Choroba na jednoletém výhonu



Stránky: 1,  2   
host - 57.69 (?) 
7.8.2013 12:18, zobrazeno: 5754x

V kvetnu jsem vysadil a ted se mi na vyhonech objevila tato choroba (obrazek). "Zhora" to jsou zlute flicky a zespodu takova bila krupicka. Co to je a co bych na to mel pouzit? Dekuji. M

Chroroba
Chroroba
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 155.121 (?), 7.8.2013 12:24

Peronospora

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 7.8.2013 14:56

Tady spíš poradí vinaři. Na peronosporu účinkuje mnoho přípravků, ale používají se hlavně preventivně často už od rašení. Také "pořádné" přípravky často nejsou v menším a malém balení. Zkusil bych Ridomil nebo Acrobat, mají i systémovou složku. A opakovat nejdéle po týdnu. Teď v pozdním létě se peronospora /plíseň révy, plíseň révová/ rozjede /delší noc, rosa, chladno.../. Mrkněte na Agromanual. Docela pěkná knížka je od Grady, Pěstujeme révu vinou, od V. Krause. Dostanete v OBI atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 57.69 (?), 13.8.2013 11:02

Tak jsem to postříkal Kuprikol 50. Ještě se chci zeptat, cca 50% jednoletých výhonů RM vylétlo do výšky cca 2m (už mi nestačí tyčka). Mám je zaštípnout nebo nechat být?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 14.8.2013 20:44

Zaštípnout, aby zesílily a vyzrály.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 57.69 (?), 15.8.2013 17:38

A když se po zaštípnutí budou snažit vyrážet fazochy, mám je vylamovat nebo už nechat být?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 15.8.2013 17:43

Vylamovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 16.8.2013 10:36

Já mám odlišný názor než Vy, pane KUKY. Vy radíte vršek jediného rostoucího letorostu zaštípnout a následně na něm všechny zálistky vylamovat. Takže suma sumárum zablokovat růst rostliny. Toto opatření by mělo přinést kvalitnější vyzrání dřeva a pupenů. Já myslím, že to tak není správné. A napíšu i proč. Když totiž na révovém keři, který se nachází ve vegetační fázi zaštípneme všechny vrcholové výhonky, rostlina na to zareaguje tak, že okamžitě začnou rašit pupeny v paždí listů. Začnou se vytvářet nové zálistky (fazochy). Ale my opět ve snaze o kvalitnější vyzrání vylomíme tyto zálistky, takže rostlina startuje další pupeny. A tak pořád dokola. Touto přemrštěnou snahou ale na konci vegetace při příchodu prvých mrazíků dosáhneme jedině toho, že rostlina bude mít sice vyzrálé dřevo pro budoucí tažeň, ale na něm nebude mít silné, kvalitní a vyzrálé pupeny. Budou zde jen mladé nevyzrálé náhradní pupínky. Takže já si myslím, že při výsadbě sazenice v prvém roce je vhodnější postupovat je tak, že nejprve vypěstujeme jeden rovný výhon a až do výšky budoucího kmínku na něm odstraňujeme zálistky. Od této výšky nahoru, ale už není nutno všechny zálistky likvidovat, protože tím, že necháme růst zálistek, nechávámě v klidu plodný pupen v jeho patě. A tento pupen(-y) přece budeme potřebovat příští rok. Když hlavní šlahoun dosáhne obtížné délky, klidně jej můžeme zakrátit. Rostlina předá sílu růstu do zálistků nad kmínkem. V daném případě nám kvalitně a přirozeně vyzrává i dřevo výhonu - budoucího réví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 16.8.2013 11:55

V žádném případě nelze vylamovat všechny zálistky, pokud byl odstraněn hlavní vrchol letorostu! Vždy musí alespoň 2-3 zůstat, jinak začnou rašit pupeny určené na příští rok, jak píše Wimpi.  Toto lze učinit pouze v případě, že réva již ukončila růst, tj. před koncem vegetačního období. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.220 (?), 16.8.2013 14:29

Souhlasím s Vámi. Kromě vyzrálého dřeva rostlina potřebuje rostlina i zdravé a silné kořeny. Proto zálistky nechat, jdou z nich živiny do kořenů. Často se na to zapomíná. Všichni se jen soustředí na podobu nadzemní části, a na to, že by rostlina měla mít vyvinutý kořenový systém se zapomíná.

Petr K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika