Lisování rmutu



vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.172 (?) 
7.8.2014 10:57, zobrazeno: 6027x
Vinobraní se blíží a tak se ptám zkušených. Loni jsem dělal poprvé víno z modré Marqutte. Problém nastal při lisování rmutu. Kašovitou hmotu se mi do normálního lisu nějak nechtělo dávat, tak jsem to dal do hustého síťovaného pytle a do nové, ještě nepoužívané odstředivky na prádlo (ždímačky). Pochopitelně důkladně propláchnuté vodou. Výsledek lisování byl překvapivě úspěšný. Rychlá čistá práce, ale ve vinařské literatuře se píše jen o lisování tlakem, nikoliv odstředivou silou, tak se ptám proč?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 7.8.2014 11:11

Na otázku odpovědět nedokážu, jen shodou okolností mi právě z Toptransu přišla SMS, že mi domů vezou objednaný 50l hydraulický odšťavňoavcí lis (+ ještě drtič na ovoce). cheeky Výkonnost i komfort práce se ždímačkou a lisem by chtělo porovnat v přímém souboji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 79.173 (?), 7.8.2014 13:04

Pokud nejde o šťávu cíleně na burčák, je jakékoli okysličení moštu nežádoucí. Je pravda že v této fázi se dá říci, že kyslík spotřebují kvasnice při kvašení, nicméně než se vám rozběhne, k určitým změnám v barvě a aroma moštu dojde. Pro vinaře v malém popř vinaře příležitostné, se oplatí pročítat různé inzerce. Aukro, s bazar, Wine.cz apod. Sám jsem si větší lis touto cestou pořizoval.    j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mig - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (76) - 57.69 (?), 7.8.2014 15:34

Kupoval jsem na bazos.cz 20L lis (klasiku, šroub zdola) včetně mlínku (dva válečky s ostny, převod ozubená kola, nálevka atd.) a za obojí odhromady jsem dal 1500 tj. skoro zadarmo. Pro moje potřeby to stačí resp. mělo by. Ale nebylo to hned. Čekal jsem na vhodný inzerát asi dva měsíce. Otestoval jsem to loni na jablkách (výborný mošt, cca 40L, ještě mám pár flašek a drží) a letos by měla přijít na řadu réva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.172 (?), 8.8.2014 9:23

Upřesnění pro p. host - xxx.xxx.79.173. Nemluvím o moštu, ale o rmutu, kde již proběhlo kvašení, kdy se odstraňují z mladého vína zbytky bobulí. K okysličení v této fázi dochází i při práci s klasickým lisem. Nevím do jaké míry je v této fázi okysličení škodlivé, či prospěšné. Uvádí se, že okysličení červeného vína se projevuje mimo jiné i hnědým tónem v červené barvě. To nepozoruji, barva je sytě červená, hodně temná, kde platí spíše chorvatský název "crno vino". Odstředivku neobhajuji, než se letos pustím do většího objemu výroby "samodomo" ptám se na nevýhody, př. rizika tohoto dle mého názoru šetrného, účinného a rychlého způsobu lisování rmutu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 3.143 (?), 14.8.2014 21:30

Pokud dodržíte hygienu, tak v  lisování ostředěním nevidím problém. Míra okysličení bude přibližně stejná a mladému červenému vínu to nijak neškodí.

Pro větší vinaře je lisování červeného rmutu docela problém, zvláště pokud   rmut získá podobu kaše.  Odstředivky se však nepoužívají, protože mají nižší výlisnoust a větší spotřebu energie, výkonné ostředivky jsou taky docela drahé.  Pro práci malého vinaře nevidím žádná rizika.

Odstředivky se hodně používají pro odkalení moštů, jedná se ovšem o drahá profesionální zařízení s vysokým výkonem.

Když někdy červený rmut „přemíchám“ a tuším problémy s lisováním, nasypu do lisu pár beden /10 - 20 % lisovaného objemu/ čerstvých matolin z bílých hroznů.  To zajistí „drenáž“ a i hodně rozmixovaný rmut jde pak dobře listovat. Největší problémy dělají hodně přezrálé hrozny, případně hrozny lehce nahnilé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.182 (?), 20.8.2014 8:49

Děkuji host - xxx.xxx.3.143 za příspěvek s praktickou zkušeností s lisováním rmutu - žádné akademické teoretizování, ale zkušenosti. Řadu let si dělám mošt z jablek, takže zkušenosti s drcením a lisováním mám vcelku dobré. Z diskuzí na netu jsem zjistil, že v domácích podmínkách je na lisování daleko nejproduktivnější odstředivka. Vyzkoušel jsem to také a klasický lis zůstal minulostí. No a když jsem loni zjistil, jak vypadá rmut v kvasné kádi, klasický lis jsem okamžitě zavrh. 

Vinaři mají zavedené technologie a odzkoušená zařízení. Hobby vinaři se často snaží je napodobovat, ale v domácích mini podmínkách to v podstatě ani dost dobře nejde. Při tom ale nelze hobby vinaře podceňovat, často dosahují vynikajících výsledků a stejně jako i v jiných oblastech lidské činnosti někteří předčí mnohé "profesionály".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika