Množení vinné révy



host - 58.114 (?)
26.2.2012 15:32

Podrobný článek o množení révy z řízků i s fotkami je v časopisu Zahrádkář č.3/2012 (právě vyšel, včera jsem ho kupoval)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 58.114 (?), 26.2.2012 15:32

Podrobný článek o množení révy z řízků i s fotkami je v časopisu Zahrádkář č.3/2012 (právě vyšel, včera jsem ho kupoval)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.135 (?), 27.3.2012 10:55

Zdravím.

Pár řádků, jak množím já. Řízky řežu na podzim před příchodem mrazů. Nastříhám je na tříočkové a ošetřím namořením v slabém roztoku manganistanu draselného. Jednotlivé odrůdy stahnu gumičkou, oba konce zabalím do papírové utěrky, lehce navhčím, uložím do igelitových sáčků a dám do lednice (používám starou funkční lednici) kde mám nastavenou teplotu v rozmezí 0 - +3°C. Průběhu zimy několikrát kontroluji, jednak teplotu, jednak vlhkost a také plísně. Na jaře před řízkováním zastřihnu jen spodní konce, abych odstranil zavadlé dřevo a znovu namočím do manganistanu. Pak již jen použiji stimulátor a píchám řízky do perlitu, do množárny, kterou jsem si musel sám poskládat. Prvních pár dnů, může být vše v tmavé místnosti a až později jak se očka začnou probouzet přenesu množárnu do skleníku. Vlastní množárnu vidíte na fotu, bohužel se nedá umístit více fotografií, tak aspoň slovní popis. Plastová bedna 60×80 cm vysoká 35 cm, na dno položena tabule skla (kvůli přísavkám) na ní umístěn topný kabel 40W určený pro akvária (vyrobek z Německa - zcela dostačující ne udržení požadované teploty 25°C), dále přidáno čidlo termostatu (Polsko - stál asi 250 korun, regulace v rozsahu 15 - 36 °C), které je umístěno asi 5 cm ode dna, dosypán Agroperlit asi 10 cm od horního okraje. Pokud si nejste jistí a mohli by jste množárnu "přelít", tak asi 2-3 cm od spodního okraje vyvrtejte po obvodu několik děr pro odtok přebytečné vody.  Celá realizace množárny vyjde asi na 2000.- Kč a postačuje na cca 220 řízků révy. Pokud by měl někdo zájem poslat více fotografií, napiště na email - stehlik.colorado@seznam.cz

Přeji mnoho úspěchů

Množárna
Množárna
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 145.231 (?), 13.11.2022 9:58
Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat, zda je možné udělat řízky vinné révy a dát do vody k zakořenění už teď v listopadu v domácích podmínkách, nebo je lepší počkat do jara. Za odpověď předem děkuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 13.11.2022 10:18

viděl bych to lépe, až se začne prodlužovat den, tedy až po novém roce, řekněme od února. V podstatě téměř všechny rozmnožované rostliny reagují kladně na postupně se prodlužující dobu denního světla. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 37.253 (?), 26.7.2006 17:00

Jsem naprostý laik. Mám na zahrádce čtyři hlavy pro okrasu. Letos na jaře jsem zastřihoval výhony za květy. Ze silnějších  odstřižků jsem udělal asi deset řízků tak, že jsem ponechal na horním očku jeden list. Řízky jsem zahrnul do záhonu vodorovně, aby vyčníval jen list. Dokonce jsem na ně zapomněl a ani je nezaléval. Dnes, na konci července je zřejmé, že dva řízky z původních deseti se ujaly a zakořeňují. Příroda je mocná.

vojtech-hruska@post.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 122.84 (?), 26.8.2006 14:49
Loni na podzim jsem si koupil v obchodě hroznové víno i s kousky dřevěných částí.Tyto,celkem čtyři,jsem doma zapíchal bez ladu a skladu do květináče.Tři se chytly,jeden přežil zimu,na jaře jsem ho zasadil do země a dnes je to téměř dvoumetrová rostlina.Akorát nevím,co s tím udělá první česká zima,protože to víno je italské.Nicméně si myslím,že za zkoušku tento způsob stojí.Stačí pár větviček.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.35 (?), 26.8.2006 20:44
Pokud se nejedná o tolerantní odrůdu, může být napadena a zlikvidována mšičkou révokazem. Parazituje na kořenech i listech. V 19. století byla zavlečena  do Evropy z Ameriky a zničila většinu evropských vinic. Proto se nepěstují pravokořenné sazenice, ale roubované na americké révy, které jsou na škůdce zvyklé. Samozřejmě v oblastech, kde se mšička nevyskytuje, je riziko napadení nízké. Ale réva je všeobecně dostupná, dá se předpokládat rozšíření mšičky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 85.27 (?), 27.8.2006 10:16
Mně se nejlíp osvědčilo hřížení - jeden výhon zohnu a část zahrnu zemí, konec nechám opět vyčnívat. Během sezóny zakoření vždycky. Na podzim novou rostlinu odstřihnu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 124.211 (?), 28.2.2012 17:32

Mne sa najviac osvedčilo jednoducho len dať odrezok do vody a čakať. Tento rok som v polovici januára dal do petky s vodou 40 cm dlhé rezky odrody Perla Zali a umiestnil na radiátor k oknu situovanom na západ. Začiatkom februára začali rašiť a včera som objavil prvý korienok predierajúci sa von :)

ináč moje skúsenosti sú také, že keď dám odrezok do vody pozdejšie napr. v marci tak nezakorení, len rýchlo narastie výhonok ktorý neskôr uschne. Vlani sa mi tak z niekoľkých desiatok odrezkov neujal ani jeden, hoci som použil aj stimulátor tvorby koreňov, tie čo som dal v januári tak asi 80% bez stimulátora. 

s tým, kde spraviť vrchný alebo spodný rez si ťažkú hlavu nerobím, kľudne nechávam nad spodným a vrchným pukom 5 - 7 cm dreva.

A nakoniec, záleží aj od odrody, pri niektorej stačí jednoducho pichnúť prút do zeme a vyrastie, iná sa prijme len ťažko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 124.211 (?), 28.2.2012 17:49

*

odrezky po 6 týždňoch
odrezky po 6 týždňoch
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika