14:24, zobrazeno: 19009x

Zdravím pěstitele a odborníky přes révu. Na jaře chci vysadit k pergole, orientované na jih a částečně chráněná domem, modré a bílé stolní víno. Jako začátečník přes révu chci vybrat co nejlepší odrůdy - tzn. chuťově dobré, odolné vůči chorobám a nenáročné. Jelikož bydlíme v obci s nadmořskou výškou 368 metrů, měla by být i mrazuvzdorná. Po nastudování a přečtení zdejších příspěvků jsem se rozhodla pro odrůdu Vostorg u vína bílého a Moldova u modrého. Jen jsem nikde nenašla jaká je odolnost odrůdy Moldova vůči mrazům!? Děkuji za jakoukoliv odpověď či radu na jinou odrůdu.
 Lenka S.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 11.3.2009 16:42

Odrůda Moldova je středně odolná proti mrazu (do -23st.), středně odolná proti houbovým chorobám. Je ale pozdní, takže riskujete, že hrozny nedozrají. Možná by stálo za uvážení vysadit z modrých odrůd raději Nero, Kodrjanku nebo Osellu, které jsou podstatně rannější, při přibližně stejné mrazuvzdornosti. Navíc Moldova je obtížněji k sehnání. Hodně úspěchů přeje jenamater.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 165.52 (?), 11.3.2009 17:06

Děkuji mockrát. O odrůdě Nero jsem také uvažovala, ostatní vámi doporučené odrůdy ještě nastuduji a uvidím    Lenka S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 178.82 (?), 11.3.2009 20:30

Moldovu do 368 m n. m. určitě ne, kromě posledních pár let dozrává špatně nebo nedozrává i v Lednici, kde je určitě podstatně tepleji.  Proti Vostorgu Neru ani Kodrjance nemám výhrady. Jsou to všechno osvědčené odolné stolní odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 34.60 (?), 12.3.2009 21:03
Určitě vyzkoušejte odrůdu PRIM, sám ji mám před domem na pergole již dvacet let a zatím přežila všechno. Roste dobře i pravokořenná, ročně rozdám stovky řízků pěstitelům i do nevinařských oblastí a všichni si odrůdu chválí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 208.243 (?), 16.5.2009 23:22

dobry den lidicky a milovniky pestovani a take piti vina mam prozbycku dovezly mne znami z podkarpatske rusi Mukaceva viny revu Banska Izabela ma nekdo s tou odrudov skusenost a jsem po blizku Machova jezera bude tadi to vino plodit hebo ne poradte..dekuji..medved...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 17.5.2009 6:47

S největší pravděpodobností to bude odrůda typu Izabela (viz popis), které jsou na Ukrajině velmi rozšířeny. Plodit by tyto odrůdy měly i v našich podmínkách, ale někomu nemusí chutnat jejich specifická chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.230 (?), 11.9.2016 17:44

Izabelu z UA mam v Moste, jde bajecne. Jako jedina nepotrebuje naprosto nic - zadne postriky a ostereni a ma nejvetsi vynos. Chut je specificka, to je pravda, ovsem zatim chutna vsem a v obchode takove vino nekoupite. Krasne voni, kdyz dozrava... Doporucuji. Mam pravokorennou variantu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
stan0 - (16) - 63.66 (?), 14.9.2016 13:23

Zvazte ci ta podmienka na farbu odrody (biely a cierny) je naozaj dolezita. Dolezitejsi by mal byt termin dozrievania a ako dlho vydrzi hrozno na koreni alebo odtrhnute.
Velmi dobry je aj Aladdin, je ruzovy, v odolnosti je top, ako Galahad, velke bobule, velmi chutny, chrumkavy, dlho vyrzi na koreni, cca 1 tyzden neskorsi ako Galahad. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.61 (?), 5.7.2010 1:06

Co se týče mrazuvzdornosti tak Vám určitě přežije (Moldova) viděl jsem Moldovu (moc krát) v -35C a holomrazech ničím nechráněnou a přežila.No ve vaší nadmořské výšce Vám pravděpodobně (stoprocentně) nikdy nedozraje, zkuste se z někým poradit pro Vás vhodnější odrůdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika