Jak uchovat hrozny vinné révy



host - 84.17 (?) 
9.9.2015 8:53, zobrazeno: 13970x

Prosím o radu zkušenější pěstitele. Máme pergolu popnutou vinnou révou, která začala dozrávat, ale mám obavy, že ji skoro neochutnáme. Od rána do večera je na ní velké množství vos a dokonce i sršni, vůbec jim nevadí, že kuličky nejsou ještě zcela zralé. Napadlo mě hrozny ostříhat a nechat je někde uskladněné dozrát, máte někdo radu? Děkuji Zdeněk

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 9.9.2015 8:56

Jediná možnost jsou pytlíky. Nejlépe ze záclony, či něco podobného. Podle starých rad zralé hrozny nejdély vydrží zavěšené ve studni(nad vodou). wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 9.9.2015 9:16

Pytlíky proti vosám se musí rozvěšovat po zaměknutí bobulí, aby je vosy neobjevily. Jakmile totiž cestu k hroznům znají, tak ochranu ze záclon klidně prokoušou. Nyní máte už možnost redukce počtu vos jejich odchytem do láhví s pívem či jinými atraktivně vonícími sladkými nápoji.

Uchování vyzrálého vína "ve studni" a v jiných "vlhkých chladničkách" není možné - vše zplesniví. Nezralé ani nedozraje - v chladu a bez světla se netvoří cukry a již vytvořené cukry se přeměňují na ovocné kyseliny. Ověřený postup na uchování zralého vína do vánoc je postup jako pro uložení hroznů k výrobě "slámového vína". Tj. v suchém a dobře větraném prostoru s regulátorem vlhkosti. Sláma totiž absorbuje přebytečnou vlhkost z okolí v době, kdy se nemůže odvětrat (venku prší) a zase doplní vlhkost v době výsušného počasí. Já osobně však hrozny vína rovnám do papírových přepravek (z marketu od holandských rajčat) a komínek z těchto krabic mám v nevytápěném zádveří (průměrná teplota 18°C a průměrná relativní vlhkost 55% a.v.). Víno sice postupně vadne, o vánocích je příjemně slaďoučké, ale i v únoru jsou to víceméně šťavnaté rozinky (určitě měkčí, než ty úplně suché z marketu). Podstatné je, že to nehnije, pokud se poškozené nebo podezřelé kuličky z hroznu včas odstraní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 9.9.2015 9:53

Je fakt, že je lepší dávat ochranu proti vosám nebo ptákům dřív než hrozny začnou zrát, ale pytlíky z Ukrajiny jsou natolik pevné, že je vosa nebo sršeň neprokousne, alespoň jsem nic takového nenašel. A nejhorší s vosami letos bylo, když vlivem deště některé aromatické odrůdy popraskaly, proto je lepší vybrat odrůdu, která nebude praskat tím lákat hmyz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 254.91 (?), 11.9.2015 14:14

Zdravím, já v půlce června stříknu révu, poté ji navléknu na začínající hrozny sáčky, ušité z buničiny a nyní jíme již zdravé, nenazobané a čisté víno. Pytlíky již 3 rokem navlékám a po sklizni vyperu v pračce a opět použiji. Stojí to za tu práci. Našila jsem jich kolem 150 a ty drobné nechávám bez pytlíků. Vidím, jak dozrávají... Míla


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zdeněk Vacek - (32) - 206.219 (?), 12.9.2015 7:29

Myslím, že dobrý nápad jak uchovat hrozny vína až do Vánoc, jsou na tomto vídeu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 12.9.2015 9:59

Návod začíná až na čase 8:53 a končí v 10:43 odkazovaného videa. S ohledem na prostorovou náročnost i nepřijatelný zásah do réví jej nepoužiji, ale souhlasím, že když jsou hrozny v suchu (tedy nehnijí) a zároveň hydratované přes ponechané jedno internodium réví. Co možná zkusím je, můj způsob modifikovat hydratační "vázičkou" na orchideje (viz obrázek) aj. ampule na řezané květiny.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika