Je tohle perenospora?



Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 230.159 (?) 
21.7.2022 19:40, zobrazeno: 1180x

Chtěl bych se zeptat jestli se na obrázcích jedná o perenosporu, nebo nějakou jinou houbovou chorobu. Tohle mi začalo dělat včera a dnes během horkých dnů, což mi právě u plísně révové moc nedává smysl. Už déle nepršelo, poslední měsíc je spíše sušší. Včera jsem obral napadené bobule a dnes je to zpět v daleko horším měřítku (to co vidíte na obrázku se stalo během dneška, ještě včera byly všechny kuličky zelené).

Ještě jsem se nikdy s ničím podobným nesetkal, nakoupil jsem údajně odolné odrůdy (Galahad, Belyj Kokl, Alladin) a 5 let jsem pěstoval bez postřiků.

Předem děkuji za odpovědi.

P.S. nemohlo by se spíše jednat o nějaký sluneční úžeh? Pomohlo by střapce zakrýt nějakou textilií?

napadené bobule
napadené bobule
detail zadní části listu
detail zadní části listu
detail listu
detail listu
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 231.234 (?), 24.7.2022 23:06

Tak to opravdu nejspíše byl sluneční úpal. Část hroznů byla zastíněna listím a ty byly v pořádku. Poté, co jsem po zbytek tropického počasí zakryl hrozny bílou záhonkovou textilií se neobjevil nový případ hnědé seschnuté bobule. Přišel jsem ovšem takto cca o 1/3 bobulí. Něco podobného se mi příhodilo i na zahradních ostružinách (část plodu vystavená celodennímu slunci zhnědla.) a na meruňce bylo pár plodů také doslova uvařených.

Vinná réva by asi toto počasí přečkala, pokud bych neprováděl letní odlistění kolem bobulí. Pokud jsem jej ovšem důsledně neprováděl v minulých letech, hrozny trpěly padlím, protože mám víno u stěny a hůře tam pak cirkuloval vzduch. Pro příště budu vědět a v době tropického počasí natáhnu textilii.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 213.137 (?), 25.7.2022 9:01

Našel jsem taky takto poškozené bobule v hroznech. A jaké teploty u vás byly?

Tady max 34°C. Halahad mám přistíněný poškozený není, vy máte poškozen Galahad?

Nevydržel Hibernal a ještě nějaká odrůda... podle mě jsou to ty,,severské" odrůdy. Hrozny italských odrůd byly na plném slunci a není jediná poškozená bobulka. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.144 (?), 25.7.2022 12:11
Jediné poškození mám zatím na Ajvaz našel jsem cca. 4 bobule na jednom z keřů pěstovaných u kůlu, jinak je všechno zatím bez problémů i Festivalnyj, který mám na drátech a tak na některé hrozny taky dost praží. Kromě vylamování fazochů jsem zatím nic neodlistoval. Nejvíce popálená od slunce byla merunka Pinkcot.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 231.176 (?), 2.8.2022 12:37

Teploty jsem neměřil, ale podle předpovědi bylo několik dní po sobě mezi 32-34. Mám víno na fasádě domu ve svahu natočenén na JZ a vždy je tady o několik stupňů víc, než predikují předpovědi. Takže tam víno mělo určitě víc než 34 a kombinace odlistění, s tím že to kvůli fasádě neprofukovalo a s tím, že ty teploty byly několik dní po sobě, udělala tuto paseku.

Ano, poškození bylo u všech odrůd - Galahad, Alladin, Belyj Kokl co mám na fasádě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika