Množení vinné révy



host - 133.163 (?)
5.11.2014 8:30

A co s nima dál? Jak je zaopatříte na zimu?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19   
                     
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 5.3.2014 7:38

Nádhernú sadenicu Blac Magic od firmy Jural, ktorá mala dlhé husté korene pred výsadbou, už pestujem viac ako 3 roky a kmienik je stále tenký, sotva meter dlhý.

Dobrý pokus ale jsem lepší. Mám 2 sazenice staré dnes už 5let. Jedna už 2 roky plodila. U druhé mám z loňska metrový slabý výhon. Vím že je to stanivištěm. Ale pěkný ilustrační příklad, že se to nedá brát jako dogma ve všech případech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.172 (?), 6.3.2014 10:54

Záleží na všech okolnostech, tedy kvalita sazenice, počasí, stanoviště, ale i celoroční péče o mladou sazeničku. Nemám moc výhodnou polohu viničky, která je v nevinařské oblasti Č. ráje, sazenice kupuji u Bred_ika od r.2010 a vždy jsem rok po výsadbě sklízel první úrodu.

Mám ale dotaz: Lze zakořenit řízky z 2-letého výhonu? Z Jednoletého tj. loňského výhonu je to běžná praxe. Děkuji za reakce a případné zkušenosti, či rady.

Výsadba 2.5.2013
Výsadba 2.5.2013
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 16.4.2014 10:11

Váš dotaz mě zaujal a protože jsem neznal odpověď, tak jsem si to vyzkoušel. Našel jsem jeden zapomenutý odřezek dvouletého dřeva a dal jej zakořenit do vody. Výsledek je zřejmý - i dvouleté dřevo dokáže vytvořit kořínky.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.172 (?), 16.4.2014 11:05
Překvapilo mě, jak dlouho nikdo na můj dotaz nereagoval a přitom je to přece dost předmětná záležitost. Protože jsem kupoval v zahraničí a přišly mi řízky z 2_letého dřeva, tak jsem poněkud znervózněl a pátral a dotazoval se jinde. Byl jsem ujištěn, že tyto zakořeňují lépe než z 1_letého dřeva (loňské výhony), tak jsem je uklidněn dal zakořenit do regulátorem temperované vody spolu s ostatními a skutečně pustily kořínky o cca týden dřív, rychleji zakořenily a i po přesazení do petek se substrátem rychleji vyplňují prostor silnými bílými kořeny. Sazeničky stejné odrůdy jsou dnes oproti 1_letým o cca 10 dnů vyspělejší. Škoda, že to zajímalo jenom Wimpiho, jemu dík za pokus.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vlastamann - (32) - 226.150 (?), 4.4.2014 6:50

Potvrzuji názor pana Pala. Praktikuji to následovně. Odběr řízků cca prosinec, v březnu řízky s kořínky okolo 5 cm přesadit do PET. Na spodku dám vlastní zahradní kompost (těžká složka zeminy) a po osazení řízek zasypu kupovaným zahradnickým substrátem. Zespodu poklepu PET aby se substrát sesypalo okolo kořenů. Přidám pár kuliček Cereritu a nakonec zaliji vodou.

Vlasta

14-03-28 Solaris
14-03-28 Solaris
Solaris (2)
Solaris (2)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 171.178 (?), 26.6.2014 15:22

Tento rok som sa rozhodol vyrobiť si sadenice Bianky týmto spôsobom:

takže som si 30. marca pripravil "rúvek" s čiernou fóliou podľa návodu a napichal doňho nastrihané prúty. Stimulátor som nepoužil. odrezky som zalieval dosť často, dbal som na to aby pôda nevyschla.

Dnes môžem skonšatovať, že je to dobrá metóda, rastliny rastú celkom uspokojivo, zatiaľ neodumrela ani jedna. Je to jednoduchšie ak piplačka s petkami. Na jeseň ich vyberiem a dám do pivnice do vlhkého piesku a na budúci rok vysadím na potrebné miesto. Pridávam pár aktuálnych fotiek.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 171.178 (?), 4.11.2014 23:17

Dnes som vyberal sadenice zo zeme. Z 50-ich som vyhodil 4, takže spokojnosť. Trochu horšie sa vyberali, lebo som ich sadil len do čistej zeme, takže bol trošku problém ju dostať dolu z koreňov. Preto by som nabudúce do zeme pridal piesok, aby bola sypká. Letorasty narástli od 10 do 80 cm, ale to je jedno, na jar ich všetky zrežem na 1 puk. Korene narástli pekné.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 133.163 (?), 5.11.2014 8:30

A co s nima dál? Jak je zaopatříte na zimu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 171.178 (?), 5.11.2014 10:23

Dal som ich do plastovej bedničky, zasypal vlhkým pieskom. Cez zimu budú v pivnici, teplota 5° niekedy menej ale nemrzne.

Možno nejaké zasadím ešte teraz na jeseň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 65.138 (?), 4.7.2014 13:24

Agronomické termíny som prešvihol, ale čo ak náhodou...

Nemá niekto ešte voľné sadenice odrôd Solaris, Corot Noir a Traminette? Solaris je už dosť bežný, ďaľšie dve sú novšie americké rezistentné hybridy. Ako zádrazkár s dojazdovou vzialenosťou 130 km potrebujem rezistené odrody vhodné na jedenie i na víno.

Dušan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika