Jaké jsou zásady přeroubování révy?



Stránky: 1,  2   
host - 111.11 (?) 
26.10.2016 18:47, zobrazeno: 10543x

Dobrý den. Pro většinu z Vás asi hloupá otázka, ale chtěl bych se zeptat jaké jsou zásady přeroubování révy vinné. Můžu roubovat bílé na modré, stolní na moštové, bezsemenné atd...? Nebo jsou npravidla která musím dodržet?

Děkuji za odpovědi.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
mexican - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (86) - 217.13 (?), 26.10.2016 21:23
Po lonském neúspěchu na zakořenělé řízky letos roubováno zelené do zeleného na staré modré hlavy.Naroubováno více odrud světlých i modrých na jednu hlavu u domu a úspěšnost tak 80%.Ostatní po jedné odrudě.Roubováno začátkem června do rozštěpu a přistíněno.Údajně to hůře snáší první zimu tak se těším na jaro.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.131 (?), 27.10.2016 17:35

Na vaši otázku je jednoduchá odpověď - u révy na kombinaci odrůdy a podnože při přeroubování nezáleží.  Problémy s afinitou nejsou nikdy tak velké jako třeba u některých hrušek.

Výjimkou může být, že vaše „podnož“ trpí nedostatkem železa a naštěpovaná odrůda je proti chloróze odolná. Ale to se týká jen pěstitelů v oblastech s nadbytekm vápna a těch na tomto fóru moc není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 111.11 (?), 28.10.2016 10:31

Děkuji Vám za odpověd´. Tohle jsem chtěl slyšet, nebo číst. Stejná odpověd´ bude asi i u očkování révy. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 63.66 (?), 17.11.2019 15:26

Připojím se s dotazem ohledně přeroubování révy. Mám 3ks 3 letých sazenic Nera. Mají dobře zapěstované kmínky, jedna má 2 kmínky a z každého jeden tažeň a další 2 sazenice mají kmínek a 1 tažeň. Tloušťka kmínků je v prvním případě cca 3cm, druhé 2 sazenice asi centimetr a půl. Letorosty jsou dobře vyzrálé a mají u první sazenice cca centimetr a půl a u dalších 2 sazenic kolem 8mm v pr§měru. Teorii přeroubování jsem si nastudoval z videí, takže si myslím, že chápu jak ho provést i kdy. U všech 3 sazenic mám kmínky holé, tažeň vyrůstá až nahoře z hlavy. Mám tam na příští rok nachystané pěkné letorosty, které chci použít na nové tažně. V čem plavu je to na co vlastně u mých keřů roubovat. Že by měl být roub cca stejného průměru jako letorost kam roubuji vím, to by nemusel být problém. Nejsem si ale jistý, jestli př. rok v květnu mám přeroubovat ten výhon, se kterým jsem počítal na tažeň, tj. ten, který je nejblíže hlavě, nebo nějaký jiný, nebo mám počkat a postupovat jinak? Vím, že se říká, že by se mělo využít nějaké spící očko dole na kmínku a to nechat vyrašit a až bude vhodného průměru, tak to přeroubovovat, ale já si dal s čištěním kmínku práci a je holý a nemá tendenci obrůstat. Co mi poradíte? Rád bych všechny 3 sazenice přerouboval co nejdřve, ale zase to nechci udělat blbě jenom proto, že to chci brzy. Budu rád za každou radu. V příloze dávám fotky všech 3 sazenic i s detailem.

První sazenice - 2 kmínková
První sazenice - 2 kmínková
První sazenice - 2 kmínková - detail
První sazenice - 2 kmínková - detail
2. a 3. sazenice - jednokmínkové
2. a 3. sazenice - jednokmínkové
2. a 3. sazenice - jednokmínkové - detail
2. a 3. sazenice - jednokmínkové - detail
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 67.245 (?), 17.11.2019 17:54
Budu taky přeroubovávat vinici. Budu to ale dělat na podnož do rozštěpu. Pokud chcete zachovat kmínky, přeroubujte první loňský letorost a tažeň pro příští sezonu udělejte z toho druhého. V.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 63.82 (?), 17.11.2019 20:19

Rozumím. Ano, původní kmínky bych, pokud možno, rád zachoval. Jak vysoko to na tom letorostu naroubovat? Co nejníže to půjde? Vlastně se tak kmínek o výšku roubu zvedne. Předpokládám, že pokud to udělám tak jak píšete, z hlavy bude rašit hodně výhonů původní odrůdy, keré bude třeba co nejdříve ulamovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.107 (?), 17.11.2019 22:05

Urcite by som preferoval vrublovat co najnizsie, teda nesnazit sa zachovat kmen. Takto budete mat do buducna omnoho silnejsiu sancu, ze vam nova odroda prezije (napr. po zmrznuti/ poskodeni).
Taktiez preferujem vrublovat do zeleneho, teda na jar silne zrezat vlanajsie vyhony, aby ste podporili rast vyhonov z kmena (co najnizsie) a tie cca v juni prevrublovat - zelene do zeleneho  - do razstepu.

Vrublovanie na jar cierne do cierneho (do razstepu) sa mi nedarilo - to bolo lepsie ockovanie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 63.82 (?), 17.11.2019 23:16

Protože jeden z keřů má 2 kmínky, můžu si s jedním udělat co budu chtít a druhý nechat na úrodu. Co navrhujete, kde jej seříznout? Nechat jako každý rok jenom tažeň, nebo ani ten ne a prostě ustříhnout vše nahoře a doufat že to dole někde obrazí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 172.179 (?), 18.11.2019 5:53

Potřebujete pustit růstovou "energii" hlavně do roubu, pozor na to!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika