Chloróza Révy?



host - 219.3 (?) 
18.8.2012 12:24, zobrazeno: 9008x

Vypěstoval jsem z řízků několik druhů révy - většinou neznám přesně odrůdu - množeno od sousedů, dle pozorování odolnosti apod. a jedna odrůda je Ajvaz - ten ještě nezaplodil.

Letos je to třetím rokem a rostliny poprvé nasadily - mají cca 2,5 metru - vedení Vertiko, první hrozny jsou dobré kvality, snažil jsem se je nepřetěžovat cca 4-5 hroznů na hlavu. Rostliny jsem ničím neošetřoval, ovšem již od července začínají starší - velké listy od středu rostliny žloutnout. Mladé jsou krásně zelené. Domnívám se, že jde o chlorózu, popř. něco jiného. Může mi někdo poradit? Mohl by být problém, že jsou rostliny poněkud hustěji zasazené cca 30-40cm od sebe? Mám bouhžel jen kousek jižní zdi. (lokalita - severní morava).

réva
réva
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
peetoo - (49) - 41.142 (?), 18.8.2012 14:59

Podla mna ide o nedostatok horcika a nie o nedostatok aktivneho zeleza (chloroza). Pri nedostatku horcika su postihnute starsie listy pri chloroze su najprv postihnute vrcholove listy az potom starsie. Nedostatok horcika mohla a nemusela sposobit hustota vysadby. Ja by som sa priklonil k tomu, ze ano, tych 30-40 cm je ozaj velmi malo. Na takom malom priestore sa poda rychlejsie vycerpa, ako pri spone 80-120 cm. Vinic ma pri standardnom spone viac slnka a strapce sa lepsie vyvijaju a vyfarbuju.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 20.8.2012 16:35

Takže moje staré víno je také postiženo nedostatkem hořčíku? Přikládám ještě fotku rajčat se stejným problémem. Jak píšete, tak i u mě se projevuje tato chloróza u starších listů a u rajčat také. A bílé skvrny na spodu listů u vína je padlí? To jsem tady nikdy neměl, objevilo se to až letos. A je možné, že se může padlí "přitáhnout" ze zaslaných a nyní už bujně rostoucích řízcích šlechtěných odrůd?

víno
víno
rajčata
rajčata
rajčata
rajčata
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 21.8.2012 7:08

Je to velmi pravděpodobné. Sice tu někdo psal o problému jak poznat, jestli chybí K or Mg(podobné příznaky), ale vypadá to velmi hořčíkově. Zkusil bych na část sazenic 3 x po týdnu hnojivo na list a uvidíte. Pokud to bude ono a jako že na 80% ano, tak pro příští rok něco s Mg do země.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.172 (?), 31.8.2012 16:32

A co kdyby se jednalo o nedostatek manganu Mn? Mangan totiž ještě v diskuzích o žloutnutí listů révy v mezižilkování nezazněl a pokud ano, tak sem příspěvěk přidejte. Dík. vin_jc

Deficit manganu
Deficit manganu
Deficit Fe_Mn
Deficit Fe_Mn
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 31.8.2012 18:33

Nedostatek manganu se projevuje především na mladých listech, protože je v rostlině jen velmi málo pohyblivý. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika