Bezpecková stolní odrůda Rusbol



Stránky: 1,  2,  3   
Jiri Cielecky - (10) - 64.250 (?) 
20.5.2015 11:18, zobrazeno: 25856x


Dobrý den, koupil jsem roubovanou odnož s bezpeckovou stolní odrůdou Rusbol a chtěl bych se po pěti letech, kdy jsem udělal pěknou hlavu poradit, zda není něco špatně. Nejde mě to klasicky do květu, což bych předpokládal u bezpeckové odrůdy, ale i hrozen se nikdy nevyvine, jen náznaky kuliček a pak to zaschne, i když zalévám.. našel jsem tady fota této odrůdy, nabývám dojmu, že mám nějaký plevel. Děkuji za radu, osvětu, zda to vykopat, přeočkovat, těch 5 let a kmenu hlavy je mi líto likvidovat...

Rusbol
Rusbol
Hlava Rusbol
Hlava Rusbol
Kmen
Kmen
Hlava 2015
Hlava 2015
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 20.5.2015 12:30

Neplodí na dlouhém dřevě? Máte to střižené hodně nakrátko. Bred doporučuje řez na 4-6 oček. To květenství není květenství, ale nedokonalý úponek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiri Cielecky - (10) - 64.250 (?), 20.5.2015 16:14

Posílám detail úponku


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 20.5.2015 16:20

No to prostě není květ, je to úponek. Úponky jsou přeměněné květy, nebo květy jsou přeměněné úponky, či kýho ďasa. Réva je ouchyl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.131 (?), 20.5.2015 15:21

Připojuji se k předchozímu příspěvku. Zkuste vypěstovat dlouhý tažeň, u některých odrůd jsou nejplodnější očka až v pořadí 8 - 10. Ve svém bohatém sortimentu jsem měl nějakou středoasijsou odrůdu od jednoho pilota, který tam létal. Bohužel, se mě nepodařilo ani za použítí všech fíglů odrůdu donutit k plodnosti.

Плодоносных побегов 65-85 %, коэффициент плодоносности 1,3-1,7. Нагрузка 30-40 глазков на куст, обрезка лоз на 6-8 глазков или короткая на 2-4 глазка.

Jak vidíte rusáci doporučují i krátký řez, ale to nemusí v našich podmínkách platit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiri Cielecky - (10) - 64.250 (?), 20.5.2015 16:26

Děkuji Vám za radu a příspěvek. Celkově to nemá snahu tvořit dlouhý tažeň, spíše hodně košatí a musel jsem první dva roky hodně vylamovat mezi lístky a polovina délky tažně stejně přez zimu zaschla, takže na těch 8 oček se dostat by šlo asi příští rok, ale již nyní bych musel hodně vylamovat, což si myslím, že oslabuje... nevím.. co mám tady révu od souseda, vylamuji u řízků naopak květy, aby šla réva do kmene a mohl ji zformovat jako na fotce...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 21.5.2015 7:44

Rusbol sice nemám, ale mám zkušenosti s jeho potomky, jako Kišmiš záporožskij, Rusbol muskatnyj a Rusbol ulučšennyj. Proto mě hodně překvapuje, že Rusbol na snímcích nemá ani náznak květenství. Tyto odrůdy jsou naopak typické obrovskými květenstvími, které vyrůstají z krátkého dřeva a někdy i třeba z kmínku. Pokud si vzpomenu, zkusím to nafotit. Proto se můžu domnívat, že jde o záměnu odrůdy, protože Rusbol by měl mít podobná květenství viz odkaz.

Co se týká způsobu řezu na obrázcích, zdá se mi špatně provedený. Nedokážu poznat, jestli to má být řez na tažně nebo na čípky, ale pokud jen odhaduji, máte na něm 30-40 rostoucích oček, správně by jich mělo být tak do 15. Následkem toho je keř přehoustlý, letorosty slabé a navzájem si stíní, špatně vyzrávají i možná málo nasazují květenství. 
Proto bych doporučil rozhodnout, jaký řez chcete dále praktikovat a podle toho následně redukovat počet výhonů vylámáním stávajících zelených.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiri Cielecky - (10) - 64.250 (?), 21.5.2015 10:23

Děkuji za komentář, v podstatě snaha byla dvě tažně vodorovné a na každé 3-5 vyvázání na drátky svislých na 2-3 očka. No ale některé výhony jsou silné a některé nedorostou a v zimě zaschnou.. tudíž ten tvar vznikl kompromisem. Mám tu souseda Bulhara, ten má dovezené víno z Bulharska a mydlí to každý rok pouze na dvě tažně a dvě očka, roste květ také z kmínku, navíc nové výhony za 5 listem (většinu u 2 květ) zalomí. Tudíž má jen u baráku pořád dva kmínky do V které pěkně rodí.. Za fotku Vašich řezů předem děkuji, docela mě to baví a rád se podívám, jak to řešíte u Vás a co funguje...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 21.5.2015 7:54

No, jestli ty fotky jsou z letoška, tak mám obavu, že ani příští tok to neklapne. Měl by jste v zimě většinu těch chapadel uřezat a donutit k nasazení spicích pupenů na hlavě. Odtud pak vytáhnout 1-2 dlouhé tažně. Ty příští rok hezky zapěstovat k obrazu vinořovu a za 2 roky je vyvázat (zima/jaro) pěkně do vodorovna.Pokud na nich příští rok nic nebude, bude chyba někde úplně jinde.

Celkově to nemá snahu tvořit dlouhý tažeň, spíše hodně košatí a musel jsem první dva roky hodně vylamovat mezi lístky a polovina délky tažně stejně přez zimu zaschl

Představte si to asi takhle. V daném čase, místě a dalších podmínkek (hnojeni apod) bude mít réva x listů. Pokud bude mít na jaře y rašících pupenů budou ty listy mezi ně rozděleny. A to platí i v případě živin apod. Provedete-li podlom a necháte třeba jen 4 výhony uvidíte, že narostou klidně i 3m a budou tlusté až k neohnutí. Je potřeba najít rovnováhu mezi schopnostmi/potenciálem keře a redukcí jeho násady listů a plodů.

To co máte na poslední fotce je milión letorostů. Mám obavu, že v tomto případě není možné, aby z toho vyrostl tažeň dostatečně dlouhý a vyzrálý pro vytvoření násady pro příští rok.

Osobně bych dle podmínek pak začal na násadě 10 letorostů pro vyzískání 10 hroznů a dále uvidíte. Pokud bude i tak hodné bujný růst, možno zvýšit násadu a naopak.

S pozdravem GB.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 21.5.2015 8:22

No a kdyby třeba z těch spodních oček na ramenech blíž kmínku zapěstoval výhony, které příští rok ohne na tažně, měl by úrodu příští rok. Tvar by to sice nebyl předpisový, ale účel světí prostředky. Na pěti- šestiočkový polotažeň to musí letos dorůst bezpečně. Pak by se to dalo postupně upravovat. Jen nápad, nejsem vihohradník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika